Lewis Hamilton om Ferraris problem
Publicerad 2025-04-15 10.37
En femteplats i Bahrain - men inför F1 i Jidda är Lewis Hamilton positiv.
– Nu har jag förstått hur den här bilen vill bli körd, säger han.
Ferrari har haft en tuff start på säsongen, även om Hamilton faktiskt vann årets första sprint. Stallet som var tvåa i konstruktörsmäsyterskapet 2024 valde att göra flera förändringar på bilen, men de har inte slagit väl ut. Lägg där till att båda bilarna diskvalificerades från Kinas GP.
I Bahrain presenterade teamet ett nytt golv - och trots en femteplats är Lewis Hamilton hoppfull.
– Mellan kval och race var skillnaden på bilen som mellan dag och natt, säger han till Kronen Zeitung och flera andra medier.
– Den här helgen har jag lärt mig mer, troligen mer än vad jag gjort under alla de övriga racehelgerna tillsammans.
För första gången under sin 17 år långa F1-karriär använder sig Hamilton inte av en motor från Mercedes, lägg där till att bromssystemet också är ett helt annat än vad han är van vid.
Hamilton förklarar problemen hos Ferrari
Han påtalar också att det är ett helt nytt system, som han aldrig tidigare har använt hos Mercedes, som har ställt till problem för honom och bidragit till att han har haft svårt att matcha sin teamkollega Charles Leclerc.
– Den här bilen kräver en helt annan körstil och jag närmar mig långsamt och anpassar mig till set-upen, säger han till RacingNews365.
– Jag har varit överallt och ingenstans, väldigt långt från Charles de senaste två helgerna och nu rör jag mig långsamt mot honom. Om jag startar helgen där jag känner mig lite mer bekväm och därefter använder de tekniker jag nu har lärt mig kommer jag förhoppningsvis att kunna förbättra mig.
Han förklarar att Ferrari använder sig av motorbroms, vilket han inte har gjort tidigare.
– Under de senaste 12 åren har vi aldrig använt motorbroms, men här använder vi det mycket i bilen. Bromsarna är så annorlunda jämfört med vad jag har haft tidigare, de rör sig lite mer och under det sista stinten var jag tvungen att använda bakbromsarna för att få bilen att svänga, men vid andra tillfällen måste man lägga all vikt på framhjulen, säger den sjufaldige världsmästaren.
– Det finns också ett större balansfönster än vad jag är van vid.
F1 i Jeddah - alla tider
F1 har flyttat från Bahrain till Saudiarabien och en helt annan typ av bana. I morgon får du en guide, som vanligt, men här är veckans tider.
Passa på att planera in i god tid - så du inte sitter mitt i påskkalaset eller äggjakten under kval eller race!
18 april - fredag:
FP1 kl 15.30
FP2 kl 19.00
19 april - lördag:
FP3 kl 15.30
Kval kl 19.00
20 april - söndag:
Saudiarabiens GP kl 19.00
Som vanligt kan du följa F1-helgen på Viaplay och på F1tv.com.
Under helgen tävlar även Dino Beganovic i Formel 2, hans tider får du här i bloggen senare i veckan.