OS 2022 i Peking

OS 2022: Här är hela schemat och svenska tv-tider

Så sänds vinter-OS i Peking på tv – hela programmet

Av: 

Sportbladet.se

Frida Karlsson, Ebba Andersson, Nils van der Poel, Sebastian Samuelsson och Hanna Öberg tillhör Sveriges medaljhopp på vinter-OS 2022 i Peking.
Frida Karlsson, Ebba Andersson, Nils van der Poel, Sebastian Samuelsson och Hanna Öberg tillhör Sveriges medaljhopp på vinter-OS 2022 i Peking.

SPORTBLADET

Den 4 februari 2022 är det dags för invigning av vinter-OS 2022 i Peking.

Men redan 2 februari startar tävlingarna.

Här är hela tävlingsprogrammet och allt du behöver veta om vinter-OS 2022.

Vilka datum är vinter-OS 2022 i Peking?

Tävlingarna i Peking pågår mellan 2 februari och 20 februari 2022. OS-invigningen är 4 februari kl 13.00, svensk tid.

Vilken svensk tv-kanal sänder vinter-OS 2022?

Discovery äger rättigheterna att sända vinter-OS 2022 i Sverige. Tävlingarna kommer att sändas i Kanal 5, Kanal 9, Eurosport och kan streamas på Discovery Plus.

Kanal 5 kommer fungera som huvudkanal med de största tävlingarna och det mesta ur svenskintresse.

Vinter-OS 2022 i Peking – tidsskillnad: Då avgörs tävlingarna

Tidsskillnaden mellan Sverige och Peking är sju timmar. Det innebär att tävlingarna kommer att starta på natten svensk tid och sedan pågå till eftermiddagen.

Längdskidorna under OS 2022 startar runt klockan 8 på morgonen och skidskyttet har starttider runt kl 10.

Ishockeyn i OS 2022 har tre starttider varje speldag med matcher som startar 05.10, 09.40 och 14.10. Sverige möter Lettland klockan 05.10 torsdag 10 februari, Sverige-Slovakien spelas 09.49 fredag 11 februari och Finland-Sverige spelas 09.40 söndag 13 februari.

Lag Anna Hasselborg, curling.

Vinter-OS 2022: Schema dag för dag

OS 2022: Schema onsdag 2 februari

  • 13:05–15:00: Curling, mixed dubbel grundomgång 1

OS 2022: Schema torsdag 3 februari

  • 02:05–04:00: Curling, mixed dubbel grundomgång 2
  • 05:10–07:25: Ishockey, damer gruppspel
    Schweiz-Kanada
    Kina–Ej klart
  • 07:05–09:00. Curling, mixed dubbel grundomgång 3
  • 09:40–11:55: Ishockey, damer gruppspel
    Japan-Ej klar
  • 11:00–11:45: Puckelpist, damer kval 1
  • 12:45–13:30: Puckelpist, herrar kval 1
  • 13:05–15:00: Curling, mixed dubbel grundomgång 4
  • 14:10–16:25: Ishockey, damer gruppspel
    Finland-USA

OS 2022: Schema fredag 4 februari

  • 01:35–03:30: Curling, mixed dubbel grundomgång 5
  • 02:55–07:55: Konståkning, lagtävling
  • 05:10–07:25: Ishockey, damer gruppspel 2 matcher
    Ryssland-Schweiz
    Ej klart-Kina
  • 06:35–08:30: Curling, mixed dubbel grundomgång 6
  • 13:00–15:00: Invigning

OS 2022: Schema lördag 5 februari

  • 02:05–04:00: Curling, mixed dubbel grundomgång 7
  • 03:45–05:50: Snowboard, damer slopestyle kval
  • 05:10–07:25: Ishockey, damer gruppspel
    Kanada-Finland
  • 07:05–09:00: Curling, mixed dubbel grundomgång 8
  • 07:20–08:30 Backhoppning, herrar ind. normalbacke kval
  • 08:45–09:45 Längdskidor, damer skiathlon
  • 09:30–11:05 Skridsko, damer 3000 m
  • 09:40–11:55 Ishockey, damer gruppspel 2 matcher
    Ej klart-Ej klart
    Ej klart-Japan
  • 10:00–11:00 Skidskytte, mixedstafett
  • 11:00–11:30 Puckelpist, herrar kval 2
  • 11:45–13:20 Backhoppning, damer ind normalbacke final
  • 12:00–14:50 Short track, damer och herrar
  • 12:10–15:00 Rodel, herrar heat 1 och 2
  • 12:30–14:10 Puckelpist, herrar final
  • 13:05–15:00 Curling, mixed dubbel grundomgång 9
  • 14:10–16:35 Ishockey, damer gruppspel
    USA-Ryssland

OS 2022: Schema söndag 6 februari

  • 02:05–04:00 Curling, mixed dubbel grundomgång 10
  • 02:30–05:40 Konståkning, lagtävling
  • 02:30–04:00 Snowboard, damer slopestyle final
  • 04:00–06:30 Alpint, herrar, störtlopp
  • 05:30–07:35 Snowboard, herrar slopestyle kval
  • 07:05–09:00 Curling, mixed dubbel grundomgång 11
  • 08:00–09:45 Längdskidor, herrar skiathlon
  • 09:30–11:25 Skridsko, herrar 5000 m
  • 09:40–11:55 Ishockey, damer gruppspel
    Kina-Japan
  • 11:00–11:30 Puckelpist, damer kval 2
  • 12:00–13:45 Backhoppning, herrar ind. normalbacke final
  • 12:30–15:10 Rodel, herrar, heat 3 och 4
  • 12:30–14:10 Puckelpist, damer final
  • 13:05–15:00 Curling, mixed dubbel grundomgång 12
  • 14:10–16:25 Ishockey, damer gruppspel
    Schweiz-USA
Lag Niklas Edin, curling.

OS 2022: Schema måndag 7 februari

  • 02:05–04:00 Curling, mixed dubbel grundomgång 13
  • 02:15–05:40 Konståkning, lagtävling
  • 02:30–04:45 Freeski, damer big air kval
  • 03:15–04:55 Alpint, damer storslalom åk 1
  • 05:00–06:30 Snowboard, herrar slopestyle final
  • 05:10–07:25 Ishockey, damer gruppspel
    Kanada–Ryssland
  • 06:30–08:45 Freeski, herrar big air kval
  • 06:45–08:50 Alpint, damer storslalom åk 2
  • 09:30–11:00 Skridsko, damer 1500 m
  • 09:40–11:55 Ishockey, damer gruppspel
    Ej klart-Ej klart
  • 10:00–11:50 Skidskytte, damer 15 km distans
  • 12:30–14:25 Short track, damer och herrar
  • 12:45–14:45 Backhoppning, mixad lagtävling, normalbacke
  • 12:50–15:40 Rodel, damer heat 1 och 2
  • 13:05–15:00 Curling, mixed dubbel semifinaler
  • 14:10–16:25 Ishockey, damer gruppspel 2 matcher
    Finland-Schweiz
    Ej klart-Kina

OS 2022: Schema tisdag 8 februari

  • 02:15–06:30 Konståkning, herrar kort program
  • 03:00–04:20 Freeski, damer big air final
  • 03:40–05:30 Snowboard, damer och herrar parallellstorslalom kval
  • 04:00–06:25 Alpint, herrar super-G
  • 05:10–07:25 Ishockey, damer gruppspel
    USA-Kanada
  • 07:05–09:00 Curling, mixed dubbel bronsmatch
  • 07:30–09:10 Snowboard, damer och herrar parallellstorslalom final
  • 09:00–10:35 Längdskidor, damer och herrar sprint fristil kval
  • 09:30–11:25 Skidskytte, herrar 20 km distans
  • 09:40–11:55 Ishockey, damer gruppspel
    Japan-Ej klart
  • 11:30–13:00 Skridsko, herrar 1500 m
  • 11:30–13:30 Längdskidor, damer och herrar sprint fristil final
  • 12:50–15:30 Rodel, damer heat 3 och 4
  • 13:05–15:15 Curling, mixed dubbel final
  • 14:10–16:25 Ishockey, damer gruppspel 2 matcher
    Ryssland-Finland
    Ej klart-Ej klart

OS 2022: Schema onsdag 9 februari

  • 02:30–04:10 Snowboard, damer halfpipe kval
  • 03:15–04:50 Alpint, damer slalom åk 1
  • 04:00–05:20 Freeski, herrar big air final
  • 04:00–05:25 Snowboard, damer snowboardcross kval
  • 05:30–07:10 Snowboard, herrar halfpipe kval
  • 06:45–08:40 Alpint, damer slalom åk 2
  • 07:30–09:10 Snowboard, damer snowboardcross final
  • 09:00–09:55 Nordisk kombination, herrar individuell normalbacke
  • 09:40–11:55 Ishockey, herrar gruppspel
    Ryssland-Schweiz
  • 12:00–14:40 Short track, damer och herrar
  • 12:00–12:50 Nordisk kombination, herrar individuell 10 km
  • 13:05–16:00 Curling, herrar grundomgång 1
  • 13:20–15:25 Rodel, damer och herrar dubbel
  • 14:10–16:25 Ishockey, herrar gruppspel
    Tjeckien-Danmark

OS 2022: Schema torsdag 10 februari

  • 02:05–05:00 Curling, damer grundomgång 1
  • 02:30–06:40 Konståkning, herrar fritt program
  • 02:30–04:55 Skeleton, herrar heat 1 och 2
  • 02:30–04:30 Snowboard, damer halfpipe final
  • 03:30–05:45 Alpint, herrar kombination störtlopp
  • 04:15–05:40 Snowboard, herrar snowboardcross kval
  • 05:10–07:25 Ishockey, herrar gruppspel
    Sverige-Lettland
  • 07:00–08:40 Snowboard, herrar snowboardcross final
  • 07:05–10:00 Curling, herrar grundomgång 2
  • 07:15–09:10 Alpint, herrar kombination slalom
  • 08:00–09:40 Längdskidor, damer 10 km klassisk stil
  • 09:40–11:55 Ishockey, herrar gruppspel
    Finland-Slovakien
  • 12:00–13:30 Freestyle hopp, mixad lagtävling hopp
  • 13:00–14:30 Skridsko, damer 5000 m
  • 13:05–16:00 Curling, damer grundomgång 2
  • 14:10–16:25 Ishockey, herrar gruppspel 2 matcher
    USA-Kina
    Kanada-Tyskland
  • 14:30–15:50 Rodel, lagstafett

OS 2022: Schema fredag 11 februari

  • 02:05–05:00 Curling, herrar grundomgång 3
  • 02:30–04:55 Skeleton, damer heat 1 och 2
  • 02:30–04:00 Snowboard, herrar halfpipe final
  • 04:00–06:20 Alpint, damer super-G
  • 05:10–07:25 Ishockey, herrar gruppspel
    Danmark-Ryssland
  • 05:10–18:25 Ishockey, damer kvartsfinaler
  • 07:05–10:00 Curling, damer grundomgång 3
  • 08:00–09:45 Längdskidor, herrar 15 km klassisk stil
  • 09:00–11:05 Skridsko, herrar 10000m
  • 09:40–11:55 Ishockey, herrar gruppspel
    Tjeckien-Schweiz
    Sverige-Slovakien
  • 09:40–11:55 Ishockey, damer kvartsfinaler
  • 10:00–11:20 Skidskytte, damer 7,5 km sprint
  • 12:00–14:00 Short track, damer och herrar
  • 12:00–13:10 Backhoppning, herrar ind. stor backe kval
  • 13:05–16:00 Curling, herrar grundomgång 4
  • 13:20–15:50 Skeleton, herrar heat 3 och 4
  • 14:10–16:25 Ishockey, herrar gruppspel
    Lettland-Finland
Nils van der Poel, skridsko.

OS 2022: Schema lördag 12 februari

  • 05:10–07:25 Ishockey, herrar gruppspel
    Kanada-USA
  • 02:05–05:00 Curling, damer grundomgång 4
  • 03:00–04:15 Snowboard, mixad lagtävling, snowboardcross
  • 05:10–07:25 Ishockey, damer kvartsfinaler
  • 07:05–10:00 Curling, herrar, grundomgång 5
  • 08:30–10:00 Längdskidor, damer 4x5 km stafett
  • 09:00–10:45 Skridsko, damer och herrar
  • 09:40–11:55 Ishockey, herrar gruppspel
    Tyskland-Kina
  • 09:40–11:55 Ishockey, damer kvartsfinaler
  • 10:00–11:25 Skidskytte, herrar 10 km sprint
  • 12:00–15:40 Konståkning, isdans rytmisk dans
  • 12:00–13:45 Backhoppning, herrar ind. stor backe final
  • 13:05–16:00 Curling, damer grundomgång 5
  • 13:20–15:50 Skeleton, damer heat 3 och 4
  • 14:10–16:25 Ishockey, herrar gruppspel 2 matcher
    Ryssland-Tjeckien
    Schweiz-Danmark

OS 2022: Schema söndag 13 februari

  • 02:05–05:00 Curling, herrar, grundomgång 6
  • 02:30–04:45 Bobsleigh, damer monobob heat 1 och 2
  • 03:00–05:00 Freeski, damer slopestyle kval
  • 03:15–05:15 Alpint, herrar storslalom åk 1
  • 05:10–07:25 Ishockey, herrar gruppspel
    Slovakien-Lettland
  • 06:45–09:00 Alpint, herrar storslalom åk 2
  • 07:05–10:00 Curling, damer grundomgång 5
  • 08:00–09:55 Längdskidor, herrar 4x5 km stafett
  • 09:40–11:55 Ishockey, herrar gruppspel
    Finland-Sverige
  • 10:00–10:50 Skidskytte, damer 10 km jaktstart
  • 11:45–12:35 Skidskytte, herrar 12,5 km jaktstart
  • 12:00–13:15 Freestyle hopp, damer hopp kval
  • 12:00–13:40 Short track, damer och herrar
  • 13:05–16:00 Curling, herrar, grundomgång 7
  • 14:00–15:50 Skridsko, damer och herrar
  • 14:10–16:25 Ishockey, herrar gruppspel 2 matcher
    Kina-Kanada
    USA-Tyskland

OS 2022: Schema måndag 14 februari

  • 02:05–05:00 Curling, damer grundomgång 7
  • 02:15–05:50 Konståkning, isdans fridans
  • 02:30–04:45 Snowboard, damer big air kval
  • 02:30–05:00 Bobsleigh, damer monobob heat 3 och 4
  • 02:30–04:00 Freeski, damer slopestyle final
  • 05:10–07:25 Ishockey, damer semifinal
  • 05:30–07:35 Freeski, herrar slopestyle kval
  • 06:30–08:45 Snowboard, herrar big air kval
  • 07:05–10:00 Curling, herrar, grundomgång 8
  • 12:00–14:00 Backhoppning, herrar lagtävling stor backe
  • 12:00–13:30 Freestyle hopp, damer hopp final
  • 13:05–16:00 Curling, damer grundomgång 8
  • 13:05–15:45 Bobsleigh, herrdubbel heat 1 och 2
  • 14:10–16:25 Ishockey, damer semifinal

OS 2022: Schema tisdag 15 februari

  • 02:05–05:00 Curling, herrar, grundomgång 9
  • 02:30–03:50 Snowboard, damer big air final
  • 02:30–04:05 Freeski, herrar slopestyle final
  • 04:00–06:10 Alpint, damer störtlopp
  • 05:10–07:25 Ishockey, herrar särspel 2 matcher
  • 06:00–07:20 Snowboard, herrar big air final
  • 07:05–10:00 Curling, damer grundomgång 9
  • 07:30–10:15 Skridsko, damer och herrar lagtempo finaler
  • 09:00–09:55 Nordisk kombination, herrar stor backe
  • 09:40–11:55 Ishockey, herrar särspel
  • 10:00–11:30 Skidskytte, herrar 4x7,5km stafett
  • 11:00–15:25 Konståkning, damer kort program
  • 12:00–12:50 Nordisk kombination, herrar 10 km
  • 12:00–13:15 Freestyle hopp, herrar hopp kval
  • 13:05–16:00 Curling, herrar, grundomgång 10
  • 13:15–15:45 Bobsleigh, herrdubbel heat 3 och 4
  • 14:10–16:25 Ishockey, herrar särspel

OS 2022: Schema onsdag 16 februari

  • 02:05–05:00 Curling, damer grundomgång 10
  • 03:15–05:10 Alpint, herrar slalom åk 1
  • 05:10–07:25 Ishockey, herrar kvartsfinaler
  • 06:45–08:50 Alpint, herrar slalom åk 2
  • 07:00–09:15 Ishockey, herrar kvartsfinaler
  • 07:05–10:00 Curling, herrar, grundomgång 11
  • 08:45–10:15 Skidskytte, damer 4x6 km stafett
  • 09:40–11:55 Ishockey, herrar kvartsfinaler
  • 10:00–11:30 Längdskidor, damer och herrar teamsprint klassisk stil kval
  • 12:00–13:20 Längdskidor, damer och herrar teamsprint klassisk stil final
  • 12:00–13:30 Freestyle hopp, herrar hopp final
  • 12:30–14:45 Ishockey, damer bronsmatch
  • 12:30–14:45 Short track, damer och herrar
  • 13:05–16:00 Curling, damer grundomgång 11
  • 14:30–16:45 Ishockey, herrar kvartsfinaler

OS 2022: Schema torsdag 17 februari

  • 02:05–05:00 Curling, herrar grundomgång 12
  • 02:30–04:10 Freeski, damer halfpipe kval
  • 03:30–05:00 Alpint, damer kombination störtlopp
  • 04:30–05:15 Skicross, damer kval
  • 05:10–07:55 Ishockey, damer final
  • 05:30–07:10 Freeski, herrar halfpipe kval
  • 07:00–08:30 Alpint, damer kombination slalom
  • 07:00–08:35 Skicross, damer final
  • 07:05–10:00 Curling, damer grundomgång 12
  • 09:00–09:40 Nordisk kombination, herrar lag stor backe
  • 09:30–10:55 Skridsko, damer 1000 m
  • 11:00–15:10 Konståkning, damer fritt program
  • 12:00–13:10 Nordisk kombination, herrar lag 4x5 km
  • 13:05–16:00 Curling, herrar semifinaler

OS 2022: Schema fredag 18 februari

  • 02:30–04:00 Freeski, damer halfpipe final
  • 04:45–05:30 Skicross, herrar kval
  • 05:10–07:25 Ishockey, herrar semifinal
  • 07:00–08:35 Skicross, herrar final
  • 07:05–10:00 Curling, herrar bronsmatch
  • 09:30–10:50 Skridsko, herrar 1000 m
  • 10:00–10:55 Skidskytte, herrar 15 km massstart
  • 11:30–14:45 Konståkning, par kortprogram
  • 13:00–15:15 Bobsleigh, damdubbel heat 1 och 2
  • 13:05–16:00 Curling, damer semifinal
  • 14:10–16:25 Ishockey, herrar semifinal

OS 2022: Schema lördag 19 februari

  • 02:30–05:05 Bobsleigh, herrar fyrmanna heat 1 och 2
  • 02:30–04:00 Freeski, herrar halfpipe final
  • 04:00–06:10 Alpint, lagtävling
  • 07:00–09:55 Längdskidor, herrar 50 km masstart klassisk stil
  • 07:05–10:15 Curling, herrar final
  • 08:00–10:35 Skridsko, damer och herrar masstart
  • 10:00–10:55 Skidskytte, damer 12,5 km masstart
  • 12:00–15:10 Konståkning, par fritt program
  • 13:00–15:30 Bobsleigh, damer dubbel heat 3 och 4
  • 13:05–16:00 Curling, damer bronsmatch
  • 14:10–16:40 Ishockey, herrar bronsmatch

OS 2022: Schema söndag 20 februari

  • 02:05–05:20 Curling, damer final
  • 02:30–05:25 Bobsleigh, herrar fyrmanna heat 3 och 4
  • 05:00–07:30 Konståkning, uppvisningsgala
  • 05:10–07:45 Ishockey, herrar final
  • 07:30–09:40 Längdskidor, damer 30 km masstart fristil
  • 13:00–15:00 Avslutningsceremoni

Sveriges trupp till vinter-OS 2022 i Peking

Följande idrottare har fått klartecken att tävla i Peking. Truppen kommer att fyllas på och listan uppdateras.

Alpint

  • Kristoffer Jakobsen
  • Anna Swenn-Larsson
  • Sara Hector

Curling

  • Niklas Edin
  • Christoffer Sundgren
  • Daniel Magnusson
  • Johanna Hedin
  • Anna Hasselborg
  • Agnes Knochenhauer
  • Oskar Eriksson
  • Sara McManus
  • Sofia Mabergs
  • Rasmus Wranå

Freeskiing

  • Henrik Harlaut
  • Jesper Tjäder
  • Oliwer Magnusson

Freestyle, skicross

  • David Mobärg
  • Erik Mobärg
  • Ludvig Fjällström
  • Viktor Andersson

Längdskidor

  • Jonna Sundling
  • Jens Burman
  • Ebba Andersson
  • Frida Karlsson
  • Oskar Svensson

Skidskytte

  • Martin Ponsiluoma
  • Hanna Öberg
  • Sebastian Samuelsson

Snowboard, slopestyle/big air

  • Niklas Mattsson
  • Sven Thorgren

ANNONS EXTERN LÄNK

Se samtliga Champions League-matcher på C More! Beställ här

C MORE

Publisert:

LÄS VIDARE

Klart: Linn Svahn missar OS i Peking

ÄMNEN I ARTIKELN

OS 2022 i Peking

Vinter-OS

Ishockey

Längdskidor

Alpint

Skidskytte

Curling