HV71 värvar från konkurrenten: ”Viktig i vinter”
Publicerad 2025-06-09 12.09
HV71 har rejäl omsättning på spelare inför den kommande SHL-säsongen.
Nu hämtar sportchefen Björn Liljander spelskicklige forwarden Nikola Pasic från tidigare klubben Malmö.
– Det känns hur bra som helst att äntligen få åka ut i Husqvarna Garden i rätt färger, säger 24-åringen från Gislaved.

Nikola Pasic bryter med Malmö när en säsong återstår kvar på kontraktet.
Det är andra året i rad som Nikola Pasic bryter kontraktet med en SHL-klubb.
Samtidigt är det uppenbart att han är en favoritspelare hos Björn Liljander som gick samma väg i vintras.
För ett år sedan värvade han Nikola Pasic från Luleå till Malmö, nu värvar han honom från Malmö till HV71.
Fem av de åtta målen som Nikola Pasic gjorde i SHL förra säsongen kom mot HV71.
– Nikola Pasic är en härlig offensiv kraft och är erkänt duktigt på att skapa chanser i anfallszon. Han kommer med sitt passningsspel, sin kreativitet och sin spelförståelse bli en viktig spelare för oss i vinter. Han är en spelare som kan bryta mönster, säger Björn Liljander.
Tionde nye spelaren
I HV71 blir smålänningen Nikola Pasic det tionde klara nyförvärvet inför kommande säsongen.
– Man vet hur mycket hela Jönköping brinner för HV71 och det gör det extra roligt. På isen hoppas jag kunna bidra med att vara ett offensivt hot och få utrymme för min kreativitet och mitt spelsinne, säger Nikola Pasic.
En anledning till bytet är att Nikola Pasic med sina egenskaper behöver utrymme i en offensiv omgivning.
– Vi har gjort en grundlig helhetsbedömning av truppens sammansättning och i det arbetet har vi landat i den här lösningen. Vi har förstärkt laget högre upp i hierarkin och vill skapa en bättre balans i gruppen. Därför är detta en bra uppgörelse för vår del, säger Malmös sportchef Oscar Alsenfelt.
Överflöd av forwards
Förutom Malmö och Luleå har Nikola Pasic spelat i SHL för Linköping samt i Hockeyallsvenskan för Södertälje och Bik Karlskoga.
När det gäller förstärkningar har HV71 nu gjort klart med målvakten Lassi Lahtinen, backarna Andreas Borgman, Santeri Hatakka och Lucas Lagerberg samt forwards Nikola Pasic, Aleksi Heponiemi, Lukas Rousek, Riley Woods, Linus Lindström och Martin Johnsen.
HV71 förväntas fylla på med ännu fler spelare, då de nu har hela 17 forwards på kontrakt förväntas spelare lånas ut eller att det kommer att brytas kontrakt.
Ett annat tillskott är Nicklas Rahm från Tre Kronor som assisterande coach bakom Anton Blomqvist.
Nikola Pasic kontrakt med HV71 är skrivet över de tre kommande säsongerna och han får tröjnummer 96.