Tjärnberg stängs av i sex matcher efter jättebråket
Publicerad 2025-09-02
Marcus Tjärnberg fick en skriftlig varning av sin klubb Rosenborg.
Men den svenske assisterande tränaren straffas betydligt hårdare av Norges fotbollsförbund.
Han stängs av i sex matcher, meddelar förbundet på sin hemsida.

Förbundets disciplinnämnd motiverar sitt beslut på följande sätt:
”Nämnden har i skärpande riktning beaktat att förseelsen begicks av en tränare mot en spelare efter matchslut, där handlingen innebar ett strypgrepp av lång varaktighet och med stor kraft mot spelarens halsregion. Vidare har nämnden beaktat som skärpande att spelaren hade ryggen vänd mot tränaren, och därmed var oförmögen att försvara sig.”
Marcus Tjärnberg är assisterande tränare i norska Rosenborg. Sex matcher är det hårdaste straffet disciplinnämnden i Norge kan dela ut.
Viking-ledare stängs av
Även Vikings spelarutvecklare, Rune Repvik, som var inblandad i tumultet stängs av. För han är det tre matcher som gäller.
”Tränaren höll oproportionerligt länge runt huvudet på motståndarlagets tränare. Vidare har nämnden lagt till grund att tränaren använde båda händerna mot halsen på motståndarlagets tränare”, skriver förbundet om Repviks avstängning.
Både Repvik och Tjärnberg fick rött kort efter det jättebråk som utspelade sig efter Vikings 2–1-seger mot Rosenborg.
Vikings lagkapten Zlatko Tripic och Rosenborgs Adrian Pereira var inblandade i ett rejält tumult varpå Tjärnberg kom in bakifrån och tog tag om Tripic. Svenskens agerande fördömdes i Norge, bland annat av Rosenborg.
Ångerfull
Han fick en skriftlig varning av klubben under måndagen och var själv ångerfull och kallade sitt agerande oacceptabelt.
– Jag ser vad som händer med Adrian och försöker ingripa och hjälpa honom. Men det blev fel. Jag försökte få bort Zlatko, så jag tar honom i nacken. Jag ville inte skada honom, bara få bort honom. Det blev fel och det är något jag skäms över, säger Tjärnberg till NRK.