Superettan

Superettan 2021 · Spelschema · Tv-sändningar · Allt du behöver veta

Av: 

Hugo Månsson

FOTBOLL

Superettan börjar den 11 april – och serien avslutas den 27 november.

Här får du all information inför den kommande säsongen.

Andreas Granqvists Helsingborg är ett av lagen i Superettan 2021.
Andreas Granqvists Helsingborg är ett av lagen i Superettan 2021.

Spelschemat för superettan är fastställt. Den första omgången spelas den 11 april och serien avslutas den 27 november.

Det är totalt fem nykomlingar i serien. IFK Värnamo, Landskrona BoIS och Vasalunds IF är uppflyttade från Division 1, medan Falkenbergs FF och Helsingborgs IF åkte ur allsvenskan förra säsongen.

Vilka lag går upp i allsvenskan?

Lagen som slutar etta och tvåa i Superettan går upp till allsvenskan 2022.

Laget på tredje plats får kvala mot lag nummer 14 i allsvenskan. Kvalet avgörs i ett dubbelmöte där vinnaren spelar i allsvenskan 2022 och förloraren i superettan.

Vilka lag åker ur superettan?

Lagen på plats 15 och 16 flyttas ner till division 1 2022 och lag 13 och 14 får spela kval för att hålla sig kvar i superettan.

Vilken kanal sänder superettan 2021?

Precis som förra året är det Discovery som äger rättigheterna till superettan. Alla matcher kommer att sändas på streamingtjänsten Discovery plus (tidigare Dplay)

Superettan 2021 – hela spelschemat

Omgång 1:
11 april:
Akropolis IF - IK Brage
Falkenbergs FF - GAIS
Örgryte IS - Östers IF
Jönköpings Södra IF - Vasalunds IF
Landskrona BoIS - IFK Värnamo
GIF Sundsvall - Helsingborgs IF
Trelleborgs FF - Norrby IF
Västerås FK - AFC Eskilstuna

Omgång 2:
18 april:
AFC Eskilstuna - Akropolis IF
GAIS - Västerås SK
Helsingborgs IF - Örgryte IS
IK Brage - Falkenbergs FF
Norrby IF - Jönköpings Södra IF
Vasalunds IF - Trelleborgs FF
IFK Värnamo - GIF Sundsvall
Östers IF - Landskrona BoIS

Omgång 3:
25 april:
AFC Eskilstuna - GAIS
Jönköpings Södra IF - Helsingborgs IF
Landskrona BoIS - Akropolis IF
GIF Sundsvall - Norrby IF
Trelleborgs FF - Örgryte IS
IFK Värnamo - IK Brage
Västerås SK - Vasalunds IF
Östers IF - Falkenbergs FF

Omgång 4:
2 maj:
Akropolis IF - GIF Sundsvall
Falkenbergs FF - IFK Värnamo
GAIS - Östers IF
Örgryte IS - Västerås SK
Jönköpings Södra IF - Trelleborg FF
Helsingborgs IF - AFC Eskilstuna
Norrby IF - Landskrona BoIS
Vasalunds IF - IK Brage

Omgång 5:
9 maj:
Falkenbergs FF - Örgryte IS
Landskrona BoIS - AFC Eskilstuna
IK Brage - Helsingborgs IF
Trelleborgs FF - Akropolis IF
Vasalunds IF - Norrby IF
IFK Värnamo - GAIS
Västerås SK - Jönköpings Södra IF
Östers IF - GIF Sundsvall

Omgång 6:
16 maj:
AFC Eskilstuna - Jönköpings Södra IF
Akropolis IF - Örgryte IS
GAIS - Trelleborgs FF
Landskrona BoIS - Falkenbergs FF
Helsingborgs IF - Östers IF
IK Brage - Norrby IF
GIF Sundsvall - Vasalunds IF
Västerås SK - IFK Värnamo

Omgång 7:
23 maj:
Falkenbergs FF - Vasalunds IF
GAIS - Helsingborgs IF
Örgryte IS - GIF Sundsvall
Jönköpings Södra IF - Landskrona BoIS
Norrby IF - AFC Eskilstuna
Trelleborgs FF - Västerås SK
IFK Värnamo - Akropolis IF
Östers IF - IK Brage

Omgång 8:
30 maj:
AFC Eskilstuna - Trelleborgs FF
Akropolis IF - Falkenbergs FF
Landskrona BoIS - Örgryte IS 
Helsingborgs IF - IFK Värnamo
Norrby IF - GAIS
GIF Sundsvall - Jönköpings Södra IF
Vasalunds IF - Östers IF
Västerås SK - IK Brage

Omgång 9:
6 juni:
Falkenbergs FF - Västerås SK
GAIS - Landskrona BoIS
Örgryte IS - IFK Värnamo
Jönköpings Södra IF - Akropolis IF
IK Brage - AFC Eskilstuna
Trelleborgs FF - GIF Sundsvall
Vasalunds IF - Helsingborgs IF
Östers IF - Norrby IF

Omgång 10:
13 juni:
AFC Eskilstuna - Falkenbergs FF
Akropolis IF - Vasalunds IF
Örgryte IS - Jönköpings Södra IF
Landskrona BoIS - IK Brage
Helsingborgs IF - Norrby IF
GIF Sundsvall - GAIS
IFK Värnamo - Trelleborgs FF
Västerås SK - Östers IF

Omgång 11:
20 juni:
Jönköpings Södra IF - GAIS
Helsingborgs IF - Akropolis IF
IK Brage - Örgryte IS
Norrby IF - IFK Värnamo
GIF Sundsvall - Västerås SK
Trelleborgs FF - Falkenbergs FF
Vasalunds IF - Landskrona BoIS
Östers IF - AFC Eskilstuna

Omgång 12:
18 juli:
AFC Eskilstuna - GIF Sundsvall
Akropolis IF - Norrby IF
Falkenbergs FF - Jönköpings Södra IF
GAIS - IK Brage
Örgryte IS - Vasalunds IF
Landskrona BoIS - Trelleborgs FF
IFK Värnamo - Östers IF
Västerås SK - Helsingborgs IF

Omgång 13:
25 juli:
AFC Eskilstuna - Örgryte IS
GAIS - Akropolis IF
Landskrona BoIS - GIF Sundsvall
Helsingborgs IF - Falkenbergs FF
IK Brage - Trelleborgs FF
Norrby IF - Västerås SK
IFK Värnamo - Vasalunds IF
Östers IF - Jönköpings Södra IF

Omgång 14:
1 augusti:
Akropolis IF - Östers IF
Falkenbegs FF - Norrby IF
Örgryte IS - GAIS
Jönköpings Södra IF - IFK Värnamo
GIF Sundsvall - IK Brage
Trelleborgs FF - Helsingborgs IF
Vasalunds IF - AFC Eskilstuna
Västerås SK - Landskrona BoIS

Omgång 15:
8 augusti:
Falkenbergs FF - GIF Sundsvall
GAIS - Vasalunds IF
Helsingborgs IF - Landskrona BoIS
IK Brage - Jönköpings Södra IF
Norrby IF - Örgryte IS
IFK Värnamo - AFC Eskilstuna
Västerås SK - Akropolis IF
Östers IF - Trelleborgs FF

Omgång 16:
15 augusti:
AFC Eskilstuna - Norrby IF
Akropolis IF - Helsingborgs IF
Örgryte IS - IK Brage
Jönköpings Södra IF - Östers IF
Landskrona BoIS - Västerås SK
GIF Sundsvall - IFK Värnamo
Trelleborgs FF - GAIS
Vasalunds IF - Falkenbergs FF

Omgång 17:
22 augusti:
Falkenbergs FF - Trelleborgs FF
GAIS - Jönköpings Södra IF
Helsingborgs IF - Vasalunds IF
IK Brage - Västerås SK
Norrby IF - Akropolis IF
GIF Sundsvall - AFC Eskilstuna
IFK Värnamo - Landskrona BoIS
Östers IF - Örgryte IS

Omgång 18:
29 augusti:
AFC Eskilstuna - IK Brage
Akropolis IF - IFK Värnamo
Örgryte IS - Norrby IF
Jönköpings Södra IF - GIF Sundsvall
Landskrona BoIS - Helsingborgs IF
Trelleborgs FF - Östers IF
Vasalunds IF - GAIS
Västerås SK - Falkenbergs FF

Omgång 19:
5 september:
Falkenbergs FF - Akropolis IF
GAIS - AFC Eskilstuna
Helsingborgs IF - Trelleborgs FF
IK Brage - Landskrona BoIS
Norrby IF - Vasalunds IF
GIF Sundsvall - Örgryte IS
IFK Värnamo - Jönköpings Södra IF
Östers IF - Västerås SK

Omgång 20:
12 september:
AFC Eskilstuna - Helsingborgs IF
Örgryte IS - Akropolis IF
Jönköpings Södra IF - Falkenbergs FF
Landskrona BoIS - GAIS
Trelleborgs FF - IK Brage
Vasalunds IF - GIF Sundsvall
Västerås SK - Norrby IF
Östers IF - IFK Värnamo

Omgång 21:
19 september:
AFC Eskilstuna - Vasalunds IF
Akropolis IF - Västerås SK
Falkenbergs FF - Östers IF
Helsingborgs IF - Jönköpings Södra IF
IK Brage - GAIS
Norrby IF - Trelleborgs FF
GIF Sundsvall - Landskrona BoIS
IFK Värnamo - Örgryte IS

Omgång 22:
26 september:
GAIS - Falkenbergs FF
Örgryte IS - AFC Eskilstuna
Jönköpings Södra IF - IK Brage
Landskrona BoIS - Norrby IF
Trelleborgs FF - IFK Värnamo
Vasalunds IF - Akropolis IF
Västerås SK - GIF Sundsvall
Östers IF - Helsingborgs IF

Omgång 23:
30 september:
AFC Eskilstuna - Östers IF
Akropolis IF - Jönköpings Södra IF
Falkenbergs FF - Landskrona BoIS
GAIS - Örgryte IS
IK Brage - Vasalunds IF
Norrby IF - Helsingborgs IF
GIF Sundsvall - Trelleborgs FF
IFK Värnamo - Västerås SK

Omgång 24:
3 oktober:
Akropolis IF - AFC Eskilstuna
Örgryte IS - Falkenbergs FF
Jönköpings Södra IF - Norrby IF
Helsingborgs IF - GIF Sundsvall
IK Brage - Östers IF
Trelleborgs FF - Landskrona BoIS
Vasalunds IF - IFK Värnamo
Västerås SK - GAIS

Omgång 25:
17 oktober:
AFC Eskilstuna - Västerås SK
Falkenbergs FF - Helsingborgs IF
GAIS - IFK Värnamo
Örgryte IS - Trelleborgs FF
Landskrona BoIS - Jönköpings Södra IF
Norrby IF - IK Brage
GIF Sundsvall - Akropolis IF
Östers IF - Vasalunds IF

Omgång 26:
24 oktober:
Akropolis IF - Landskrona BoIS
Jönköpings Södra IF - Örgryte IS
Helsingborgs IF - GAIS
IK Brage - GIF Sundsvall
Norrby IF - Östers IF
Trelleborgs FF - AFC Eskilstuna
Vasalunds IF - Västerås SK
IFK Värnamo - Falkenbergs FF

Omgång 27:
31 oktober:
AFC Eskilstuna - IFK Värnamo
Akropolis IF - Trelleborgs FF
GAIS - Norrby IF
Landskrona BoIS - Östers IF
Helsingborgs IF - IK Brage
GIF Sundsvall - Falkenbergs FF
Vasalunds IF - Jönköpings Södra IF
Västerås SK - Örgryte IS

Omgång 28:
7 november:
Falkenbergs FF - AFC Eskilstuna
Örgryte IS - Landskrona BoIS
Jönköpings Södra IF - Västerås SK
IK Brage - Akropolis IF
Norrby IF - GIF Sundsvall
Trelleborgs FF - Vasalunds IF
IFK Värnamo - Helsingborgs IF
Östers IF - GAIS

Omgång 29:
21 november:
Akropolis IF - GAIS
Örgryte IS - Helsingborgs IF
Jönköpings Södra IF - AFC Eskilstuna
Landskrona BoIS - Vasalunds IF
IK Brage - IFK Värnamo
Norrby IF - Falkenbergs FF
GIF Sundsvall - Östers IF
Västerås SK - Trelleborgs FF

Omgång 30:
27 november:
AFC Eskilstuna - Landskrona BoIS
Falkenbergs FF - IK Brage
GAIS - GIF Sundsvall
Helsingborgs IF - Västerås SK
Trelleborgs FF - Jönköpings Södra IF
Vasalunds IF - Örgryte IS
IFK Värnamo - Norrby IF
Östers IF - Akropolis IF

ANNONS EXTERN LÄNK

Se alla matcher från Serie A och La Liga på C More. Beställ här!

C More

Publisert:

LÄS VIDARE

Kamikazetipset: Så slutar superettan 2021

Sportbladet – Allsvenskan

Prenumerera på vårt nyhetsbrev om Allsvenskan – krönikor, reportage, intervjuer, granskningar och rankningar.

Ja, tack!

ÄMNEN I ARTIKELN

Superettan

Akropolis IF

IK Brage

Falkenbergs FF

GAIS

Örgryte IS

Östers IF