Hoppa till innehållSportbladetSportbladet

Dagens namn: Svante, Boris

Världstrean utslagen – förlorade i raka set

Publicerad 2026-05-31

Iga Swiatek har spelat klart på Franska mästerskapen.

Franska öppna har bjudit på flera skrällar.

Under söndagen åkte även världstrean på damsidan, Iga Swiatek, ut.

Polskan förlorade i två raka set.

På andra sidan stod ukrainskan Marta Kostjuk som är rankad 15 i världen. Men rankingen gjorde sig inte påmind på banan när ukrainskan ställdes mot världstrean Swiatek i värmen i Paris.

Kostjuk vann i två raka set (7–5, 6–1) i matchen i den fjärde omgången.

– Jag är fortfarande i chock. Att slå en så otrolig spelare som har vunnit här fyra gånger, det är otroligt, jag kan inte tro det, säger Kostyk i eftermatchintervjun och tackar publiken för energiboosten.

Iga Swiatek har vunnit tävlingen fyra gånger, senast 2024.

Flera skrällar

Under lördagskvällen åkte också den regerande mästaren av Franska mästerskapen, Coco Gauff, ut efter förlust mot 28:e rankade Anastasia Potapova.

På herrsidan har storspelare som Novak Djokovic och Jannik Sinner redan åkt ut långt mycket tidigare än vad som väntades. Den förstnämnde har vunnit turneringen tre gånger medan Sinner är rankad etta i världen men förlorade mot Juan Manuel Celundolo, rankad 56:a.

Djokovic åkte ut mot 28:e-rankade Joao Fonseca.

Franska öppna fortsätter med fjärde omgången under söndagen.

 

Följ ämnen i artikeln