Allsvenskan 2020 – här är spelschema och tider

Av: Emil Eiman Roslund, Simon Svensson-Parenti

Publicerad:
Uppdaterad:

Ny allsvensk säsong.

Med Djurgården som regerande mästare och Varberg och Mjällby som nykomlingar.

Här är spelschemat och tiderna för allsvenskan 2020.

Tv-sändningarna för allsvenskan 2020

Allsvenskan sänds i för första gången på streamingtjänsten Dplay, vissa matcher visas på Discoverys Kanal 5 och Kanal 9.

Datum och tider för omgång 19–30 har ännu inte fastställts, så fort de släpps uppdateras listan.

Spelschema 2020

Omgång 1

Söndag 14 juni

12:00 Sirius–Djurgården
14:30 IFK NorrköpingKalmar FF
14:30 IFK Göteborg–Elfsborg
17:30 Hammarby–Östersund
17:30 Örebro–AIK

Måndag 15 juni

19:00 Falkenberg–Häcken
19:00 Helsingborg–Varberg
19:00 Malmö FF–Mjällby

Omgång 2

Onsdag 17 juni

19:00 Elfsborg–Hammarby
19:00 Djurgården–Örebro
19:00 AIK–IFK Norrköping

Torsdag 18 juni

19:00 Häcken–Malmö FF
19:00 Kalmar FF–Helsingborg
19:00 Östersund–Sirius
19:00 Mjällby–Falkenberg
19:00 Varberg–IFK Göteborg

Omgång 3

Söndag 21 juni

14:30 IFK Norrköping–Djurgården
14:30 Falkenberg–Kalmar FF
14:30 Malmö FF–Varberg
17:30 Hammarby–AIK
17:30 Örebro–Östersund

Måndag 22 juni

19:00 Sirius–Häcken
19:00 IFK Göteborg–Mjällby
19:00 Helsingborg–Elfsborg

Omgång 4

Lördag 27 juni

15:00 Östersunds FK – IFK Norrköping

Söndag 28 juni

14:30 Mjällby AIF – Hammarby IF
14:30 Djurgårdens IF – Kalmar FF
14:30 IK Sirius – IFK Göteborg
17:30 IF Elfsborg – Örebro SK
17:30 AIK – Malmö FF

Måndag 29 juni

19:00 BK Häcken – Helsingborgs IF
19:00 Varbergs BoIS – Falkenbergs FF

Omgång 5

Onsdag 1 juli

19:00 IFK Norrköping – IF Elfsborg
19:00 Kalmar FF – Östersunds FK
19:00 Malmö FF – Djurgårdens IF

Torsdag 2 juli

19:00 Hammarby IF – Varbergs BoIS
19:00 IFK Göteborg - AIK
19:00 Falkenbergs FF – IK Sirius
19:00 Örebro SK – BK Häcken
19:00 Helsingborgs IF – Mjällby AIF

Omgång 6

Söndag 5 juli

14:30 IF Elfsborg – Malmö FF
14:30 AIK – Falkenbergs FF
17:30 BK Häcken – Hammarby IF
17:30 IK Sirius – Örebro SK

Måndag 6 juli

19:00 IFK Norrköping – IFK Göteborg
19:00 Djurgårdens IF – Helsingborgs IF
19:00 Östersunds FK – Mjällby AIF
19:00 Varbergs BoIS – Kalmar FF


Omgång 7

Lördag 11 juli

15:00 Hammarby – IK Sirius
15:00 Falkenbergs FF – Östersunds FK

Söndag 12 juli

14:30 Örebro SK – Varbergs BoIS
14:30 Helsingborgs IF – AIK
17:30 IFK Göteborg – Djurgården
17:30 Mjällby AIF – BK Häcken

Måndag 13 juli

19:00 Kalmar FF – IF Elfsborg
19:00 Malmö FF – IFK Norrköping

Omgång 8

Onsdag 15 juli

19:00 IFK Göteborg – Helsingborgs IF
19:00 Djurgården – Falkenbergs FF
19:00 AIK – IK Sirius

Torsdag 16 juli

19:00 BK Häcken – IF Elfsborg
19:00 IFK Norrköping – Örebro SK
19:00 Kalmar FF – Hammarby
19:00 Östersunds FK – Malmö FF
19:00 Varbergs BoIS – Mjällby AIF

Omgång 9

Söndag 19 juli

14:30 IK Sirius – IFK Norrköping
14:30 Malmö FF – Kalmar FF
14:30 Varbergs BoIS – AIK
17:30 IF Elfsborg – Djurgården
17:30 Falkenbergs FF – Helsingborgs IF
17:30 Östersunds FK – BK Häcken

Måndag 20 juli

19:00 Hammarby – IFK Göteborg
19:00 Örebro SK – Mjällby AIF

Omgång 10

Onsdag 22 juli

19:00 BK Häcken – AIK
19:00 IFK Norrköping – Varbergs BoIS
19:00 Djurgården – Östersunds FK

Torsdag 23 juli

19:00 IFK Göteborg – Falkenbergs FF
19:00 Kalmar FF – IK Sirius
19:00 Helsingborgs IF – Örebro SK
19:00 Malmö FF – Hammarby
19:00 Mjällby AIF – IF Elfsborg

Omgång 11

Söndag 26 juli

14:30 IF Elfsborg – Varbergs BoIS
14:30 BK Häcken – IFK Göteborg
14:30 Falkenbergs FF – IFK Norrköping
17:30 IK Sirius – Malmö FF
17:30 AIK – Djurgården

Måndag 27 juli

19:00 Hammarby – Örebro SK
19:00 Östersunds FK – Helsingborgs IF
19:00 Mjällby AIF – Kalmar FF

Omgång 12

Lördag 1 augusti

15:00 Djurgården – BK Häcken
15:00 Örebro SK – Falkenbergs FF

Söndag 2 augusti

14:30 Kalmar FF – AIK
14:30 Helsingborgs IF – Hammarby
17:30 IFK Göteborg – Malmö FF
17:30 Varbergs BoIS – Östersunds FK

Måndag 3 augusti

19:00 IF Elfsborg – IK Sirius
19:00 IFK Norrköping – Mjällby AIF

Omgång 13

Onsdag 5 augusti

19:00 Hammarby – Falkenbergs FF
19:00 Malmö FF – Helsingborgs IF
19:00 Varbergs BoIS – Djurgården

Torsdag 6 augusti

19:00 BK Häcken – IFK Norrköping
19:00 IFK Göteborg – Östersunds FK
19:00 Kalmar FF – Örebro SK
19:00 AIK – IF Elfsborg
19:00 Mjällby AIF – IK Sirius

Omgång 14

Söndag 9 augusti

14:30 Falkenbergs FF – Malmö FF
14:30 Örebro SK – IFK Göteborg
14:30 BK Häcken – Kalmar FF
17:30 Djurgården – Hammarby
17:30 Östersunds FK – IF Elfsborg
17:30 Mjällby AIF – AIK

Måndag 10 augusti

19:00 IK Sirius – Varbergs BoIS
19:00 Helsingborgs IF – IFK Norrköping

Omgång 15

Onsdag 12 augusti

19:00 Malmö FF – Örebro SK
19:00 Djurgården – Mjällby AIF

Torsdag 13 augusti

19:00 IK Sirius – Helsingborgs IF
19:00 IF Elfsborg – Falkenbergs FF
19:00 IFK Norrköping – Hammarby
19:00 Kalmar FF – IFK Göteborg
19:00 AIK – Östersunds FK
19:00 Varbergs BoIS – BK Häcken

Omgång 16

Lördag 15 augusti

15:00 Örebro SK – Djurgården

Söndag 16 augusti

14:30 Hammarby – IF Elfsborg
14:30 Falkenbergs FF – AIK
17:30 Mjällby AIF – Malmö FF

Måndag 17 augusti

19:00 BK Häcken – Varbergs BoIS
19:00 IFK Göteborg – IFK Norrköping
19:00 Östersunds FK – Kalmar FF
19:00 Helsingborgs IF – IK Sirius

Omgång 17

Lördag 22 augusti

15:00 IK Sirius – Hammarby
15:00 Djurgården – IFK Göteborg

Söndag 23 augusti

14:30 IF Elfsborg – Östersunds FK
14:30 Malmö FF – Falkenbergs FF
17:30 AIK – Helsingborgs IF
17:30 Varbergs BoIS – Örebro SK

Måndag 24 augusti

19:00 IFK Norrköping – BK Häcken
19:00 Kalmar FF – Mjällby AIF

Omgång 18

Lördag 29 augusti

15:00 Varbergs BoIS – IK Sirius
15:00 Östersunds FK – Falkenbergs FF

Söndag 30 augusti

14:30 Mjällby AIF – IFK Göteborg
14:30 AIK – BK Häcken
14:30 Helsingborgs IF – Djurgården
17:30 Hammarby – Kalmar FF
17:30 Örebro SK – IFK Norrköping
17:30 Malmö FF – IF Elfsborg

Omgång 19

10 september

IK Sirius – AIK
IF Elfsborg – Mjällby AIF
BK Häcken – Djurgården
IFK Norrköping – Östersunds FK
IFK Göteborg – Hammarby
Falkenbergs FF – Varbergs BoIS
Örebro SK – Malmö FF
Helsingborgs IF – Kalmar FF

Omgång 20

13 september

Hammarby – Helsingborgs IF
BK Häcken – IK Sirius
Djurgården – IF Elfsborg
Kalmar FF – IFK Norrköping
Falkenbergs FF – IFK Göteborg
Östersunds FK – Örebro SK
Malmö FF – AIK
Mjällby AIF – Varbergs BoIS

Omgång 21

20 september

IK Sirius – Falkenbergs FF
IF Elfsborg – BK Häcken
IFK Norrköping – Malmö FF
IFK Göteborg – Kalmar FF
AIK – Hammarby
Östersunds FK – Djurgården
Mjällby AIF – Örebro SK
Varbergs BoIS – Helsingborgs IF

Omgång 22

27 september

IF Elfsborg – IFK Göteborg
Djurgården – IFK Norrköping
Kalmar FF – Varbergs BoIS
Falkenbergs FF – Hammarby
AIK – Mjällby AIF
Örebro SK – IK Sirius
Helsingborgs IF – Östersunds FK
Malmö FF – BK Häcken

Omgång 23

4 oktober

Hammarby – Djurgården
BK Häcken – Falkenbergs FF
IFK Norrköping – IK Sirius
IFK Göteborg – Varbergs BoIS
Kalmar FF – Malmö FF
Örebro SK – IF Elfsborg
Östersunds FK – AIK
Mjällby AIF – Helsingborgs IF

Omgång 24

18 oktober

IK Sirius – Östersunds FK
Hammarby – Mjällby AIF
IF Elfsborg – Kalmar FF
Djurgården – Malmö FF
Falkenbergs FF – Örebro SK
AIK – IFK Göteborg
Helsingborgs IF – BK Häcken
Varbergs BoIS – IFK Norrköping

Omgång 25

25 oktober

BK Häcken – Mjällby AIF
IFK Norrköping – AIK
Djurgården – IK Sirius
Kalmar FF – Falkenbergs FF
Örebro SK – Helsingborgs IF
Östersunds FK – Hammarby
Malmö FF – IFK Göteborg
Varbergs BoIS – IF Elfsborg

Omgång 26

1 november

IK Sirius – Kalmar FF
Hammarby – BK Häcken
IF Elfsborg – IFK Norrköping
IFK Göteborg – Örebro SK
Falkenbergs FF – Djurgården
AIK – Varbergs BoIS
Helsingborgs IF – Malmö FF
Mjällby AIF – Östersunds FK

Omgång 27

8 november

BK Häcken – Östersunds FK
Djurgården – AIK
Falkenbergs FF – IF Elfsborg
Örebro SK – Kalmar FF
Helsingborgs IF – IFK Göteborg
Malmö FF – IK Sirius
Mjällby AIF – IFK Norrköping
Varbergs BoIS – Hammarby

Omgång 28

22 november

IK Sirius – Mjällby AIF
Hammarby – Malmö FF
IF Elfsborg – Helsingborgs IF
IFK Norrköping – Falkenbergs FF
IFK Göteborg – BK Häcken
Kalmar FF – Djurgården
AIK – Örebro SK
Östersunds FK – Varbergs BoIS

Omgång 29

29 november

IK Sirius – IF Elfsborg
Hammarby – IFK Norrköping
BK Häcken – Örebro SK
AIK – Kalmar FF
Östersunds FK – IFK Göteborg
Helsingborgs IF – Falkenbergs FF
Mjällby AIF – Djurgården
Varbergs BoIS – Malmö FF

Omgång 30

6 december

IF Elfsborg – AIK
IFK Norrköping – Helsingborgs IF
IFK Göteborg – IK Sirius
Djurgården – Varbergs BoIS
Kalmar FF – BK Häcken
Falkenbergs FF – Mjällby AIF
Örebro SK – Hammarby
Malmö FF – Östersunds FK

Förtydligande: Datumen i spelordningen för omgång 19–30 är så kallade ”huvuddagar” för omgångarna, och matcherna kan spelas på andra datum.

Publicerad:

LÄS VIDARE

Sportbladet – Allsvenskan

Prenumerera på vårt nyhetsbrev om Allsvenskan – krönikor, reportage, intervjuer, granskningar och rankningar.