Hoppa till innehållSportbladetSportbladet

Dagens namn: Frej, Freja

Mardröm för Sverige: ”Oj, oj, den är loss”

Publicerad 2026-01-10

Lyssna på artikelnLyssna på artikeln

Damernas stafett började kaosartat för Anna Magnusson.

En rem till geväret lossnade vid första skyttet.

– Oj, oj, den är loss. Hon vill ha reservgeväret, utbrister SVT-experten Björn Ferry.

Följ ämnen
Magnussons mardrömsstart: "Nej nej nej nej"
Magnussons mardrömsstart: "Nej nej nej nej"
0:55

Det såg riktigt bra ut fram till första skyttet för Anna Magnusson som inledde stafetten för sverige i Oberhof. Svenskan hade gått ifrån övriga gruppen tillsammans med fransyskan Lou Jeanmonnot när de kom in till skyttevallen.

Men där började några mardrömsminuter för Anna Magnusson.

När Magnusson lade sig ner på mattan gled geväret ner i marken med en duns och en av remmarna lossnade. Magnusson försökte sätta tillbaka remmen, vinkade efter ett reservgevär men hittade tillslut muttern på mattan och lyckades skruva tillbaka remmen.

– Man var är inte sitt smartaste jag. Du är stressad och ganska trött när man ligger där. Första tänkte jag att jag får skjuta utan men det går inte och sen tänkte jag att jag ville ha hjälp. Men det kändes inte som att någon var på väg, då tänkte jag att jag skjuter utan remmen men sen kom jag på att jag kunde få i gängan och då gick det ändå bra, säger Magnusson i SVT.

Sverige långt efter

Anna Magnusson lyckades sedan klara sig med enbart ett reservskott i liggande men i det stående skyttet blev det tre reservskott. Magnusson växlade över på en sextondeplats, 1 minut och 38 sekunder efter fransyskan.

– Jag kände på andra varvet att jag var rejält stum i benen, det var jobbigt efteråt. Med stumma ben och ganska mycket vind så blev det jobbigt i stående, säger Magnusson i SVT.

På andrasträckan fick Anna-Karin Heijdenberg chansen när Ella Halvarsson är sjuk. Men Heijdenberg övertygade inte, 25-åringen drog på sig en straffrunda efter liggande skyttet och använde alla tre reservskott i det stående.

Straffrunda för Öberg

Hanna Öberg lyckades inte heller att avancera mycket i fältet på sin tredjesträcka. I liggande skyttet klarade Öberg inte av att undvika en straffrunda men i stående behövde Öberg bara ett extraskott och växlade över till lillasyster Öberg, 3 minuter och 29 sekunder från toppen.

Elvira Öberg var den enda av svenskorna som imponerade i stafetten. Öberg sköt enbart en bom i stående, använde två reservskott för att få ner pricken och körde sedan upp Sverige till en femteplats, 2 minuter och 42 sekunder efter segrande Frankrike.

De franska damerna stod för en maktdemonstration och vann överlägset. Norge tog andraplatsen, hemmanationen Tyskland blev trea.

Världscupen (Stafett)

Norge

Norge

2
Frankrike

Frankrike

1
Tyskland

Tyskland

3
1
flagga fra
Frankrike
78:21,90
2
flagga nor
Norge
+0:53,70
3
flagga deu
Tyskland
+1:28,40
4
flagga fin
Finland
+2:07,70
5
flagga swe
Sverige
+2:42,80
 

Följ ämnen i artikeln