Svenskens frieri: ”Fullständig chock”
Publicerad 2026-02-02 17.32
Oliver Solberg lånade pappas lyxbil när han först träffade Chloe Chambers.
Ett år senare friade den svenske rallystjärnan.
– Jag fick fullständig chock, säger fästmön Chloe Chambers till VG.

Oliver Solberg, 24, blev nyligen förste svensk på 55 år att vinna det klassiska Monte Carlo-rallyt.
Han är född i Norge och son till norske rallyföraren Petter Solberg, men bor i Sverige och har en svensk mamma – Pernilla – som också är tidigare rallyförare.
På kärleksfronten är Oliver Solberg ihop med engelskan Chloe Chambers sedan två år tillbaka. I en intervju med norska VG berättar Chloe nu om när paret träffades för första gången, på Gardermoens flygplats i Oslo.
Lånade pappans lyxbil
Oliver lånade pappa Petters lyxbil när han körde från Mitandersfors, en kilometer från norska gränsen, där han bor. Oliver skulle hämta upp Chloe i Oslo och ta med henne till Sverige, där de skulle vara med på en fotografering för en gemensam sponsor – hon som modell, han som kommande rallystjärna.
– Har du berättat att du hämtade mig i en Aston Martin?, säger Chloe i intervjun.
Oliver minns tillbaka:
– Vi snackade ”non stop” i bilen i två timmar. Vi hade en speciell kontakt ända från början. Det var som om vi känt varandra i 20 år.
Frieriet: ”Fick fullständig chock”
Det ena ledde till det andra och i våras friade Oliver till Chloe när paret var på semester på Bondi Beach i Australien.
Svensken berättar att han var nervös inför frieriet och höll på att få panik när solen var på väg att försvinna ner i havet och förstöra hans planer på att fria vid solnedgången.
– Jag anade ingenting. Oliver ville att vi skulle ta en simtur, men jag bad honom vänta lite, för jag var upptagen med att posta på sociala medier. Men han sa: Vi måste gå ner nu! När vi kom upp från vattnet gick han ner på knä. Jag fick fullständig chock. Jag kunde nästan inte tro det, säger Chloe till VG.
Bröllopet kommer äga rum på en kyrka i närheten av familjen Solbergs herrgård, antingen i år eller nästa år.
Fortsätter under svensk flagg
Petter Solberg vann hela rally-VM 2003 och nu är Oliver ute efter att upprepa pappans bedrift – men under svensk flagg i stället för norsk. Nästa VM-deltävling avgörs i Umeå med start den 12 februari.
Oliver Solberg kommer fortsätta köra för Sverige, berättar han.
– Flaggan är svensk, namnet är norskt, då får alla något.