
- Fastnålat inlägg
Säpo-anställd åtalas för sexövergrepp
8 april 09.58Linnea BlombergSäpo-anställd åtalas för sexövergreppEn man i 35-årsåldern som är anställd vid Säkerhetspolisen har åtalats för sexuellt övergrepp efter en händelse vid en arbetskonferens, skriver nyhetsbyrån Siren.
Enligt åtalet ska mannen ha förgripit sig på en kollega genom att slicka på personens bröst medan kollegan sov.
Kollegan ska ha vaknat i samband med händelsen.
Åklagaren yrkar i andra hand på att mannen döms för grovt sexuellt ofredande, med hänvisning till att handlingen varit ägnad att kränka kollegans sexuella integritet.
Eftersom den tilltalade är anställd vid Säkerhetspolisen har åklagaren också begärt att tingsrätten inhämtar ett yttrande från myndighetens personalansvarsnämnd om hur anställningen kan påverkas av brottmålet.
Kvinna död efter fall från klippa i Södertälje
Kvinna död efter fall från klippa i SödertäljeEn kvinna har dött efter ett fall från en klippa i ett friluftsområde i Södertälje på måndagseftermiddagen.
– Exakt varför hon ramlade är oklart. Det är en olyckshändelse, säger polisens presstalesperson Mats Eriksson.
Kvinnan hamnade efter fallet i ett svåråtkomligt område i ett vattendrag.
Räddningspersonal tog henne först till en båt. Hon vinschades sen upp till en ambulanshelikopter.
Hon fördes till sjukhus, men hennes liv gick inte att rädda.
Anhöriga är underrättade.
Ryska bombplan över Östersjön – möttes av Gripen
Ryska bombplan över Östersjön – möttes av GripenRyska bombflyg upptäcktes på måndagen över Östersjön och två svenska Jas 39-Gripen beordrades upp för att följa dem, rapporterar Expressen.
De två planen, av modell Tu 22M3, upptäcktes vid 10-tiden på måndagsförmiddagen. De eskorterades av stridsflyg.
– Vi identifierade planen nordost om Gotland och följde dem längs med ön, säger överstelöjtnant Robert Krznaric, Flygvapnets operationschef, till Expressen.
Günther Mårder lämnar ännu ett uppdrag
Günther Mårder lämnar ännu ett uppdragSparprofilen Günther Mårder lämnar Spotlight Groups styrelse, skriver Di.
Han lämnar bolaget på egen begäran.
Mårder häktades under fredagen. Han misstänks på sannolika skäl för fyra fall av grovt insiderbrott mellan 2024 och 2026.
FBI-chef stämmer tidning
FBI-chef stämmer tidningFBI-chefen Kash Patel stämmer The Atlantic efter tidningens rapportering om honom.
Det skriver Reuters.
I helgen publicerade The Atlantic en artikel där det framkom flera besvärande uppgifter om Patel.
Bland annat kraftigt drickande, frånvaro från jobbet och sammanbrott på arbetsplatsen.
– Atlantics rapportering är lögn. De fick höra sanningen innan de publicerade, och de valde att publicera lögner ändå, säger FBI-chefen till Reuters.
Kvinna försvunnen – polisen söker med helikopter
Kvinna försvunnen – polisen söker med helikopterPolisen letar efter en kvinna i 70-årsåldern som försvunnit från en adress i Risselås utanför Strömsund.
– Hon saknas sedan mitt på dagen i dag. Vi behöver fler ögon och uppgifter, säger Elisabeth Glaas, polisens presstalesperson.
Kvinnan är cirka 160 centimeter lång och har smal kroppsbyggnad. Hon har brunspräckligt kort hår. När hon sågs senast bar hon blå jeans, svart lättviktsdunjacka med huva, orangea handskar och svarta skor.
Polisen söker i området med hundar och helikopter.
De misstänker inget brott i samband med försvinnandet.
ANNONS
Tipsa oss
Vet du mer? Har du ett nyhetstips?
- Ring 08-411 11 11
- Skicka sms 71000
- E-posta tipsa@aftonbladet.se
- Har du extra känslig information? Använd SecureDrop
Om Tipsa!
På Aftonbladet söker vi ständigt efter nya vinklar. Och som läsare är du en viktig del av vårt nyhetsarbete. Med vår tjänst Tipsa! kan du lätt skicka in tips, bilder och video. I våra appar kan vi dessutom nå dig med lokala push-notiser och efterlysningar.
Vad händer med mitt tips?
Vi läser alla tips som skickas. Om vi bedömer ditt tips som intressant tar vi kontakt med dig via de kontaktvägar du lämnat. När du skickar din bild eller film till Aftonbladet ger du samtidigt ditt tillstånd till publicering.
Hur skyddas mina uppgifter?
Aftonbladet garanterar alla tipsare källskydd, en grundlagsskyddad rättighet enligt Tryckfrihetsförordningen. Alla tips skickas krypterade. Din identitet är skyddad hos oss men redaktionen kan komma att kontakta dig för ytterligare information kring ditt tips.
Vill du vara anonym också för redaktionen finns det flera andra vägar att kontakta oss: du kan ringa från ett dolt nummer eller maila oss från en tillfällig e-postadress, t ex hotmail eller gmail.
Får jag ersättning?
Aftonbladet betalar alltid för publicerade nyhetstips och nyhetsbilder/filmer som du äger eller har rätt att sälja. Vi betalar bara till den som är först med tipset eller till den som har ny information om en nyhet.
Beslut om ersättning ska utgå bestäms av tjänstgörande nyhetschef i samband med att tipset lämnas. Vi ersätter inte nyhetstips retroaktivt.
Storleken på ersättningen beror bland annat på dignitet eller hur unik nyheten är och vad den tillför rapporteringen.
När vi efterlyser bilder av mer allmän karaktär, t ex sommarbilder, som inte ingår i en nyhetsrapportering, utgår ingen ersättning.
När du skickar din bild till Aftonbladet ger du samtidigt ditt tillstånd till publicering/publiceringar.
Jag blev lovad ersättning. När får jag pengarna?
Arvoden för publicerade nyhetstips, bilder eller filmer betalas ut som lön så snart som möjligt.
Våra appar
Tack vare platstjänsten geolokalisering kan du i våra appar få push-notiser med lokala nyheter om händelser just där du befinner dig.
När en större nyhetshändelse inträffat i din närhet skickas en push-notis till dig när du använder Tipsa!
Vi kan samtidigt efterlysa din hjälp i nyhetsrapporteringen. Med dina egna bilder och upplysningar – från där det händer, när det händer.
Aftonbladets appar hittar du i Appstore och Google Play.
Bra att tänka på
- En nyhetshändelse kan vara dramatisk. Se till att du aldrig är i vägen för räddningspersonal eller polis. Utsätt inte dig själv eller andra för några risker. Tänk på den personliga integriteten. Var inte för närgången utan håll dig på behörigt avstånd.
- En bra nyhetsbild eller film vill vi publicera direkt. Med appens hjälp når du vår nyhetsredaktion snabbast och din bild eller live-film kan publiceras på Aftonbladet inom några minuter.
- Allmänna åsikter, teorier eller spekulationer är inte nyhetstips.
