Så spelas handbolls-VM i Frankrike – alla matcher och tv-tider
Uppdaterad 2017-01-31 | Publicerad 2017-01-04
Handbolls-VM spelas i Frankrike 11–29 januari och Frankrike är också regerande världsmästare. Sverige gör sitt 23:e VM och möter Qatar, Danmark, Egypten, Bahrain och Argentina.
Här är allt du behöver veta inför mästerskapet.
Uppladdning:
Sverige öppnar med några träningsmatcher inför mästerskapet.
6 januari kl 15.15: Sverige–Norge 37–29
7 januari kl 19.15: Sverige–Norge 27–25
9 januari kl 19.15: Sverige–Chile 38–21
Här de fyra grupperna i 2017 års VM:
Grupp A (spelas i Nantes): Frankrike, Polen, Ryssland, Brasilien, Japan och Norge.
Grupp B (spelas i Metz): Spanien, Slovenien, Makedonien, Island, Tunisien och Angola.
Grupp C (spelas i Rouen): Tyskland, Kroatien, Vitryssland, Ungern, Chile och Saudiarabien.
Grupp D (spelas i Paris, Accorhotels Arena): Qatar, Danmark, Sverige, Egypten, Bahrain och Argentina.
Sveriges speltider i grupp D:
13 januari 17.45: Sverige–Bahrain 33–16
15 januari 14.45: Argentina–Sverige 17–35
16 januari 20.45: Danmark–Sverige 27–25
18 januari 20.45: Sverige–Qatar 36–25
20 januari 17.45: Sverige–Egypten 33–26
Grupp A:
Lagen: Frankrike, Ryssland, Polen, Norge, Ryssland, Japan
11 januari 20:45 Frankrike–Brasilien 31–16
12 januari 17:45 Ryssland–Japan 39–29
12 januari 20:45 Norge–Polen 20–22
13 januari 17:45 Japan–Frankrike, 19–31
14 januari 14:45 Brasilien–Polen 28–24
14 januari 17:45 Norge–Ryssland 28–24
15 januari 17:45 Frankrike–Norge 31–28
15 januari 20:45 Brasilien–Japan 27–24
16 januari 20:45 Polen–Ryssland 20–24
17 januari 14:00 Norge–Brasilien 39–26
17 januari 17:45 Polen–Japan 26–25
17 januari 20:45 Ryssland–Frankrike 24–35
19 januari 14:00 Ryssland–Brasilien 28–24
19 januari 17:45 Frankrike–Polen 26–25
19 januari 20:45 Japan–Norge 23–38
Grupp B
Spanien, Slovenien, Makedonien, Island, Tunisien, Angola
12 januari 14:00 Slovenien–Angola 42–25
12 januari 17:45 Makedonien–Tunisien 34–30
12 januari 20:45 Spanien–Island 27–21
14 januari 14:45 Island–Slovenien 25–26
14 januari 17:45 Tunisien–Spanien 21–26
14 januari 20:45 Angola–Makedonien 22–31
15 januari 14:45 Island–Tunisien 22–22
16 januari 17:45 Slovenien–Makedonien 29–22
16 januari 20:45 Spanien–Angola 42–22
17 januari 17:45 Slovenien–Tunisien 28–28
17 januari 20:45 Angola–Island 19–33
18 januari 20:45 Makedonien–Spanien 25–29
19 januari 14:00 Tunisien–Angola 43–34
19 januari 17:45 Makedonien–Island 27–27
19 januari 20:45 Spanien–Slovenien 36–26
Grupp C
Tyskland, Kroatien, Vitryssland, Ungern, Chile, Saudiarabien
13 januari 14:00 Vitryssland–Chile 28–32
13 januari 17:45 Tyskland–Ungern 27–23
13 januari 20:45 Kroatien–Saudiarabien 28–23
14 januari 20:45 Ungern–Kroatien 28–31
15 januari 17:45 Chile–Tyskland 14–35
15 januari 20:45 Saudiarabien–Vitryssland 26–29
16 januari 17:45 Ungern–Chile 34–29
16 januari 20:45 Kroatien–Vitryssland 31–25
17 januari 17:45 Tyskland–Saudiarabien 38–24
18 januari 14:00 Saudiarabien–Ungern 24–37
18 januari 17:45 Vitryssland–Tyskland 25–31
18 januari 20:45 Kroatien–Chile 37–22
20 januari 14:00 Saudiarabien–Chile 26–25
20 januari 17:45 Tyskland–Kroatien 28–21
20 januari 20:45 Vitryssland–Ungern 27–25
Grupp D
Qatar, Danmark, Sverige, Egypten, Bahrain, Argentina
13 januari 14:00 Qatar–Egypten 20–22
13 januari 17:45 Sverige–Bahrain 33–16
13 januari 20:45 Danmark–Argentina 33–22
14 januari 17:45 Danmark–Egypten 35–28
15 januari 14:45 Argentina–Sverige 17–35
15 januari 17:45 Bahrain–Qatar 22–32
16 januari 17:45 Egypten–Bahrain 31–29
16 januari 20:45 Danmark–Sverige 27–25
17 januari 17:45 Qatar–Argentina 21–17
18 januari 14:00 Argentina–Egypten 26–31
18 januari 17:45 Danmark–Bahrain 30–26
18 januari 20:45 Sverige–Qatar 36–25
20 januari 14:00 Bahrain–Argentina 17–26
20 januari 17:45 Sverige–Egypten 33–26
20 januari 20:45 Qatar–Danmark 29–32
Slutspelet
De fyra bäst placerade lagen i varje grupp går vidare till åttondelsfinal. TV-tiderna är preliminära)
Åttondelsfinaler:
21 januari kl 16.00 Norge–Makedonien 34–24
21 januari kl 18.00 Frankrike–Island 31–25
21 januari kl 20.45 Ryssland–Slovenien 26–32
21 januari kl 20.45 Brasilien–Spanien 27–28
22 januari kl 16:00 Vitryssland–Sverige 22–41
22 januari kl 16:00 Ungern–Danmark 27–25
22 januari kl 18:00 Tyskland–Qatar 20–21
22 januari kl 20:45 Kroatien–Egypten 21–19
Kvartsfinaler:
24 januari kl 17:00 Norge–Ungern 31–28
24 januari kl 19:00 Frankrike–Sverige 33–30
24 januari kl 20:45 Slovenien–Qatar 32–30
24 januari kl 20:45 Spanien–Kroatien 29–30
Semifinaler:
26 januari kl 20:45 Frankrike–Slovenien 31–25
27 januari kl 20:45 Kroatien–Norge 25–28
Final och bronsmatch:
Bronsmatch Slovenien–Kroatien 31–30
VM-final: Frankrike–Norge 33–26
Här spelas matcherna:
Lille: Stade Pierre-Mauroy 27 500 åskådare
Paris: AccorHotels Arena 15 700 (Här spelas Sveriges matcher)
Albertville: La halle de glace Olympique 6 500
Nantes: Exponantes – Hall XXL
Montpellier: Park&Suites Arena 9 800
Rouen: Kindarena 5 700
Metz: Arènes de Metz 5 100
Brest: Brest Arena 4 000