GUIDE: Så sänds Vinterstudion 2020/2021
Publicerad 2020-10-28
Snart drar skidsäsongen igång och då också Vinterstudion, om än i en lite annorlunda tappning.
Här har du all information som du behöver för att följa åkarna från soffan.
Det blir inte en helt vanlig säsong i Vinterstudion. Coronapandemin kommer påverka på flera olika sätt, men SVT har en plan.
– Vi kommer ha kommentatorer och expertkommentatorer på plats i Sverige, men inte på tävlingar utomlands, åtminstone tills årsskiftet. Reportrar och fotograf kommer vara på plats, för att ändå kunna prata med de aktiva. Vi kollar reglerna varje dag, med inresetillstånd, PCR-tester och allt därtill, säger Bobby Baksi, projektledare på Vinterstudion.
Nygamla inslag
Förhoppningsvis kommer alla tävlingar kunna genomföras, men världen är föränderlig för tillfället och det blir viktigt att ha mycket material för att kunna upprätthålla sändningarna ifall något tvingas ställa in.
– Med tanke på att vi lever i en osäker värld, vill vi till den grad vi kan bjuda på värme och kärlek. Allt från att träffa våra stjärnor, till att återinföra Vinterstudion-quizet som vi hade för några år sedan och andra nygamla inslag, säger han och fortsätter:
– Det finns så mycket att se fram emot sportsligt också, med tre VM bland annat. Vi hoppas det kan bli både roligt och varmt, och fördjupande och granskande.
Däremot blir det inga förändringar i vilka som kommer leda studion. André Pops och Yvette Hermundstad kommer fortsatt programleda och även kommentatorer och experter är samma som förra året.
Alla Vinterstudions sändningar går i SVT1 och på SVT Play, om inget annat anges. Tiderna och kanalerna är preliminära.
Schemat ser ut som följande:
November
Fredag 13 november
17.00 Alpint, parallell, damer och herrar, Lech/Zürs
Lördag 14 november
10.00 Skidskytte, sprint, damer och herrar, Idre
17.00 Alpint, parallell, damer och herrar, Lech/Zürs
Söndag 15 november
09.20 Skidskytte, kort distans, damer och herrar, Idre
Fredag 20 november
11.00 Längd, 15 km klassiskt, herrar, Bruksvallarna
13.20 Längd, 10 km klassiskt, damer, Bruksvallarna
Lördag 21 november
08.15-14.55: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
08.45 Längd, sprint-kval, damer och herrar, Bruksvallarna
10.15 Alpint, slalom, damer, Levi, åk 1
11.20 Längd, sprint, damer och herrar, Bruksvallarna
13.15 Alpint, slalom, damer, Levi, åk 2
Söndag 22 november
08.45-14.30: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
08.40 Längd, 10 km fristil, damer, Bruksvallarna
10.15 Alpint, slalom, damer, Levi, åk 1
11.00 Längd, 15 km fristil, herrar, Bruksvallarna
13.15 Alpint, slalom, damer, Levi, åk 2
Fredag 27 november
12.30 - Längd, sprint klassiskt, damer och herrar, Ruka
Lördag 28 november
09.15-16.30: Vinterstudion, André Pops
09.40 Längd, 10 km klassiskt, damer, Ruka
11.00 Skidskytte, individuell, herrar, Kontiolahti
12.45 Längd, 15 km klassiskt, herrar, Ruka
14.20 Skidskytte, individuell, damer, Kontiolahti
Söndag 29 november
10.15-15.30: Vinterstudion, André Pops
10.30 Skidskytte, sprint, herrar, Kontiolahti
11.50 Längd, 10 km fristil, jaktstart, damer, Ruka
12.50 Längd, 15 km fristil, jaktstart, herrar, Ruka
13.40 Skidskytte, sprint, damer, Kontiolahti
December
Torsdag 3 december
13.30 Skidskytte, sprint, herrar, Kontiolahti
16.30 Skidskytte, sprint, damer, Kontiolahti
Fredag 4 december
12.15 Längd: Sprint, klassiskt, damer och herrar, Holmenkollen
Lördag 5 december
10.00-17.50: Vinterstudion, André Pops
10.20 Längd, skiathlon, damer, Lillehammer
10.30 Alpint, storslalom, herrar, Val d'Isere, åk 1
11.30 Alpint, super-G, damer, St Moritz
11.45 Längd, skiathlon, herrar, Lillehammer
13.20 Skidskytte, jaktstart, herrar, Kontiolahti
13.30 Alpint, storslalom, herrar, Val d'Isere, åk 2
15.15 Skidskytte, stafett, damer, Kontiolahti
Söndag 6 december
10.15-17.15: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
10.00 Alpint, storslalom, herrar, Val d'Isere, åk 1
10.30 Längd, stafett, herrar, Lillehammer
11.30 Alpint, super-G, herrar, St Moritz
12.45 Skidskytte, stafett, herrar, Kontiolahti
13.00 Alpint, storslalom, herrar, Val d'Isere, åk 2
14.05 Längd, stafett, damer, Lillehammer
15.45 Skidskytte, jaktstart, damer, Kontiolahti
Fredag 11 december
11.20 Skidskytte, sprint, damer, Hochfilzen
14.20 Skidskytte, sprint, herrar, Hochfilzen
Lördag 12 december
09.15-17.00: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
09.30 Alpint, storslalom, damer, Courchevel, åk 1
10.45 Alpint, störtlopp, herrar, Val d'Isere
11.45 Skidskytte, stafett, damer, Hochfilzen (SVT2)
12.30 Alpint, storslalom, damer, Courchevel, åk 2
13.45 Längd, sprint fristil, damer och herrar, Davos
14.45 Skidskytte, jaktstart, herrar, Hochfilzen (SVT2)
Söndag 13 december
09.15-17.15: Vinterstudion, André Pops
09.30 Alpint, storslalom, damer, Courchevel, åk 1
10.45 Längd, 10 km fristil, damer, Davos
10.45 Alpint, super-G, herrar, Val d'Isere
11.45 Skidskytte, jaktstart, damer, Hochfilzen (SVT2)
12.30 Alpint, storslalom, damer, Courchevel, åk 2
14.00 Skidskytte, stafett, herrar, Hochfilzen (SVT2)
14.20 Längd, 15 km fristil, herrar, Davos
Torsdag 17 december
14.15 Skidskytte, sprint, herrar, Hochfilzen
Fredag 18 december
10.30 Alpint, störtlopp, damer, Val d'Isere
11.45 Alpint, super-G, herrar, Val Gardena
14.15 Skidskytte, sprint, damer, Hochfilzen
Lördag 19 december
10.15-16.30: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
10.30 Alpint, störtlopp, damer, Val d'Isere
11.45 Alpint, störtlopp, herrar, Val Gardena
13.00 Skidskytte, jaktstart, herrar, Hochfilzen
13.25 Längd, sprint, damer och herrar, Dresden
15.00 Skidskytte, jaktstart, damer, Hochfilzen
Söndag 20 december
09.45-16.00: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
10.00 Alpint, storslalom, herrar, Alta Badia, åk 1
11.00 Alpint, super-G, damer, Val d'Isere
12.00 Skidskytte, masstart, herrar, Hochfilzen
12.45 Längd, lagsprint, damer och herrar, Dresden
13.30 Alpint, storslalom, herrar, Alta Badia, åk 2
14.25 Skidskytte, masstart, damer, Hochfilzen
Måndag 21 december
10.00 Alpint, slalom, herrar, Alta Badia, åk 1
13.00 Alpint, slalom, herrar, Alta Badia, åk 2
Tisdag 22 december
17.45 Alpint, slalom, herrar, Madonna, åk 1
20.45 Alpint, slalom, herrar, Madonna, åk 2
Måndag 28 december
10.00 Alpint, storslalom, damer, Semmering, åk 1
11.30 Alpint, störtlopp, herrar, Bormio
13.00 Alpint, storslalom, damer, Semmering, åk 2
Tisdag 29 december
11.30 Alpint, super-G, herrar, Bormio, åk 1
15.15 Alpint, slalom, damer, Semmering, åk1
18.30 Alpint, slalom, damer, Semmering, åk2
Januari
Fredag 1 januari
11.15-17.00: Vinterstudion, André Pops
11.45 Längd, sprint, damer och herrar, Val Mustair
Lördag 2 januari
12.15-16.30: Vinterstudion, André Pops
12.30 Längd, 10 km klassiskt, masstart, damer, Val Mustair
14.45 Längd, 15 km klassiskt, masstart, herrar, Val Mustair
Söndag 3 januari
11.00-17.15: Vinterstudion, André Pops
11.15 Längd, 15 km fristil, jaktstart, herrar, Val Mustair
12.30 Alpint, slalom, damer, Zagreb, åk 1
15.25 Längd, 10 km fristil, jaktstart, damer, Val Mustair
16.00 Alpint, slalom, damer, Zagreb, åk 2
Tisdag 5 januari
13.00 Längd, 10 km fristil, damer, Toblach
14.45 Längd, 15 km fristil, herrar, Toblach
Onsdag 6 januari
12.15 Alpint, slalom, herrar, Zagreb, åk 1
13.30 Längd, 10 km klassiskt, jaktstart, damer, Toblach
15.25 Längd, 15 km klassiskt, jaktstart, herrar, Toblach
15.30 Alpint, slalom, herrar, Zagreb, åk 2
Torsdag 7 januari
14.15 Skidskytte, sprint, damer, Oberhof
Fredag 8 januari
10.30 Alpint, storslalom, herrar, Adelboden, åk 1
13.15 Längd, 10 km klassiskt, masstart, damer, Val di Fiemme
13.30 Alpint, storslalom, herrar, Adelboden, åk 2
14.15 Skidskytte, sprint, damer, Oberhof
15.35 Längd, 15 km klassiskt, masstart, herrar, Val di Fiemme
Lördag 9 januari
10.15-17.00: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
10.30 Alpint, storslalom, herrar, Adelboden, åk 1
11.45 Alpint, störtlopp, damer, St Anton
13.05 Längd, sprint klassiskt, damer och herrar, Val di Fiemme
13.30 Alpint, storslalom, herrar, Adelboden, åk 2 (start i SVT2, SVT1 från 13.30)
12.45 Skidskytte, jaktstart, damer, Oberhof
14.45 Skidskytte, jaktstart, herrar, Oberhof
Söndag 10 januari
10.00-17.55: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
10.30 Alpint, slalom, herrar, Adelboden, åk 1
11.30 Alpint, super-G, damer, St Anton, åk 1
11.30 Skidskytte, mixed stafett, damer och herrar, Oberhof
12.45 Längd, 10 km, final climb, damer, Val di Fiemme
13.30 Alpint, slalom, herrar, Adelboden, åk 2
14.40 Skidskytte, singelmixstafett, damer och herrar, Oberhof
15.35 Längd, 10 km, final climb, herrar, Val di Fiemme
Tisdag 12 januari
18.00 Alpint, slalom, damer, Flachau, åk 1
20.45 Alpint, slalom, damer, Flachau, åk 2
Onsdag 13 januari
14.30 Skidskytte, sprint, herrar, Oberhof
Torsdag 14 januari
14.30 Skidskytte, sprint, damer, Oberhof
Fredag 15 januari
12.30 Alpint, störtlopp, herrar, Wengen
14.30 Skidskytte, stafett, herrar, Oberhof
Lördag 16 januari
10.45-17.50: Vinterstudion, André Pops
11.00 Alpint, storslalom, herrar, Maribor, åk 1
12.30 Alpint, störtlopp, herrar, Wengen
13.10 Längd, sprint fristil, damer och herrar, Ulricehamn
14.00 Alpint, storslalom, herrar, Maribor, åk 2
14.45 Skidskytte, stafett, damer, Oberhof
Söndag 17 januari
09.00-17.00: Vinterstudion, André Pops
09.15 Alpint, storslalom, damer, Maribor, åk 1
10.15 Alpint, slalom, herrar, Wengen, åk 1
11.15 Längd, lagsprint fristil, damer och herrar, Ulricehamn
12.15 Alpint, storslalom, damer, Maribor, åk 1
12.30 Skidskytte, masstart, herrar, Oberhof
13.15 Alpint, slalom, herrar, Wengen, åk 2
15.00 Skidskytte, masstart, damer, Oberhof
Torsdag 21 januari
14.15 Skidskytte, individuell, damer, Antholz
Fredag 22 januari
11.30 Alpint, super-G, herrar, Kitzbühl
15.00 Skidskytte, individuell, herrar, Antholz
Lördag 23 januari
10.15-17.00: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
10.00 Alpint, störtlopp, damer, Crans Montana
10.30 Längd, skiathlon, damer, Lahti
11.30 Alpint, störtlopp, herrar, Kitzbühl
13.00 Längd, skiathlon, herrar, Lahti (SVT2)
13.10 Skidskytte, masstart, damer, Antholz
15.05 Skidskytte, masstart, herrar, Antholz
Söndag 24 januari
09.15-17.55: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
09.35 Längd, stafett, damer, Lahti
10.30 Alpint, slalom, herrar, Kitzbühl, åk 1
10.40 Längd, stafett, herrar, Lahti
11.30 Alpint, störtlopp, damer, Crans Montana
12.00 Skidskytte, masstart, damer, Antholz
14.45 Skidskytte, masstart, herrar, Antholz
13.30 Alpint, slalom, herrar, Kitzbühl, åk 2
Tisdag 26 januari
10.30 Alpint, storslalom, damer, Kronplatz, åk 1
13.30 Alpint, storslalom, damer, Kronplatz, åk 2
17.45 Alpint, slalom, herrar, Schladming, åk 1
20.45 Alpint, slalom, herrar, Schladming, åk 2
Lördag 30 januari
10.30-17.00: Vinterstudion, André Pops
09.30 Alpint, slalom, herrar, Chamonix, åk 1
10.45 Alpint, störtlopp, damer, Garmisch
12.30 Alpint, slalom, herrar, Chamonix, åk 2
13.25 Längd, 15 km klassiskt, herrar, Falun
15.00 Längd, 10 km klassiskt, damer, Falun
Söndag 31 januari
10.45-16.30: Vinterstudion, André Pops
09.30 Alpint, slalom, herrar, Chamonix, åk 1
11.00 Alpint, super-G, damer, Garmisch
12.30 Alpint, slalom, herrar, Chamonix, åk 2
13.30 Längd, sprint klassiskt, damer och herrar, Falun
Februari
Fredag 5 februari
11.30 Alpint, super-G, herrar, Garmisch
Lördag 6 februari
Vinterstudion, Yvette Hermundstad
11.30 Alpint, störtlopp, herrar, Garmisch
Måndag 8 februari
11.00 VM Alpint, kombination, damer, åk 1
14.30 VM Alpint, kombination, damer, åk 2
Tisdag 9 februari
10.30 VM Alpint, super-G, damer
13.00 VM Alpint, super-G, herrar
Onsdag 10 februari
10.00 VM Alpint, kombination, herrar, åk 1
13.30 VM Alpint, kombination, herrar, åk 2
15.00 VM Skidskytte, mixed stafett, damer och herrar
Fredag 12 februari
14.45 VM Skidskytte, sprint, herrar
Lördag 13 februari
10.30-16.30: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
11.00 VM Alpint, störtlopp, damer
14.45 VM Skidskytte, sprint, damer
Söndag 14 februari
10.30-16.40: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
11.00 VM Alpint, störtlopp, herrar
13.15 VM Skidskytte, jaktstart, herrar
15.30 VM Skidskytte, jaktstart, damer
Tisdag 16 februari
09.00 VM Alpint, parallell kval, damer och herrar
12.05 VM Skidskytte, individuell start, damer
14.00 VM Alpint, parallell, damer och herrar
Onsdag 17 februari
12.15 VM Alpint, lagtävling, damer och herrar
14.30 VM Skidskytte, individuell start, herrar
Torsdag 18 februari
10.00 VM Alpint, storslalom, damer, åk 1
13.00 VM Alpint, storslalom, damer, åk 2
Fredag 19 februari
10.00 VM Alpint, storslalom, herrar, åk 1
13.30 VM Alpint, storslalom, herrar, åk 2
Lördag 20 februari
09.30-18.30: Vinterstudion, André Pops
10.00 VM Alpint, slalom, damer, åk 1
11.45 VM Skidskytte, stafett, damer
13.30 VM Alpint, slalom, damer, åk 2
15.00 VM Skidskytte, stafett, herrar
16.30 Längd, sprint klassiskt, Nove Mesto
Söndag 21 februari
09.30-16.30: Vinterstudion, André Pops
10.00 VM Alpint, slalom, herrar, åk 1
11.00 Längd, 15 km fristil, herrar, Nove Mesto
12.30 VM Skidskytte, masstart, damer
13.30 VM Alpint, slalom, herrar, åk 2
14.10 Längd, 10 km fristil, damer, Nove Mesto
15.15 VM Skidskytte, masstart, herrar
Torsdag 25 februari
12.15 VM Längd, sprint klassiskt, kval, damer och herrar
15.15 VM Längd, sprint klassiskt, finaler, damer och herrar
Fredag 26 februari
09.15: Skidskytte, stafett, damer, Peking
Lördag 27 februari
08.30-18.30: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
08.45 Skidskytte, stafett, herrar, Peking
04.00 Alpint, störtlopp, damer, Yangqing
10.00 Alpint, storslalom, herrar, Bansko, åk 1
11.45 VM Längd, skiathlon, 15 km, damer
13.00 Alpint, storslalom, herrar, Bansko, åk 2
13.30 VM Längd, skiathlon, 30 km, herrar
Söndag 28 februari
08.30-19.00: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
04.00 Alpint, super-G, damer, Yangqing
06.00 Skidskytte, sprint, damer, Peking
08.45 Skidskytte, sprint, herrar, Peking
10.00 Alpint, storslalom, herrar, Bansko, åk 1
11.00 VM Längd, lagsprint kval, damer och herrar
13.00 Alpint, storslalom, herrar, Bansko, åk 2
13.00 VM Längd, lagsprint finaler, damer och herrar
Mars
Måndag 1 mars
09.15 Skidskytte, jaktstart, damer, Peking
11.15 Skidskytte, jaktstart, herrar, Peking
Tisdag 2 mars
13.15 VM Längd, 10 km fristil, damer
Onsdag 3 mars
13.15 VM Längd, 15 km fristil, herrar
Torsdag 4 mars
13.15 VM Längd, stafett 4x5 km, damer
Fredag 5 mars
13.15 VM Längd, stafett 4x10 km, herrar
Lördag 6 mars
08.45-17.50: Vinterstudion, André Pops
09.30 Alpint, storslalom, damer, Jasna, åk 1
11.00 Alpint, störtlopp, herrar, Kvitfjell
12.30 VM Längd, 30 km klassiskt, damer
12.30 Alpint, storslalom, damer, Jasna, åk 2
Söndag 7 mars
07.30-17.55: Vinterstudion, André Pops
09.30 Alpint, slalom, damer, Jasna, åk 1
10.30 Alpint, super-G, herrar, Kvitfjell
12.30 Alpint, slalom, damer, Jasna, åk 2
13.00 VM Längd, 50 km klassiskt, herrar (VM-avslutning)
Torsdag 11 mars
17.30 Skidskytte, sprint, herrar, Nove Mesto
Fredag 12 mars
14.30 Alpint, slalom, damer, Åre, åk 1
14.30 Längd, sprint klassiskt, damer och herrar, Oslo
16.30 Alpint, slalom, damer, Åre, åk 2
17.30 Skidskytte, sprint, damer, Nove Mesto
Lördag 13 mars
09.15-18.30: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
09.30 Alpint, storslalom, herrar, Krajnska Gora, åk 1
10.30 Alpint, slalom, damer, Åre, åk 1
12.00 Längd, 30 km fristil, damer, Oslo
13.30 Alpint, storslalom, herrar, Krajnska Gora, åk 2
13.45 Alpint, slalom, damer, Åre, åk 2
14.45 Skidskytte, jaktstart, herrar, Nove Mesto
17.15 Skidskytte, jaktstart, damer, Nove Mesto
Söndag 14 mars
09.15-16.00: Vinterstudion, Yvette Hermundstad
09.30 Alpint, slalom, herrar, Krajnska Gora, åk 1
10.25 Skidskytte, mixed stafett, damer och herrar, Nove Mesto
11.30 Längd, 50 km fristil, herrar, Oslo
12.30 Alpint, slalom, herrar, Krajnska Gora, åk 2
13.45 Skidskytte, singelmixstafett, damer, Nove Mesto (SVT2)
Onsdag 17 mars
09.30 Alpint, störtlopp, herrar, Lenzerheide
11.00 Alpint, störtlopp, damer, Lenzerheide
Torsdag 18 mars
09.30 Alpint, super-G, damer, Lenzerheide
11.00 Alpint, super-G, herrar, Lenzerheide
15.30 Skidskytte, sprint, damer, Holmenkollen
Fredag 19 mars
10.15 Längd, sprint fristil, damer och herrar, Peking
12.00 Alpint, lagtävling, damer och herrar, Lenzerheide
15.30 Skidskytte, sprint, herrar, Holmenkollen
Lördag 20 mars
07.45-17.50: Vinterstudion, André Pops
08.05 Längd, skiathlon, damer, Peking
09.00 Alpint, storslalom, herrar, Lenzerheide, åk 1
09.40 Längd, skiathlon, herrar, Peking
10.30 Alpint, slalom, damer, Lenzerheide, åk 1
12.00 Alpint, storslalom, herrar, Lenzerheide, åk 2
12.15 Skidskytte, jaktstart, damer, Holmenkollen
13.30 Alpint, slalom, damer, Lenzerheide, åk 2
15.15 Skidskytte, sprint, herrar, Holmenkollen
Söndag 21 mars
08.00-17.55: Vinterstudion, André Pops
08.10 Längd, 15 km klassiskt, jaktstart, herrar, Peking
09.00 Alpint, storslalom, damer, Lenzerheidem åk 1
09.50 Längd, 10 km klassiskt, jaktstart, damer, Peking
10.30 Alpint, slalom, herrar, Lenzerheide, åk 1
12.00 Alpint, storslalom, herrar, Lenzerheide, åk 2
13.00 Skidskytte, masstart, damer, Holmenkollen
12.45 Alpint, slalom, damer, Lenzerheide, åk 2
15.30 Skidskytte, masstart, herrar, Holmenkollen