
- Fastnålat inlägg
Bråk urartade – körde på man
6 juli 2025Olivia BirganderBråk urartade – körde på manEn man i 55-årsåldern har kört på en man i 30-årsåldern på en parkering i Örebro.
Enligt mannen som blev påkörd hade de två hamnat i en "hätsk ordväxling" utanför en livsmedelsbutik.
Efter det körde mannen i 55-årsåldern på mannen i 30-årsåldern med en bil i låg hastighet. Ingen har skadats allvarligt i bråket.
Mannen i 55-årsåldern misstänks för misshandel.
Stockholmspolisens satsning: Grupp mot hedersbrott
Stockholmspolisen inrättar en speciell grupp som enbart ska jobba med hedersbrottslighet. Arkivbild. Foto: Claudio Bresciani/TTStockholmspolisens satsning: Grupp mot hedersbrottSom första region i landet startar Stockholmspolisen en speciell grupp som enbart ska jobba med hedersbrott.
– Det är allvarliga ärenden, det behövs specialiserad hantering, säger rikspolischef Petra Lundh.
Sedan 2022 har polisen i Stockholm haft ett förstärkningsteam som fokuserat på hedersrelaterad brottslighet – nu startar alltså en specifik grupp som enbart ska jobba med hedersbrott. Tolv poliser kommer att ingå i gruppen.
– De ska bli bra på att utreda så att vi kan få fler fällande domar, men det handlar också om att jobba förebyggande med bland annat socialtjänsten, säger Petra Lundh till TT.
Hilda Lundgren Ramsten är regional samordnare för hedersbrott vid Stockholmspolisen.
– Hedersrelaterad brottslighet är komplex. Den är kollektivbaserat, det liknar inte brott i nära relation som vi är vana vid att utreda. Det kräver särskild kompetens, säger hon.
Livstid för mord på Japans premiärminister
Journalister utanför det fordon där skytten troddes befinna sig, i samband med rättegången. Bild från i oktober. Foto: Shohei Miyano/AP/TTLivstid för mord på Japans premiärministerEn man döms till livstids fängelse för mordet på Japans före detta premiärminister Shinzo Abe, meddelar en domstol i landet på onsdagen.
Abe sköts till döds under ett kampanjmöte 2022, och i oktober förra året inleddes rättegången mot skytten, som är 45 år gammal. Han har tidigare under rättegången erkänt mord.
Livstids fängelse innebär i Japan att man skulle kunna bli villkorligt frigiven, men enligt experter är det många som avlider i fängelset.
Shinzo Abe var Japans premiärminister i två omgångar, 2006–2007 samt 2012–2020.
En död och fler skadade efter ny tågolycka i Spanien
En död och fler skadade efter ny tågolycka i SpanienEn person har dött och minst 37 har skadats i en tågolycka i Barcelona, rapporterar El País.
Fem personer vårdas med allvarliga skador.
Olyckan inträffade när ett pendeltåg kolliderade med en mur som rasat över spåret i Katalonien.
Händelsen sker bara dagar efter en olycka mellan två höghastighetståg i södra Spanien där över 40 människor miste livet.
Air Force One återvänder till USA
Air Force One återvänder till USAPresident Trump var på väg med Air Force One till Davos i Schweiz när planet plötsligt vände tillbaka till USA vid klockan 04.30-tiden, uppger CNN.
Anledningen uppges vara ett mindre tekniskt problem med planet.
Donald Trump väntas fortfarande åka till Schweiz, men med ett annat plan.
Kraftig ökning av mord i Ecuador
Ecuadors president Daniel Noboa under ett tal i november förra året. Foto: Dolores Ochoa/AP/TTKraftig ökning av mord i EcuadorAntalet mord i Ecuador steg med 30 procent 2025 jämfört med året innan, rapporterar Reuters.
2024 mördades 7 063 personer i landet. Förra året var samma siffra 9 216.
Enligt landets regering beror den stora ökningen på en eskalering i konflikterna mellan rivaliserande kriminella grupperingar efter att flera gängtoppar dödats eller tillfångatagits.
ANNONS
Tipsa oss
Vet du mer? Har du ett nyhetstips?
- Ring 08-411 11 11
- Skicka sms 71000
- E-posta tipsa@aftonbladet.se
- Har du extra känslig information? Använd SecureDrop
Om Tipsa!
På Aftonbladet söker vi ständigt efter nya vinklar. Och som läsare är du en viktig del av vårt nyhetsarbete. Med vår tjänst Tipsa! kan du lätt skicka in tips, bilder och video. I våra appar kan vi dessutom nå dig med lokala push-notiser och efterlysningar.
Vad händer med mitt tips?
Vi läser alla tips som skickas. Om vi bedömer ditt tips som intressant tar vi kontakt med dig via de kontaktvägar du lämnat. När du skickar din bild eller film till Aftonbladet ger du samtidigt ditt tillstånd till publicering.
Hur skyddas mina uppgifter?
Aftonbladet garanterar alla tipsare källskydd, en grundlagsskyddad rättighet enligt Tryckfrihetsförordningen. Alla tips skickas krypterade. Din identitet är skyddad hos oss men redaktionen kan komma att kontakta dig för ytterligare information kring ditt tips.
Vill du vara anonym också för redaktionen finns det flera andra vägar att kontakta oss: du kan ringa från ett dolt nummer eller maila oss från en tillfällig e-postadress, t ex hotmail eller gmail.
Får jag ersättning?
Aftonbladet betalar alltid för publicerade nyhetstips och nyhetsbilder/filmer som du äger eller har rätt att sälja. Vi betalar bara till den som är först med tipset eller till den som har ny information om en nyhet.
Beslut om ersättning ska utgå bestäms av tjänstgörande nyhetschef i samband med att tipset lämnas. Vi ersätter inte nyhetstips retroaktivt.
Storleken på ersättningen beror bland annat på dignitet eller hur unik nyheten är och vad den tillför rapporteringen.
När vi efterlyser bilder av mer allmän karaktär, t ex sommarbilder, som inte ingår i en nyhetsrapportering, utgår ingen ersättning.
När du skickar din bild till Aftonbladet ger du samtidigt ditt tillstånd till publicering/publiceringar.
Jag blev lovad ersättning. När får jag pengarna?
Arvoden för publicerade nyhetstips, bilder eller filmer betalas ut som lön så snart som möjligt.
Våra appar
Tack vare platstjänsten geolokalisering kan du i våra appar få push-notiser med lokala nyheter om händelser just där du befinner dig.
När en större nyhetshändelse inträffat i din närhet skickas en push-notis till dig när du använder Tipsa!
Vi kan samtidigt efterlysa din hjälp i nyhetsrapporteringen. Med dina egna bilder och upplysningar – från där det händer, när det händer.
Aftonbladets appar hittar du i Appstore och Google Play.
Bra att tänka på
- En nyhetshändelse kan vara dramatisk. Se till att du aldrig är i vägen för räddningspersonal eller polis. Utsätt inte dig själv eller andra för några risker. Tänk på den personliga integriteten. Var inte för närgången utan håll dig på behörigt avstånd.
- En bra nyhetsbild eller film vill vi publicera direkt. Med appens hjälp når du vår nyhetsredaktion snabbast och din bild eller live-film kan publiceras på Aftonbladet inom några minuter.
- Allmänna åsikter, teorier eller spekulationer är inte nyhetstips.
