Så spelas elitserien i bandy

Av: Magnus Wilsson

Publicerad:
Uppdaterad:
Edsbyn tog hem SM-guldet 2020.
Foto: KENTA JÖNSSON / BILDBYRÅN
Edsbyn tog hem SM-guldet 2020.

Elitseriepremiären närmar sig med stormsteg.

Fredagen den 13 november är det äntligen dags.

Redan i premiären bjuds vi på ett Stockholmsderby och en finalrepris.

Du ser alla matcher i elitserien på Sportbladet Play.

Den 23 oktober skulle det egentligen ha varit dags. Men med anledning av coronapandemin beslutades det att elitseriepremiären i bandy sköts upp till den 13 november.

Ett datum som snart är här.

Här nedan finns speltiderna för samtliga omgångar i elitserien, med reservation för eventuella framtida flyttar.

Du ser premiären, och alla andra matcher i elitserien, på Sportbladet Play.

Omgång 1:

Fredag 13 november:

19.00 AIK–Hammarby

19.00 Edsbyn–Villa Lidköping

19.00 Sirius–Sandviken

Lördag 14 november:

15.00 Motala–Vänersborg

Måndag 30 november:

19.00 Bollnäs–Tellus

Söndag 13 december:

13.15 Frillesås–Broberg/Söderhamn

16.00 Västerås–Vetlanda

Omgång 2:

Fredag 20 november:

19.00 Broberg/Söderhamn–Sirius

19.00 Hammarby–Bollnäs

19.00 Vänersborg–Sandviken

19.00 Vetlanda–Edsbyn

Lördag 21 november:

13.30 AIK–Frillesås

19.00 Villa Lidköping–Motala

Söndag 22 november:

14.30 Tellus–Västerås

Omgång 3:

Tisdag 24 november:

19.00 Edsbyn–Hammarby

19.00 Västerås–Broberg/Söderhamn

Onsdag 25 november:

19.00 Bollnäs–AIK

19.00 Frillesås–Villa Lidköping

19.00 Motala–Tellus

19.00 Sirius–Vänersborg

19.00 Sandviken–Vetlanda

Omgång 4:

Fredag 27 november:

19.00 Broberg/Söderhamn–Vetlanda

19.00 Tellus–Hammarby

19.00 Villa Lidköping–Bollnäs

Lördag 28 november:

13.30 AIK–Sandviken

15.00 Motala–Frillesås

15.00 Sirius–Edsbyn

17.00 Vänersborg–Västerås

Omgång 5:

Tisdag 1 december:

19.00 Edsbyn–Broberg/Söderhamn

19.00 Västerås–AIK

Onsdag 2 december:

19.00 Bollnäs–Motala

19.00 Frillesås–Sirius

19.00 Hammarby–Vänersborg

19.00 Sandviken–Tellus

19.00 Vetlanda–Villa Lidköping

Omgång 6:

Fredag 4 december:

19.00 Hammarby–Sandviken

Lördag 5 december:

14.30 Tellus–Vetlanda

15.00 Frillesås–Edsbyn

15.00 Motala–Västerås

15.00 Sirius–AIK

17.00 Broberg/Söderhamn–Villa Lidköping

17.00 Vänersborg–Bollnäs

Omgång 7:

Tisdag 8 december:

19.00 Edsbyn–Sandviken

19.00 Västerås–Frillesås

Onsdag 9 december:

19.00 AIK–Motala

19.00 Bollnäs–Sirius

19.00 Broberg/Söderhamn–Vänersborg

19.00 Vetlanda–Hammarby

19.00 Villa Lidköping–Tellus

Omgång 8:

Fredag 11 december:

19.00 Edsbyn–AIK

19.00 Frillesås–Bollnäs

19.00 Hammarby–Villa Lidköping

19.00 Motala–Sirius

19.00 Vänersborg–Vetlanda

19.00 Tellus–Broberg/Söderhamn

19.00 Sandviken–Västerås

Omgång 9:

Lördag 26 december:

13.15 AIK–Tellus

13.15 Bollnäs–Edsbyn

13.15 Sirius–Hammarby

14.00 Västerås–Villa Lidköping

15.00 Vänersborg–Frillesås

15.00 Vetlanda–Motala

17.00 Broberg/Söderhamn–Sandviken

Omgång 10:

Måndag 28 december:

19.00 Frillesås–AIK

19.00 Hammarby–Broberg/Söderhamn

19.00 Motala–Edsbyn

19.00 Sirius–Västerås

19.00 Tellus–Vänersborg

19.00 Sandviken–Bollnäs

19.00 Villa Lidköping–Vetlanda

Omgång 11:

Onsdag 30 december:

19.00 AIK–Sirius

19.00 Bollnäs–Hammarby

19.00 Broberg/Söderhamn–Frillesås

19.00 Edsbyn–Tellus

19.00 Vetlanda–Vänersborg

19.00 Villa Lidköping–Sandviken

19.00 Västerås–Motala

Omgång 12:

Lördag 2 januari:

14.30 Tellus–Villa Lidköping

15.00 Frillesås–Vetlanda

15.00 Motala–Hammarby

15.00 Sirius–Bollnäs

19.00 Sandviken–Edsbyn

Söndag 3 januari:

15.00 AIK–Västerås

17.00 Vänersborg–Broberg/Söderhamn

Omgång 13:

Tisdag 5 januari:

19.00 Edsbyn–Bollnäs

19.00 Hammarby–Sirius

19.00 Motala–Vetlanda

19.00 Sandviken–Broberg/Söderhamn

19.00 Villa Lidköping–Västerås

Onsdag 6 januari:

14.30 Tellus–AIK

15.00 Frillesås–Vänersborg

Omgång 14:

Fredag 8 januari:

19.00 Bollnäs–Frillesås

19.00 Broberg/Söderhamn–Tellus

19.00 Vänersborg–Hammarby

19.00 Sirius–Motala

19.00 Vetlanda–Sandviken

Lördag 9 januari:

13.30 AIK–Villa Lidköping

17.00 Västerås–Edsbyn

Omgång 15:

Tisdag 12 januari:

19.00 Edsbyn–Vänersborg

19.00 Frillesås–Västerås

19.00 Villa Lidköping–Broberg/Söderhamn

Onsdag 13 januari:

19.00 Hammarby–AIK

19.00 Motala–Bollnäs

19.00 Sandviken–Sirius

19.00 Vetlanda–Tellus

Omgång 16:

Fredag 15 januari:

19.00 AIK–Vetlanda

19.00 Bollnäs–Villa Lidköping

19.00 Broberg/Söderhamn–Edsbyn

19.00 Vänersborg–Motala

19.00 Sirius–Frillesås

19.00 Västerås–Hammarby

Lördag 16 januari:

14.30 Tellus–Sandviken

Omgång 17:

Tisdag 19 januari:

19.00 Broberg/Söderhamn–Hammarby

19.00 Edsbyn–Motala

19.00 Vänersborg–Tellus

19.00 Sandviken–Frillesås

19.00 Vetlanda–Sirius

19.00 Villa Lidköping–AIK

19.00 Västerås–Bollnäs

Omgång 18:

Torsdag 21 januari:

19.00 Bollnäs–Sandviken

19.00 Broberg/Söderhamn–AIK

19.00 Hammarby–Motala

19.00 Tellus–Edsbyn

19.00 Vetlanda–Frillesås

19.00 Villa Lidköping–Vänersborg

19.00 Västerås–Sirius

Omgång 19:

Lördag 23 januari:

14.30 AIK–Vänersborg

15.00 Edsbyn–Västerås

15.00 Frillesås–Hammarby

15.00 Motala–Broberg/Söderhamn

15.00 Sirius–Tellus

17.00 Bollnäs–Vetlanda

19.00 Sandviken–Villa Lidköping

Omgång 20:

Onsdag 27 januari:

19.00 Bollnäs–Västerås

19.00 Hammarby–Frillesås

19.00 Motala–AIK

19.00 Tellus–Sirius

19.00 Sandviken–Vänersborg

19.00 Vetlanda–Broberg/Söderhamn

19.00 Villa Lidköping–Edsbyn

Omgång 21:

Fredag 29 Januari:

19.00 AIK–Bollnäs

19.00 Edsbyn–Vetlanda

19.04 Västerås–Sandviken

Lördag 30 januari:

14.00 Hammarby–Tellus

15.00 Frillesås–Motala

15.00 Sirius–Broberg/Söderhamn

17.00 Vänersborg–Villa Lidköping

Omgång 22:

Tisdag 2 februari:

19.00 Broberg/Söderhamn–Västerås

19.00 Edsbyn–Frillesås

19.00 Tellus–Motala

Onsdag 3 februari:

19.00 Vänersborg–Sirius

19.00 Sandviken–AIK

19.00 Vetlanda–Bollnäs

19.00 Villa Lidköping–Hammarby

Omgång 23:

Fredag 5 februari:

19.00 AIK–Edsbyn

19.00 Bollnäs–Broberg/Söderhamn

19.00 Frillesås–Tellus

19.00 Hammarby–Vetlanda

19.00 Motala–Sandviken

19.00 Sirius–Villa Lidköping

19.00 Västerås–Vänersborg

Omgång 24:

Måndag 8 februari:

19.00 Broberg/Söderhamn–Bollnäs

19.00 Hammarby–Västerås

19.00 Vänersborg–Edsbyn

19.00 Tellus–Frillesås

19.00 Sandviken–Motala

19.00 Vetlanda–AIK

19.00 Villa Lidköping–Sirius

Omgång 25:

Onsdag 10 februari:

19.00 Broberg/Söderhamn–Motala

19.00 Edsbyn–Sirius

19.00 Vänersborg–AIK

19.00 Tellus–Bollnäs

19.00 Sandviken–Hammarby

19.00 Vetlanda–Västerås

19.00 Villa Lidköping–Frillesås

Omgång 26:

Fredag 12 februari:

19.00 AIK–Broberg/Söderhamn

19.00 Bollnäs–Vänersborg

19.00 Frillesås–Sandviken

19.00 Hammarby–Edsbyn

19.00 Motala–Villa Lidköping

19.00 Sirius–Vetlanda

19.00 Västerås–Tellus

Publicerad:

LÄS VIDARE

ÄMNEN I ARTIKELN