OS 2021 i Tokyo

Friidrott i OS 2021 – program och schema med svenska tv-tider

Då tävlar Armand Duplantis, Daniel Ståhl, Fanny Roos och de andra svenska friidrottshoppen i OS i Tokyo

Av: 

Sportbladet.se

SPORTBLADET

Nu startar friidrotten i OS 2021 och redan första dagen är det dags för ett av Sveriges största medaljhopp när Daniel Ståhl startar i diskuskvalet.

Här hittar du hela programmet och schema dag för dag – grenar med svenskt deltagande är markerad med fetad text.

Här är allt om friidrotten i OS 2021 i Tokyo.

Friidrotten i OS 2021 – hela programmet dag för dag

Friidrott OS 2021 - program fredag 6 augusti med svensk tid

Förmiddagspass (Discovery plus)

  • 09.30 Gång 20 km damer

13.00 Eftermiddagspass (Kanal 5 och Discovery plus)

  • 13.25 4x400 m (herrar) kval
  • 13.50 Spjut (damer) final
  • 14.00 5000 m (herrar) final
  • 14.35 400 m (damer) final
  • 14.50 1500 m (damer) final
  • 15.30 4x100 m (damer) final
  • 15.50 4x100 m (herrar) final

Friidrott OS 2021 - program lördag 7 augusti med svensk tid

Förmiddagspass (Kanal 5 och Discovery plus)

  • 00.00 Maraton (damer) final
    Svensk: Carolina Wikström

12.00 Eftermiddagspass (Kanal 5 och Discovery plus)

  • 12.35 Höjdhopp (damer) final
    Svensk: Maja Nilsson
  • 12.45 10 000 m (damer) final
    Svenskar: Meraf Bahta, Sara Lahti
  • 13.00 Spjut (herrar) final
    Svensk: Kim Amb
  • 13.40 1500 m (herrar) final
  • 14.30 4x400 m (damer) final
  • 14.50 4x400 m (herrar) final

Friidrott OS 2021 - program söndag 8 augusti med svensk tid

  • 00.00 Maraton (herrar) (Kanal 5 och Discovery plus)
Armand Duplantis tävlar i stavhoppskvalet 31 juli och stavhoppsfinalen i OS startar klockan 12.20 tisdag 3 augusti.
Armand Duplantis tävlar i stavhoppskvalet 31 juli och stavhoppsfinalen i OS startar klockan 12.20 tisdag 3 augusti.
Damernas OS-final i stavhopp med Angelica Bengtsson avgörs 5 augusti.
Khaddi Sagnia hoppar final i längdhopp tisdag 3 augusti kl 03.50

Friidrott OS 2021 – schema fredag 30 juli:

02.00: Förmiddagspass (Kanal 5 och Discovery plus)

  • 02.15 Höjdhopp (h) kval
  • 02.30 3000 m hinder (h) kval
    Svenskar: Vidar Johansson, Simon Sundstöm, Emil Blomberg
  • 02.45 Diskus (h) kval
    Svenskar: Daniel Ståhl, Simon Pettersson
  • 02.55 800 m (d) kval
  • 03.55 400 m häck (h) kval
  • 04.40 100 m (d) kval

12.00: Eftermiddagspass (Kanal 5 och Discovery plus)

  • 12.00 5000 m (d) kval
  • 12.05 Tresteg (d) kval
  • 12.25 Kula (d) kval
    Svenskar: Fanny Roos
  • 13.00 4x400 m mixade lag, kval
  • 13.30 10 000 m (h) final

Friidrott OS 2021 - program lördag 31 juli:

02.00: Förmiddagspass (Kanal 5 och Discovery plus)

  • 02.00 400 m häck (d) kval
  • 02.30 Diskus (d) kval
  • 02.40 Stavhopp (h) kval
    Svenskar: Armand Duplantis
  • 02.50 800 m (h) kval
    Svenskar: Andreas Kramer
  • 03.45 100 m häck (d) kval
  • 04.35 100 m (h) kval

12.00: Eftermiddagspass (Kanal 5 och Discovery plus)

  • 12.10 Längdhopp (h) kval
    Svenskar: Thobias Montler
  • 12.15 100 m (d) semifinal
  • 12.45 100 m (h) kvartsfinal
  • 13.15 Diskus (h) final
    Ev svenskar: Daniel Ståhl, Simon Pettersson
  • 13.50 800 m (d) semifinal
  • 14.35 4x400 m mixade lag, final
  • 14.50 100 m (d) final

Friidrott OS 2021 - program söndag 1 augusti med svensk tid

02.00 Förmiddagspass (Kanal 5 och Discovery plus)

  • 02.10 Slägga (d) kval
  • 02.40 3000 m hinder (d) kval
  • 02.50 Längdhopp (d) kval
    Svensk: Khaddi Sagnia
  • 03.35 Kula (d) final
    Ev svensk: Fanny Roos
  • 03.45 400 m (h) kval

12.00 Eftermiddagspass (Kanal 5 och Discovery plus)

  • 12.10 Höjdhopp (h) final
  • 12.15 100 m (h) semifinal
  • 12.45 100 m häck (d) semifinal
  • 13.20 Tresteg (d) final
  • 13.25 800 m (h) semifinal
    Ev svensk: Andreas Kramer
  • 14.05 400 m häck (h) semifinal
  • 14.50 100 m (h) final

Sveriges trupp i friidrott OS 2021 i Tokyo – alla uttagna svenskar

Damer:

  • Fanny Roos, kula
  • Khaddi Sagnia, längd
  • Carolina Wikström, maraton
  • Angelica Bengtsson, stavhopp
  • Michaela Meijer, stavhopp
  • Meraf Bahta, 10 000 m
  • Sarah Lahti, 10 000 m
  • Erika Kinsey, höjdhopp
  • Maja Nilsson, höjdhopp

Herrar:

  • Andreas Kramer, 800 m
  • Kalle Berglund, 1 500 m
  • Simon Pettersson, diskus
  • Daniel Ståhl, diskus
  • Wictor Peterson, kula
  • Thobias Montler, längd
  • Kim Amb, spjut,
  • Armand Duplantis, stavhopp
  • Simon Sundström, 3000 m hinder
  • Emil Blomberg, 3000 m hinder
  • Vidar Johansson 3000 m hinder

Friidrott OS 2021 - program måndag 2 augusti med svensk tid

02.00: Förmiddagspass (Kanal 5 och Discovery plus)

  • 02.00 Slägga (h) kval
  • 02.35 1500 m (damer) kval
  • 03.20 Längdhopp (herrar) final
    Svensk: Thobias Montler
  • 03.30 200 m (damer) kval
  • 04.50 100 m häck (damer) final

12.00 Eftermiddagspass (Kanal 5 och Discovery plus)

  • 12.20 Stavhopp (damer) kval
    Svenskar: Angelica Bengtsson, Michaela Meijer
  • 12.25 200 m (damer) semifinal
  • 13.00 Diskus (damer) final
  • 13.05 400 m (herrar) semifinal
  • 13.35 400 m häck (damer) semifinal
  • 14.15 3000 m hinder (herrar) final
    Ev svenskar: Vidar Johansson, Simon Sundstöm, Emil Blomberg
  • 14.40 5000 m (damer) final

Friidrott OS 2021 - program tisdag 3 augusti med svensk tid

02.00 Förmiddagspass (Kanal 5 och Discovery plus)

  • 02.00 Tresteg (herrar) kval
  • 02.05 1500 m (herrar) kval
    Svensk: Kalle Berglund
  • 02.20 Spjut (damer) kval
  • 02.45 400 m (damer) kval
  • 03.50 Längdhopp (damer) final
    Svensk: Khaddi Sagnia
  • 04.05 200 m (herrar) kval
  • 05.20 400 m häck (herrar) final

12.00 Eftermiddagspass (Kanal 5 och Discovery plus)

  • 12.10 110 m häck (herrar) kval
  • 12.15 Kula (herrar) kval
  • 12.20 Stavhopp (herrar) final
    Armand Duplantis
  • 13.00 5000 m (herrar) kval
  • 13.35 Slägga (damer) final
  • 13.50 200 m (herrar) semifinal
  • 14.25 800 m (damer) final
  • 14.50 200 m (damer) final

Friidrott OS 2021 - program onsdag 4 augusti med svensk tid

02.00 Förmiddagspass (Kanal 5 och Discovery plus)

  • 02.00 Tiokamp (herrar) 100 meter
  • 02.05 Spjut (herrar) kval
    Svensk: Kim Amb
  • 02.35 Sjukamp (damer) 100 m häck
  • 02.55 Tiokamp (herrar) Längdhopp
  • 03.35 Sjukamp (damer) höjdhopp
  • 04.00 110 m häck (herrar) semifinal
  • 04.30 400 m häck (damer) final
  • 04.40 Tiokamp (herrar) Kula

12.00 Eftermiddagspass (Kanal 5 och Discovery plus)

  • 11.30 Tiokamp (herrar) Höjdhopp
  • 12.00 1500 m (damer) semifinal
  • 12.05 Sjukamp (damer) Kula
  • 12.30 400 m (damer) semifinal
  • 13.00 3000 m hinder (damer) final
  • 13.15 Slägga (herrar) final
  • 13.30 Sjukamp (damer) 200 m
  • 14.05 800 m (herrar) final
    Ev svensk: Andreas Kramer
  • 14.30 Tiokamp (herrar) 400 m
  • 14.55 200 m (herrar) final

Friidrott OS 2021 - program torsdag 5 augusti med svensk tid

02.00 Förmiddagspass (Kanal 5 och Discovery plus)

  • 02.00 Tiokamp (herrar) 110 m häck
  • 02.10 Höjdhopp (damer) kval
    Svenskar: Erica Kinsey, Maja Nilsson
  • 02.40 Sjukamp (damer) Längdhopp
  • 02.50 Tiokamp (herrar) Diskus
  • 03.00 4x100 m (damer) kval
  • 04.00 Tresteg (herrar) final
  • 04.05 Kula (herrar) final
  • 04.30 4x100 m (herrar) kval
  • 04.55 110 m häck (herrar) final
  • 05.30 Sjukamp (damer) Spjut
  • 05.45 Tiokamp (herrar) Stavhopp
  • 09.30 Gång 20 km (herrar) final
    Svensk: Perseus Karlström

12.00 Eftermiddagspass (Kanal 5 och Discovery plus)

  • 12.15 Tiokamp (herrar) Spjut
  • 12.20 Stavhopp (damer) final
    Svenskar: Angelica Bengtsson
  • 12.25 4x400 m (damer) kval
  • 13.00 1500 m (herrar) semifinal
  • 14.00 400 m (herrar) final
  • 14.20 Sjukamp (damer) 800 m
  • 14.40 Tiokamp (herrar) 1500 m
  • 22.30 Gång 50 km (herrar)

Vem sänder friidrotten i OS 2021?

Det allra mesta av friidrotten i OS 2021 kommer att sändas i Kanal5 och vissa delar i Kanal 9. All friidrott sänds också på streamingtjänsten Discovery Plus.

Tidsskillnaden till Tokyo gör att tävlingarna kommer att sändas på natten (försökspass) och från kl 12.00 (finalpass).

När tävlar Armand Duplantis i OS 2021 i Tokyo – svensk tid?

Armand Duplantis hoppar kval i stavhoppet i OS 2021 klockan 02.40 natten mot lördag 31 juli svensk tid och OS-finalen i stavhopp startar klockan 12.20 tisdag 3 augusti.

ANNONS EXTERN LÄNK

Se alla Champions League-matcher på C More. Beställ här

C More

Publisert:

LÄS VIDARE

OS 2021 i Tokyo: Allt inför sommar-OS – TV och program dag för dag

ÄMNEN I ARTIKELN

OS 2021 i Tokyo

Sommar-OS 2021

Friidrott

Armand Duplantis

Khaddi Sagnia

Daniel Ståhl

Angelica Bengtsson