Hoppa till innehållSportbladetSportbladet

Dagens namn: Camilla

Besvikelsen – blev blåst på spurtduell

Publicerad 2026-03-03 08.01

Lyssna på artikelnLyssna på artikeln

Anna Magnusson hoppades på en spurtduell.

Men Peppe Femling var helt färdig.

Han kunde inte matcha Stina Nilsson.

Följ ämnen
Här är de sista åkarna i Vasaloppet 2026
Här är de sista åkarna i Vasaloppet 2026
0:50

Den tidigare skidskytten Peppe Femling, 33, körde Vasaloppet i söndags.

Samtidigt befann sig sambon Anna Magnusson, 30, i parets källare. Den fortfarande aktiva skidskytten satt på en spinningcykel och tittade på datorn.

– Jag hade koll på hans passeringar och spanade, säger Magnusson.

Hon fick se Femling gå i mål på 113:e plats.

Magnusson tycker att insatsen var bra – men en sak gjorde henne lite besviken.

Anna Magnusson.

Stina Nilsson.

– Jag hade velat se en spurt på slutet, säger Magnusson.

Ingen duell med Nilsson

Femling gick i mål precis efter Stina Nilsson, som slutade femma i Vasaloppet och har satsat på långlopp de två senaste säsongerna. Innan dess var hon lagkamrat med Anna Magnusson och Peppe Femling i skidskyttelandslaget.

– Han var ju himla trött, men han körde med Stina sista meterna. Jag hade velat att han bjöd upp till spurtduell men han gav sig lite lätt där tycker jag, säger Magnusson och skrattar.

Femling hade inga krafter kvar.

– Han sa att han var helt slut. Det fanns ingenting, säger Magnusson.

Peppe Femling under en tidigare tävling som skidskytt.

I skidskytte kör man fristil. Därför är inte övergången till nio mil klassisk skidåkning i Vasaloppet helt naturlig för alla skidskyttar. Men Magnusson vill ändå testa på Vasaloppet efter sin skidskyttekarriär.

– Jag tycker egentligen inte om att staka och att träna länge, så jag tror inte det är något jag kommer älska. Men det känns som något man måste göra och det vore kul att förbereda sig lite för det, säger hon.

Ligger trea i världscupen

Just nu förbereder sig Magnusson för säsongens tre sista tävlingshelger i världscupen i skidskytte. Hon är just nu bästa svenska i världscupens totalställning.

Målet inför säsongen var att sluta topp tio och hon ligger trea.

– Jag har fortfarande en väldigt bra placering där och mycket att köra för. Det tror jag gör det lite lättare att verkligen motivera sig och känna att varje poäng är viktig. Jag är supernöjd och glad och stolt över hela säsongen och jag vill knyta ihop det på slutet, säger Magnusson.

Nästa tävling för henne är torsdagens distanslopp i finska Kontiolax.