Hoppa till innehållAftonbladetAftonbladet

Dagens namn: Yngve, Inge

Täta USA-kontakter – innan EU:s klimatregler försvagades

Publicerad 2026-02-05 06.00

EU-parlamentarikern Jörgen Warborn (M).

Trump vill att EU:s klimatregler slopas.

Nu har minskade krav på bolag drivits igenom, under ledning av EU-parlamentarikern Jörgen Warborn (M).

Tillsammans med Der Spiegel kan Aftonbladet nu avslöja flera kontakter mellan amerikanska lobbygrupper och Warborn inför beslutet.

Följ ämnen

Den moderate EU-parlamentarikern Jörgen Warborn har ansvarat för arbetet med EU:s lagpaket Omnibus, om lättade klimat- och miljökrav på företag. Lagarna som han nu drivit igenom anklagas för att vara ett ”svek mot människor och planeten”.

Att EU:s hållbarhetskrav på bolag ska slopas är något som Trump-administrationen har krävt.

Som Aftonbladet tidigare berättat har Warborn anmälts till EU-parlamentets etikkommitté för att han inte varit tydlig med sina sidoåtaganden.

Trump-nära organisationer

I samarbete med tyska Der Spiegel kan Aftonbladet nu avslöja att Warborns kontakter med amerikanska organisationer som velat påverka EU:s klimatlagar varit fler och djupare än vad som tidigare varit känt. I vår granskning, där den franska miljöorganisationen Bloom Association bidragit med dokument, framgår hur täta möten Warborn haft med Trumpnära organisationer.

Vi börjar våren 2024.

En torsdag i april valdes Jörgen Warborn till president för SME Global, som är en del av den, för många okända, internationella organisationen International democracy union, IDU.

IDU är ett nätverk där traditionellt högerkonservativa partier, som svenska Moderaterna, och mer extrema nationalistiska och populistiska partier från hela världen möts. Där ingår USA:s Republikaner, Israels styrande parti Likud, nationalistiska högerradikala indiska Bharatiya janata party och italienska Fratella D’Italia.

Organisationen beskriver sin roll på hemsidan: ”Genom IDU kan partier som är medlemmar utbyta idéer, hjälpa varandra att vinna politiska debatter och att vinna val”.

I december 2024 reste Warborn till Washington D.C. för att delta i en konferens med IDU. Warborn bjöds, tillsammans med den tyske ordföranden för den konservativa EPP-gruppen i parlamentet, på lunch på Capitol Hill Club tillsammans med amerikanska politiker och lobbyister, och hade ett möte hos den konservativa tankesmedjan Heritage Foundation som är nära Trump-administrationen.

Capitol Hill i Washington D.C, som Warborn besökte på en av sina resor.

Desinformation om klimathotet

Det är Heritage Foundation som tagit fram styrdokumentet för hur Trumps politik ska läggas upp, ”Project 2025” – där kraftiga neddragningar och försämringar i klimat- och miljöpolitiken ingår. Tankesmedjan har en lång historia av att ingå i fossilnära lobbyorganisationer som spridit desinformation om klimathotet.

Heritage Foundations företrädare förklarade i ett inlägg på Linkedin att mötet i Washington gav Jörgen Warborn och de andra i EU-delegationen möjlighet att utbyta åsikter med ”sju tidigare höga tjänstemän från den förra Trumpadministrationen” om bland annat ”det katastrofala klimatprogrammet” och “slutet på splittrande ’wokeism’”

Tillbaka i Europa höll Jörgen Warborn i början av 2025 en rad möten med bland andra Amerikanska handelskammaren i Bryssel och två möten med ett av världens största oljebolag Exxon mobil – som enligt Reuters bett Trump-regeringen om hjälp för att förhindra EU att ställa hållbarhetskrav på bolag.

Försöker påverka lagstiftning

Warborn hade även ett möte i Bryssel med den amerikanska finansiella rådgivningsbyrån Teneo.

Läckta dokument visar att just Teneo koordinerat en mindre sammansatt grupp med bolag, som leddes av oljejättarna Exxon Mobil och Chevron. Den gruppen kallade sig Competitiveness Europe och hade lagt upp en strategi för att påverka arbetet med lagstiftningen, har organisationen Somo avslöjat.

Amerikanska oljejätten Exxon Mobil  hade två möten med kort mellanrum, med Jörgen Warborn i Bryssel i början av 2025.

Dokumenten visar att lobbygruppen hade som mål att få Jörgen Warborn att samarbeta ”högerut” i parlamentet för att få till den för industrin mest gynnsamma versionen Omnibus.

I maj samma år deltog Jörgen Warborn i en resa med en liten delegation från EU-parlamentet till Washington D.C där man träffade en rad ”utvalda think tanks”, enligt programmet.

Och det som fossillobbygruppen Competitiveness Roundtable enligt dokumenten hoppades på hände.

Jörgen Warborn fick under hösten 2025 stark kritik då han meddelade att han var öppen för att ta stöd för att få igenom Omnibusförslaget, hos extremhögergruppen – där det bland annat finns politiker som är pro-ryska och som förringat Förintelsen.

Samtal med Trumprådgivare

Mitt under slutförhandlingarna i början av december 2025 reste Jörgen Warborn återigen till Washington D.C. på konferens med organisationen International Democracy union. Där deltog han i ett panelsamtal om hur viktigt det är att inte ha för mycket lagar och regler, tillsammans med en av Trumps närmaste politiska rådgivare. Med i samtalet satt också Charles Crain från National Association of Manufacturers, en lobbyorganisation för amerikanska industrier. Inom NAM finns ett nätverk där bland andra fossilindustrins främsta lobbyorganisation American Petroleum Institute ingår.

I Bryssel har Warborn haft tio registrerade möten med amerikanska handelskamrar, oljebolag och lobbyorganisationer mellan september 2024 och december 2025.

Under IDU:s Forum i Washington gratulerade amerikanska representanter till att EU-parlamentarikerna på plats lyckats med att genomdriva Omnibus-lagpaketet så väl.

Tillbaka i Bryssel röstades Omnibuspaketet formellt igenom.

”Saknar dokumentation”

Aftonbladet har ställt frågor till Jörgen Warborn och bett om att få ta del av korrespondens och dokument som utbytts i mötena mellan honom och de amerikanska bolagen och organisationerna han träffat inför Omnibus-omröstningen.

”Vi har ingen sådan dokumentation”, svarar hans presskontakt vid EU-parlamentet.

Chris Wright, USA:s energiminister, har uttryckt att EU:s klimatlagar ”är dåliga för USA och ännu värre för Europa”.

Warborn svarar inte heller på om han ser extrema partiers deltagande i organisationen IDU som problematisk. Eller hur han ser på att Heritage Foundation har en historik av att medverka till desinformation om klimathotet.

Att han haft möten med dessa bolag och organisationerna kommenterar han så här:

”Som talesperson för EPP i handelsfrågor ingår det i mitt uppdrag att föra dialog med våra handelspartners, inklusive amerikanska företrädare från olika organisationer och den sittande administrationen. Jag blev inbjuden och åkte dit i egenskap av Europaparlamentariker. Mitt arbete är att säkerställa att EU:s intressen och konkurrenskraft beaktas i internationella handelsfrågor”.

Nancy MacLean, professor i historia vid Duke University.

Nancy MacLean är professor i historia vid amerikanska Duke University. Hon har länge forskat om Atlas Network, det stora globala nätverket där fossila bolag som Exxon Mobil och högertankesmedjor jobbat för att stoppa klimatåtgärder. Hon har tagit del av Aftonbladets och Der Spiegels granskning och menar att det som framkommer är djupt problematiskt.

”Allvarligt”

– Jag skulle se detta som en allvarlig intressekonflikt, särskilt med tanke på Trumpregimens hot mot Grönland, EU och Nato. Som minst framstår det som en allvarlig intressekonflikt med företag som i årtionden har finansierat klimatdesinformation och som fortsätter att orsaka skada, säger hon till Aftonbladet.

I slutet av december 2025 gjordes en anmälan mot Jörgen Warborn till Europaparlamentets etikkommitté. Bakom den står miljöorganisationen Bloom Association som hävdar att Warborn agerat i strid med parlamentets uppförandekod och låtit sig påverkas av amerikanska intressen. En motsvarande anmälan har även gjorts av ytterligare tio organisationer.