OS 2022: Här är hela schemat och svenska tv-tider

Så sänds vinter-OS i Peking 2022 på tv – hela programmet

Tre Kronor, Ebba Andersson och lag Niklas Edin.
Tre Kronor, Ebba Andersson och lag Niklas Edin.

OS 2022 i Peking går mot sitt slut men ännu återstår några svenska medaljchanser.

Här är hela tävlingsprogrammet och allt du behöver veta om vinter-OS 2022.

Sportbladets OS-sajt med program, liverapporter, resultat & medaljliga – klicka här!

Vinter-OS 2022: Program dag för dag

OS 2022: Schema lördag 19 februari

Klicka här för detaljerat schema med tv-tider för 19 februari

  • 02:30–05:05 Bobsleigh, herrar fyrmanna heat 1 och 2
  • 02:30–04:00 Freeski, herrar halfpipe final
  • 08:00–09:55 Längdskidor, herrar 30 km masstart klassisk stil
    Obs! Ny tid och femmilen kortad till en tremil. Läs mer.
  • 07:50–10.55: Curling, herrar final
    Sverige-Storbritannien
  • 08:00–10:35 Skridsko, damer och herrar masstart
  • 12:00–15:10 Konståkning, par fritt program
  • 13:00–15:30 Bobsleigh, damer dubbel heat 3 och 4
  • 13:05–16:00 Curling, damer bronsmatch
    Sverige-Schweiz
  • 14:10–16:40 Ishockey, herrar bronsmatch
    Sverige-Slovakien

OS 2022: Schema söndag 20 februari

Klicka här för detaljerat schema med tv-tider för 20 februari

  • 04:00–06:10 Alpint, lagtävling (Ny tid, flyttad från lördagen)
  • 02:05–05:20 Curling, damer final
  • 02:30–05:25 Bobsleigh, herrar fyrmanna heat 3 och 4
  • NY TID! 04.00–06.10 Längdskidor, damer 30 km masstart fristil (Läs mer här)
  • 05:00–07:30 Konståkning, uppvisningsgala
  • 05:10–07:45 Ishockey, herrar final
    Finland-ROC
  • 13:00–15:00 Avslutningsceremoni


Lag Niklas Edin, curling.
Lag Niklas Edin, curling.

OS 2022: Schema onsdag 2 februari

  • 13:05–15:00: Curling, mixed dubbel grundomgång 1
    Sverige-Storbritannien

OS 2022: Schema torsdag 3 februari

  • 02:05–04:00: Curling, mixed dubbel grundomgång 2
    Sverige-Tjeckien
  • 05:10–07:25: Ishockey, damer gruppspel
    Schweiz-Kanada
    Kina–Tjeckien
  • 07:05–09:00. Curling, mixed dubbel grundomgång 3
  • 09:40–11:55: Ishockey, damer gruppspel
    Japan-Sverige
  • 11:00–11:45: Puckelpist, damer kval 1
  • 12:45–13:30: Puckelpist, herrar kval 1
  • 13:05–15:00: Curling, mixed dubbel grundomgång 4
    Kina-Sverige
  • 14:10–16:25: Ishockey, damer gruppspel
    Finland-USA

OS 2022: Schema fredag 4 februari

  • 01:35–03:30: Curling, mixed dubbel grundomgång 5
    Sverige-Australien
  • 02:55–07:55: Konståkning, lagtävling
  • 05:10–07:25: Ishockey, damer gruppspel 2 matcher
    Ryssland-Schweiz
    Danmark-Kina
  • 06:35–08:30: Curling, mixed dubbel grundomgång 6
    Sverige-USA
  • 13:00–15:00: Invigning

OS 2022: Schema lördag 5 februari

  • 02:05–04:00: Curling, mixed dubbel grundomgång 7
    Schweiz-Sverige
  • 03:45–05:50: Snowboard, damer slopestyle kval
  • 05:10–07:25: Ishockey, damer gruppspel
    Kanada-Finland
  • 07:05–09:00: Curling, mixed dubbel grundomgång 8
    Sverige-Kanada
  • 07:20–08:30 Backhoppning, herrar ind. normalbacke kval
  • 08:45–09:45 Längdskidor, damer skiathlon
  • 09:30–11:05 Skridsko, damer 3000 m
  • 09:40–11:55 Ishockey, damer gruppspel 2 matcher
    Tjeckien-Sverige
    Danmark-Japan
  • 10:00–11:00 Skidskytte, mixedstafett
  • 11:00–11:30 Puckelpist, herrar kval 2
  • 11:45–13:20 Backhoppning, damer ind normalbacke final
  • 12:00–14:50 Short track, damer och herrar
  • 12:10–15:00 Rodel, herrar heat 1 och 2
  • 12:30–14:10 Puckelpist, herrar final
  • 13:05–15:00 Curling, mixed dubbel grundomgång 9
  • 14:10–16:35 Ishockey, damer gruppspel
    USA-Ryssland

OS 2022: Schema söndag 6 februari

  • 02:05–04:00 Curling, mixed dubbel grundomgång 10
  • 02:30–05:40 Konståkning, lagtävling
  • 02:30–04:00 Snowboard, damer slopestyle final
  • 04:00–06:30 Alpint, herrar, störtlopp
  • 05:30–07:35 Snowboard, herrar slopestyle kval
  • 07:05–09:00 Curling, mixed dubbel grundomgång 11
    Norge-Sverige
  • 08:00–09:45 Längdskidor, herrar skiathlon
  • 09:30–11:25 Skridsko, herrar 5000 m
  • 09:40–11:55 Ishockey, damer gruppspel
    Kina-Japan
  • 11:00–11:30 Puckelpist, damer kval 2
  • 12:00–13:45 Backhoppning, herrar ind. normalbacke final
  • 12:30–15:10 Rodel, herrar, heat 3 och 4
  • 12:30–14:10 Puckelpist, damer final
  • 13:05–15:00 Curling, mixed dubbel grundomgång 12
    Italien-Sverige
  • 14:10–16:25 Ishockey, damer gruppspel
    Schweiz-USA

OS 2022: Schema måndag 7 februari

  • 02:05–04:00 Curling, mixed dubbel grundomgång 13
  • 02:15–05:40 Konståkning, lagtävling
  • 02:30–04:45 Freeski, damer big air kval
  • 02.30 Alpint, damer storslalom åk 1(NY tid, flyttad från 03.15)
  • 05:00–06:30 Snowboard, herrar slopestyle final
  • 05:10–07:25 Ishockey, damer gruppspel
    Kanada–Ryssland
  • 06:30–08:45 Freeski, herrar big air kval
  • 07.45 Alpint, damer storslalom åk 2(NY tid, flyttad från 06.45)
  • 09:30–11:00 Skridsko, damer 1500 m
  • 09:40–11:55 Ishockey, damer gruppspel
    Danmark-Tjeckien
  • 10:00–11:50 Skidskytte, damer 15 km distans
  • 12:30–14:25 Short track, damer och herrar
  • 12:45–14:45 Backhoppning, mixad lagtävling, normalbacke
  • 12:50–15:40 Rodel, damer heat 1 och 2
  • 13:05–15:00 Curling, mixed dubbel semifinaler
    Italien-Sverige
    Norge-Storbritannien
  • 14:10–16:25 Ishockey, damer gruppspel 2 matcher
    Finland-Schweiz
    Sverige-Kina

OS 2022: Schema tisdag 8 februari

  • 02:15–06:30 Konståkning, herrar kort program
  • 03:00–04:20 Freeski, damer big air final
  • 03:40–05:30 Snowboard, damer och herrar parallellstorslalom kval
  • 04:00–06:25 Alpint, herrar super-G
  • 05:10–07:25 Ishockey, damer gruppspel
    USA-Kanada
  • 07:05–09:00 Curling, mixed dubbel bronsmatch
  • 07:30–09:10 Snowboard, damer och herrar parallellstorslalom final
  • 09:00–10:35 Längdskidor, damer och herrar sprint fristil kval
  • 09:30–11:25 Skidskytte, herrar 20 km distans
  • 09:40–11:55 Ishockey, damer gruppspel
    Japan-Tjeckien
  • 11:30–13:00 Skridsko, herrar 1500 m
  • 11:30–13:30 Längdskidor, damer och herrar sprint fristil final
  • 12:50–15:30 Rodel, damer heat 3 och 4
  • 13:05–15:15 Curling, mixed dubbel final
  • 14:10–16:25 Ishockey, damer gruppspel 2 matcher
    Ryssland-Finland
    Sverige-Danmark

OS: Schema onsdag 9 februari

  • 02:30–04:10 Snowboard, damer halfpipe kval
  • 03:15–04:50 Alpint, damer slalom åk 1
  • 04:00–05:20 Freeski, herrar big air final
  • 04:00–05:25 Snowboard, damer snowboardcross kval
  • 05:30–07:10 Snowboard, herrar halfpipe kval
  • 06:45–08:40 Alpint, damer slalom åk 2
  • 07:30–09:10 Snowboard, damer snowboardcross final
  • 09:00–09:55 Nordisk kombination, herrar individuell normalbacke
  • 09:40–11:55 Ishockey, herrar gruppspel
    Ryssland-Schweiz
  • 12:00–14:40 Short track, damer och herrar
  • 12:00–12:50 Nordisk kombination, herrar individuell 10 km
  • 13:05–16:00 Curling, herrar grundomgång 1
  • 13:20–15:25 Rodel, damer och herrar dubbel
  • 14:10–16:25 Ishockey, herrar gruppspel
    Tjeckien-Danmark

OS 2022: Schema torsdag 10 februari

  • 02:05–05:00 Curling, damer grundomgång 1
  • 02:30–06:40 Konståkning, herrar fritt program
  • 02:30–04:55 Skeleton, herrar heat 1 och 2
  • 02:30–04:30 Snowboard, damer halfpipe final
  • 03:30–05:45 Alpint, herrar kombination störtlopp
  • 04:15–05:40 Snowboard, herrar snowboardcross kval
  • 05:10–07:25 Ishockey, herrar gruppspel
    Sverige-Lettland
  • 07:00–08:40 Snowboard, herrar snowboardcross final
  • 07:05–10:00 Curling, herrar grundomgång 2
  • 07:15–09:10 Alpint, herrar kombination slalom
  • 08:00–09:40 Längdskidor, damer 10 km klassisk stil
  • 09:40–11:55 Ishockey, herrar gruppspel
    Finland-Slovakien
  • 12:00–13:30 Freestyle hopp, mixad lagtävling hopp
  • 13:00–14:30 Skridsko, damer 5000 m
  • 13:05–16:00 Curling, damer grundomgång 2
  • 14:10–16:25 Ishockey, herrar gruppspel 2 matcher
    USA-Kina
    Kanada-Tyskland
  • 14:30–15:50 Rodel, lagstafett

OS 2022: Schema fredag 11 februari

  • 02:05–05:00 Curling, herrar grundomgång 3
  • 02:30–04:55 Skeleton, damer heat 1 och 2
  • 02:30–04:00 Snowboard, herrar halfpipe final
  • 04:00–06:20 Alpint, damer super-G
  • 05:10–07:25 Ishockey, herrar gruppspel
    Danmark-Ryssland
  • 05:10–18:25 Ishockey, damer kvartsfinaler
    USA-Tjeckien
  • 07:05–10:00 Curling, damer grundomgång 3
  • 08:00–09:45 Längdskidor, herrar 15 km klassisk stil
  • 09:00–11:05 Skridsko, herrar 10 000m
    Läs mer: Guld och världsrekord för van der Poel.
  • 09:40–11:55 Ishockey, herrar gruppspel
    Tjeckien-Schweiz
    Sverige-Slovakien
  • 10:00–11:20 Skidskytte, damer 7,5 km sprint
    Läs mer: Silver till Elvira Öberg
  • 12:00–14:00 Short track, damer och herrar
  • 12:00–13:10 Backhoppning, herrar ind. stor backe kval
  • 13:05–16:00 Curling, herrar grundomgång 4
  • 13:20–15:50 Skeleton, herrar heat 3 och 4
  • 14:10–16:25 Ishockey, herrar gruppspel
    Lettland-Finland
  • 14.10–16–25 Ishockey, damer kvartsfinal
    Sverige-Kanada

OS 2022: Schema lördag 12 februari

  • 05:10–07:25 Ishockey, herrar gruppspel
    Kanada-USA
  • 02:05–05:00 Curling, damer grundomgång 4
  • 03:00–04:15 Snowboard, mixad lagtävling, snowboardcross
  • 05:10–07:25 Ishockey, damer kvartsfinaler
  • 07:05–10:00 Curling, herrar, grundomgång 5
  • 08:30–10:00 Längdskidor, damer 4x5 km stafett
  • 09:00–10:45 Skridsko, damer och herrar
  • 09:40–11:55 Ishockey, herrar gruppspel
    Tyskland-Kina
  • 09:40–11:55 Ishockey, damer kvartsfinaler
  • 10:00–11:25 Skidskytte, herrar 10 km sprint
  • 12:00–15:40 Konståkning, isdans rytmisk dans
  • 12:00–13:45 Backhoppning, herrar ind. stor backe final
  • 13:05–16:00 Curling, damer grundomgång 5
  • 13:20–15:50 Skeleton, damer heat 3 och 4
  • 14:10–16:25 Ishockey, herrar gruppspel 2 matcher
    Ryssland-Tjeckien
    Schweiz-Danmark

OS 2022: Schema söndag 13 februari

  • 02:05–05:00 Curling, herrar, grundomgång 6
  • 02:30–04:45 Bobsleigh, damer monobob heat 1 och 2
  • 03:00–05:00 Freeski, damer slopestyle kval
  • 03:15–05:15 Alpint, herrar storslalom åk 1
  • 05:10–07:25 Ishockey, herrar gruppspel
    Slovakien-Lettland
  • 06:45–09:00 Alpint, herrar storslalom åk 2
  • 07:05–10:00 Curling, damer grundomgång 5
  • 08:00–09:55 Längdskidor, herrar 4x5 km stafett
  • 09:40–11:55 Ishockey, herrar gruppspel
    Finland-Sverige
  • 10:00–10:50 Skidskytte, damer 10 km jaktstart
  • 11:45–12:35 Skidskytte, herrar 12,5 km jaktstart
  • 12:00–13:15 Freestyle hopp, damer hopp kval
  • 12:00–13:40 Short track, damer och herrar
  • 13:05–16:00 Curling, herrar, grundomgång 7
  • 14:00–15:50 Skridsko, damer och herrar
  • 14:10–16:25 Ishockey, herrar gruppspel 2 matcher
    Kina-Kanada
    USA-Tyskland

OS 2022: Schema måndag 14 februari

  • 02:05–05:00 Curling, damer grundomgång 7
  • 02:15–05:50 Konståkning, isdans fridans
  • 02:30–04:45 Snowboard, damer big air kval
  • 02:30–05:00 Bobsleigh, damer monobob heat 3 och 4
  • 05:10–07:25 Ishockey, damer semifinal
    Kanada-Schweiz
  • 06:30–08:45 Snowboard, herrar big air kval
  • 07:05–10:00 Curling, herrar, grundomgång 8
  • 12:00–14:00 Backhoppning, herrar lagtävling stor backe
  • 12:00–13:30 Freestyle hopp, damer hopp final
  • 13:05–16:00 Curling, damer grundomgång 8
  • 13:05–15:45 Bobsleigh, herrdubbel heat 1 och 2
  • 14:10–16:25 Ishockey, damer semifinal
    USA-Finland

OS 2022: Schema tisdag 15 februari

Klicka här för detaljerat schema med tv-tider för 15 februari

  • 02:05–05:00 Curling, herrar, grundomgång 9
  • 02:30–03:50 Snowboard, damer big air final
  • 02:30–04:00 Freeski, damer slopestyle final (flyttad från måndagen)
  • 04:00–06:10 Alpint, damer störtlopp
  • 05:10–07:25 Ishockey, herrar särspel 2 matcher
  • 05:30–07:35 Freeski, herrar slopestyle kval (flyttad från måndagen)
  • 06:00–07:20 Snowboard, herrar big air final
  • 07:05–10:00 Curling, damer grundomgång 9
  • 07:30–08:00 Skidskytte, herrar 4x7,5km stafett (Flyttad från 10.00)
  • 07:30–10:15 Skridsko, damer och herrar lagtempo finaler
  • 09:00–09:55 Nordisk kombination, herrar stor backe
  • 09:40–11:55 Ishockey, herrar särspel
  • 11:00–15:25 Konståkning, damer kort program
  • 12:00–12:50 Nordisk kombination, herrar 10 km
  • 12:00–13:15 Freestyle hopp, herrar hopp kval
  • 13:05–16:00 Curling, herrar, grundomgång 10
  • 13:15–15:45 Bobsleigh, herrdubbel heat 3 och 4
  • 14:10–16:25 Ishockey, herrar särspel

OS 2022: Schema onsdag 16 februari

Klicka här för detaljerat schema med tv-tider för 16 februari

  • 02:05–05:00 Curling, damer grundomgång 10
  • 02.30–04.00 Freeski, herrar slopestyle final (flyttad från tisdagen)
  • 03:15–05:10 Alpint, herrar slalom åk 1
  • 05:10–07:25 Ishockey, herrar kvartsfinaler
  • 06:45–08:50 Alpint, herrar slalom åk 2
  • 07:00–09:15 Ishockey, herrar kvartsfinaler
  • 07:05–10:00 Curling, herrar, grundomgång 11
  • 08:15–09:45 Längdskidor, damer och herrar teamsprint klassisk stil kval
  • 08:45–10:15 Skidskytte, damer 4x6 km stafett
  • 09:40–11:55 Ishockey, herrar kvartsfinaler
  • 10.15–11:35 Längdskidor, damer och herrar teamsprint klassisk stil final
  • 12:00–13:30 Freestyle hopp, herrar hopp final
  • 12:30–14:45 Ishockey, damer bronsmatch
  • 12:30–14:45 Short track, damer och herrar
  • 13:05–16:00 Curling, damer grundomgång 11
  • 14:30–16:45 Ishockey, herrar kvartsfinaler
    Sverige–Kanada

OS 2022: Schema torsdag 17 februari

Klicka här för detaljerat schema med tv-tider för 17 februari

  • 02:05–05:00 Curling, herrar grundomgång 12
  • 02:30–04:10 Freeski, damer halfpipe kval
  • 03:30–05:00 Alpint, damer kombination störtlopp
  • 04:30–05:15 Skicross, damer kval
  • 05:10–07:55 Ishockey, damer final
  • 05:30–07:10 Freeski, herrar halfpipe kval
  • 07:00–08:30 Alpint, damer kombination slalom
  • 07:00–08:35 Skicross, damer final
  • 07:05–10:00 Curling, damer grundomgång 12
  • 09:00–09:40 Nordisk kombination, herrar lag stor backe
  • 09:30–10:55 Skridsko, damer 1000 m
  • 11:00–15:10 Konståkning, damer fritt program
  • 12:00–13:10 Nordisk kombination, herrar lag 4x5 km
  • 13:05–16:00 Curling, herrar semifinaler
    Sverige-Kanada
    Storbritannien-USA

OS 2022: Schema fredag 18 februari

Klicka här för detaljerat schema med tv-tider för 18 februari

  • 02:30–04:00 Freeski, damer halfpipe final
  • 04:45–05:30 Skicross, herrar kval
  • 05:10–07:25 Ishockey, herrar semifinal
    Finland-Slovakien
  • 07:00–08:35 Skicross, herrar final
  • 07:05–10:00 Curling, herrar bronsmatch
  • 08:00–08:55 Skidskytte, damer 12,5 km masstart (Ny tid, flyttad från lördag 10.00)
  • 10:00–10:55 Skidskytte, herrar 15 km massstart
  • 09:30–10:50 Skridsko, herrar 1000 m
  • 11:30–14:45 Konståkning, par kortprogram
  • 13:00–15:15 Bobsleigh, damdubbel heat 1 och 2
  • 13:05–16:00 Curling, damer semifinal
    Sverige-Storbritannien
    Schweiz-Japan
  • 14:10–16:25 Ishockey, herrar semifinal
    Sverige-Ryssland

Sveriges trupp till OS 2022 i Peking

Klicka här för mer fakta om deltagarna och alla deras tävlingsresultat

Alpint: Anna Swenn-Larsson, Sara Hector, Kristoffer Jakobsen, Hanna Aronsson Elfman, Hilma Lövbom, Mattias Rönngren, Charlotta Säfvenberg, lag team event.

Backhoppning: Frida Westman.

Curling (damlag, herrlag och mixed dubbel): Anna Hasselborg, Sara McManus, Agnes Knochenhauer, Sofia Mabergs, Johanna Heldin, Niklas Edin, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren, Daniel Magnusson, Oskar Eriksson, Almida de Val

Freeski, slopestyle och big air: Jesper Tjäder, Henrik Harlaut, Oliwer Magnusson och Hugo Burvall.

Ishockey: Tre Kronor (25 spelare) och Damkronorna (23 spelare).

Konståkning: Josefin Taljegård och Nikolaj Majorov.

Längd: Ebba Andersson, Maja Dahlqvist, Anna Dyvik, Frida Karlsson, Charlotte Kalla, Moa Olsson, Emma Ribom, Jonna Sundling, Jens Burman, Marcus Grate, Calle Halfvarsson, Johan Häggström, Leo Johansson, Anton Persson, William Poromaa, Oskar Svensson, lag herrstafett, lag damstafett, lag sprintstafett herr, lag sprintstafett dam.

Puckelpist: Ludvig Fjällström, Walter Wallberg, Felix Elofsson och Oskar Elofsson.

Rodel: Svante Kohala, Tove Kohala.

Skidskytte: Hanna Öberg, Elvira Öberg, Anna Magnusson, Linn Persson, Mona Brorsson, Stina Nilsson, Sebastian Samuelsson, Martin Ponsiluoma, Jesper Nelin, Peppe Femling, Malte Stefansson, lag herrstafett, lag damstafett, lag mixstafett.

Skicross: Sandra Näslund, Alexandra Edebo, Viktor Andersson, Erik Mobärg, David Mobärg, Elliott Baralo.

Skridsko: Nils van der Poel.

Snowboard, slopestyle och big air: Sven Thorgren och Niklas Mattsson.

Vilka datum är vinter-OS 2022 i Peking?

Tävlingarna i Peking pågår mellan 2 februari och 20 februari 2022. OS-invigningen är 4 februari kl 13.00, svensk tid.

Vilken svensk tv-kanal sänder vinter-OS 2022?

Discovery äger rättigheterna att sända vinter-OS 2022 i Sverige. Tävlingarna kommer att sändas i Kanal 5, Kanal 9, Eurosport och kan streamas på Discovery Plus.

Kanal 5 kommer fungera som huvudkanal med de största tävlingarna och det mesta ur svenskintresse.



Vinter-OS 2022 i Peking – tidsskillnad: Då avgörs tävlingarna

Tidsskillnaden mellan Sverige och Peking är sju timmar. Det innebär att tävlingarna kommer att starta på natten svensk tid och sedan pågå till eftermiddagen.

Längdskidorna under OS 2022 startar runt klockan 8 på morgonen och skidskyttet har starttider runt kl 10.

Ishockeyn i OS 2022 har tre starttider varje speldag med matcher som startar 05.10, 09.40 och 14.10. Sverige möter Lettland klockan 05.10 torsdag 10 februari, Sverige-Slovakien spelas 09.49 fredag 11 februari och Finland-Sverige spelas 09.40 söndag 13 februari.

Vinter-OS 2022: Alla kommentatorer och experter i Discovery och kanal 5

Studio

  • Jonas Karlsson, programledare
  • Karin Frick, programledare
  • Per Nyberg, reporter
  • Isabel Boltenstern, reporter
  • Jessica Almenäs, programledare
  • Patrick Ekwall, journalist

Ishockey

  • Camilla Nordlund Enström, reporter
  • Viktor Stålberg, expert
  • Daniel Rudslätt, expert
  • Tommy Åström, kommentator
  • Petra Svensson, kommentator
  • Henrik Lundqvist, expert
  • Peter Forsberg, expert
  • Kim Martin, expert
  • Fanny Rask, expert
  • Björn Geijer, kommentator
  • Tobias Dahlberg, kommentator

Längdskidor

  • Ida Björnstad, reporter
  • Mats Larsson, expert
  • Emelie Öhrstig, expert
  • Peter Larsson, expert
  • Lars Nelson, expert
  • Petter Barrling, kommentator

Skidskytte

  • Henrik Johnsson, reporter
  • Magdalena Forsberg, expert
  • Roberto Vacchi, kommentator
  • Eric Larsson, fotograf
  • Simon Hallström, expert

Alpint

  • Patrik Åman, reporter
  • André Myhrer, expert
  • Hans Olsson, expert
  • Niklas Jarelind, kommentator

Freestyle / Snowboard

  • Hans Fahlén, reporter
  • Oscar Wester, expert
  • Petter Levin, kommentator
  • Joakim Olsson, kommentator
  • Håkan Bergholtz, kommentator
  • Björn Geijer, kommentator

Curling

  • Sebastian Kraupp, expert
  • Sara Carlsson, expert
  • Paul Ahlgren, kommentator
  • Robin Fomin, kommentator

Skridskor

  • Daniel Friberg, expert
  • Robin Fomin, kommentator

Konståkning

  • Cecilia Willberg, kommentator
  • Niklas Hogner, kommentator

Slädsporter

  • Per Anders von Scheele, kommentator

Backhoppning / Nordisk Kombination

  • Marit Nybelius, kommentator

Övriga sporter

  • Diljen Otlu, reporter
  • Johan Forsstedt, reporter
  • Theo Bylund, reporter
  • Joel Segerdahl, reporter
  • Jo Vemund Svendsen, reporter

Coronaregler under vinter-OS i Peking 2022

Aktiva, ledare, media och andra OS-ackrediterade måste genomgå en omfattande testprocedur för att få plats i ”OS-bubblan” i Peking utan att sitta i 21 dagars karantän.

Följande gäller:

  • Man ska vara fullvaccinerad, minst två doser.
  • Två PCR-tester ska göras inom 96 respektive 72 timmar före avresa. Båda dessa tester ska uppvisa negativt resultat för att OS-resenären ska få klartecken att resa till Kina.
  • På flygplatsen görs nya tester och sedan väntar daglig testning under vistelsen.
  • Vid ankomst till Peking görs en genomgång av passagerarna på planet så att ingen har insjuknat under resan. Om någon blivit sjuk hamnar den personen och de som suttit intill i karantän.
  • Det kommer att finnas tydliga regler för var varje ackrediterad person får vistas och hur transporter går till. Det är ej tillåtet att ”turista” i Kina under OS-dagarna.
  • Blir någon sjuk under OS-perioden hamnar personen i karantän.

Källa: TT

Läs mer här

Publisert:

LÄS VIDARE

Sportbladets Nyhetsbrev

Signa upp dig och få Sportbladets nyhetsbrev varje vecka – helt gratis! Artiklar du inte får missa, heta krönikor från våra experter och en massa smaskigt extramaterial.