Hoppa till innehållAftonbladetAftonbladet

Dagens namn: Henrik, Henry

Live

Aftonbladet Direkt

Tre ur gisslan frigivna
Tre ur gisslan frigivna
2:41
  • Fastnålat inlägg

    Schweizisk man död i iranskt fängelse

    10 jan 21.45
    TT
    Schweiz utrikesminister Ignazio Cassis. Arkivbild.
    Schweiz utrikesminister Ignazio Cassis. Arkivbild. Foto: Kena Betancur/AP/TT
    Schweizisk man död i iranskt fängelse

    En schweizisk medborgare har dött i ett iranskt fängelse, uppger statligt kontrollerade medier i Iran.

    Schweiz kräver en grundlig utredning av dödsfallet.

    Myndigheterna i Teheran hävdade på torsdagen att mannen, som greps i december anklagad för spioneri, begått suicid i fängelset.

    Det schweiziska utrikesdepartementet beskriver mannen som en 64-åring som hade rest till i Iran som turist. Mannen har bott i södra Afrika och har inte varit bosatt i Schweiz på nästan två årtionden. Det är oklart när mannen greps.

  • Tiktok tillbaka – ”Vi tackar Trump”

    Tiktok tillbaka – ”Vi tackar Trump”

    Tiktok återvänder nu till amerikanska användare, mindre än ett dygn efter att appen förbjudits i USA.

    I ett uttalande meddelar Tiktok att plattformen återöppnas efter att Donald Trump på söndagen försäkrat att app-leverantörer som Apple och Google inte ska straffas om de tillåter appen.

    ”I samförstånd med våra tjänsteleverantörer håller Tiktok på att återställa tjänsten”, skriver dem.

    ”Vi tackar president Trump för att han bringar nödvändig klarhet och försäkran till tjänsteleverantörerna, vilket gör att de inte kommer att möta några påföljder för att de tillhandahåller Tiktok till över 170 miljoner amerikaner och se till att mer än 7 miljoner småföretag frodas”.

  • Källor: Inte ryskt sabotage bakom kabelbrotten

    Ubåtsräddningsfartyget HMS Belos hittade ankaret som tros ha förstört kablar på botten av Östersjön.
    Ubåtsräddningsfartyget HMS Belos hittade ankaret som tros ha förstört kablar på botten av Östersjön. Foto: belos@wips.mil.se
    Källor: Inte ryskt sabotage bakom kabelbrotten

    Under de senaste månaderna har flera undervattenskablar i Östersjön skadats, vilket skapat oro i flera länder. Nato har skickat ut fartyg för att patrullera i området för att skydda kritisk infrastruktur.

    Tidigt väcktes misstankar om att Ryssland låg bakom de troliga sabotagen. Nu uppger dock amerikanska och europeiska underrättelsekällor för Washington Post att det verkar vara rena olyckor.

    Utredningar visar att besättningar på dåligt underhållna fartyg kan ha dragit sina ankare över kablarna av misstag.

  • Tekniska problem för Swedbank

    Foto: Aftonbladet
    Tekniska problem för Swedbank

    Under söndagen var det i ett par timmar svårt att komma åt Swedbanks tjänster online.

    Både appen och internetbanken hade tekniska problem. Strulet var löst igen vid 19-tiden.

  • Sportadmin: All persondata kan ha läckt

    Appen Sportadmin har utsatts för ett dataintrång. Arkivbild.
    Appen Sportadmin har utsatts för ett dataintrång. Arkivbild. Foto: Martina Holmberg/TT
    Sportadmin: All persondata kan ha läckt

    I värsta fall kan all persondata för alla föreningar och deras medlemmar ha läckt i samband med cyberattacken mot appen Sportadmin, skriver företaget bakom appen på sin sajt.

    Dataintrånget upptäcktes i torsdags morse och ledde till att systemet då stängdes ned.

    I lördags var appen återigen tillgänglig för Iphoneanvändare och på söndagen blev den även tillgänglig för Androidanvändare.

    Enligt Sportadmins bedömning är det rimligt att utgå ifrån att persondata har läckt även om det inte är känt i vilken omfattning.

    ”I värsta tänkbara scenario omfattas samtliga persondata för alla föreningar och deras medlemmar”, står det på bolagets sajt.

    Föreningar uppmanas att vara extra vaksamma på kontaktförsök från okända e-postanvändare eller telefonnummer.

    Sportadmin används av omkring 1 700 idrottsföreningar i landet och har en miljon barn och vuxna som medlemmar. Den används bland annat för att administrera träningstillfällen och föreningsinformation.

  • Reuters: Tiktoks hemsida tillbaka

    Reuters: Tiktoks hemsida tillbaka

    Efter att Tiktok-appen stängdes ner i USA under dagen funkar deras hemsida för vissa amerikanska användare, skriver Reuters.

    Det är oklart hur många användare det rör sig om.

    På söndagen fick miljontals Tiktok-användare ett meddelande om att appen inte är tillgänglig ”för tillfället”.

  • Unga kvinnor vårdas på intensiven efter liftolyckan

    Unga kvinnor vårdas på intensiven efter liftolyckan

    Två 18-åriga kvinnor intensivvårdas för sina skador efter lördagens skidliftolycka i skidorten Astún i spanska Pyrenéerna, skriver Sky News och hänvisar till lokalmedier.

    Femton personer ska ha skadats när liften kollapsade, varav tre allvarligt.

    Orsaken bakom olyckan håller på att utredas.

  • Biden: Gaza-avtalet vilar på Trump

    Biden: Gaza-avtalet vilar på Trump

    På söndagseftermiddagen uttalade sig den amerikanska presidenten Joe Biden om vapenvilan som nu trätt i kraft i Gaza.

    Då passade han på att hälsa den tillträdande presidenten Donald Trump.

    – Ansvaret för att implementera Gaza-avtalet vilar nu på Trump-administrationen, säger Biden i talet.

  • Brand på förskola på Hisingen

    Brand på förskola på Hisingen

    En brand har brutit ut på utsidan av en förskola i Brunnsbo på Hisingen, skriver Göteborgs-Posten.

    Räddningstjänsten arbetar med att förhindra att branden blossar upp.

    – Vi river och frilägger fasaden just nu, säger Fredrik Johansson, larm- och ledningsoperatör på räddningstjänsten, till tidningen.

  • Röda Korset på väg att hämta gisslan

    Röda Korset på väg att hämta gisslan

    Röda Korset har nu påbörjat processen med att hämta gisslan efter att de släpps av Hamas.

    Bilder visar hur flera Röda Korset-bilar åker i konvoj genom Gaza.

    Filmklippet nedan har Times of Israel-journalisten Emanuel Fabian delat på X.

    Läs mer här.

  • Bidens sista drag: Slår rekord i benådningar

    Bidens sista drag: Slår rekord i benådningar

    Under sin sista dag som president väljer Joe Biden att låta fem personer benådas från sina brott, skriver Vita Huset i ett pressmeddelande.

    Genom detta blir han den amerikanska president i historien som benådat flest antal fångar.

    ”I dag utövar jag min makt att benåda fem individer och omvandla straffen för två individer som har visat ånger, rehabilitering och gottgörelse. Dessa nådmottagare har var och en gjort betydande bidrag till att förbättra sina samhällen”, säger Biden.

    Bland de fem benådade personerna finns Kemba Smith Pradia, engagerad i frågor om mäns våld mot kvinnor, och Ravidath "Ravi" Ragbir, som arbetar för invandrares rättigheter.

  • Bråk på Södermalm – en skadad

    Bråk på Södermalm – en skadad

    Polisen har larmats till ett område på Södermalm i Stockholm med anledning av ett bråk mellan två personer.

    – En har fått skador med ett vasst föremål, säger Rebecka Landberg, presstalesperson hos polisen i region Stockholm.

    Personen har åkt till sjukhus för kontroll och uppges vara lindrigt skadad.

    – De här är två personer som är bekanta med varandra sedan tidigare, säger Rebecka Landberg.

    En förundersökning om försök till mord har inletts. Polisen är på plats för att genomföra en brottsplatsundersökning.

  • Så ska gisslan överlämnas

    Så ska gisslan överlämnas

    Klockan 15.00 svensk tid ska Hamas lämna över tre israeliska gisslan i det första fångutbytet under den nya vapenvilan.

    De tre kvinnorna Romi Gonen, Doron Steinbrecher och Emily Damari kommer först lämnas över av Hamas till Röda korset som sedan ska ta dem till ett av IDF:s specialförband i Gaza, skriver Al Jazeera. Sedan kommer de tas till en militärbas i Israel för hälsoinspektion innan de förs till sjukhus där de kan träffa sina familjer.

    Efteråt ska Israel i utbyte frige runt 95 palestinier, varav 70 är kvinnor. Minst 30 av de 95 har frihetsberövats utan brottsmisstanke, rapporterar CNN.

  • Trump: Rädda Tiktok

    Trump: Rädda Tiktok

    Dagen före installationsceremonin gör USA:s tillträdande president Donald Trump ett nytt utspel på sitt sociala medium Truth social.

    Där skriver han "Rädda Tiktok".

    USA är just nu i en het konflikt med Tiktok, efter att plattformen förbjudits i landet. Miljontals amerikanska användare av Tiktok fick på söndagen ett meddelande om att appen inte är tillgänglig ”för tillfället”.

    Trump har uppgett att han kommer att förhandla med Tiktok för att komma till en lösning.

  • Över 80 döda i tankbilsolycka i Nigeria

    Räddningsarbetare släcker elden efter explosionen.
    Räddningsarbetare släcker elden efter explosionen. Foto: Arise News/AP/TT
    Över 80 döda i tankbilsolycka i Nigeria

    Dödssiffran efter en tankbilsolycka i Nigeria på lördagen stiger till 86, enligt räddningstjänsten. Ytterligare fler än 50 personer har fått allvarliga brännskador efter explosionen.

    Olyckan inträffade på en väg mellan städerna Abuja och Kaduna i centrala Nigeria på lördagsförmiddagen. En tankbil med 60 000 liter bensin välte och exploderade. Personer som omkom uppges ha tagit sig till tankbilen för att samla in bensinen som läckte ut efter det att den vält.

    Bensinpriset i Nigeria har ökat drastiskt under de senaste 18 månaderna, vilket har lett till att många riskerar sina liv för att samla in bensin i samband med tankbilsolyckor.

  • Man gripen vid företag på Östermalm

    Man gripen vid företag på Östermalm

    En man har gripits vid ett företag på Östermalm i centrala Stockholm under förmiddagen. Enligt polisen handlar det om en man som tidigare uttalat hot mot företaget.

    "Personalen låser in sig i ett utrymme i väntan på att polis ska komma till platsen", skriver polisen på sin hemsida.

    Mannen är nu misstänkt för olaga hot.



 

Tipsa oss

 

Vet du mer? Har du ett nyhetstips?

Om Tipsa!
På Aftonbladet söker vi ständigt efter nya vinklar. Och som läsare är du en viktig del av vårt nyhetsarbete. Med vår tjänst Tipsa! kan du lätt skicka in tips, bilder och video. I våra appar kan vi dessutom nå dig med lokala push-notiser och efterlysningar.
 
Vad händer med mitt tips?
Vi läser alla tips som skickas. Om vi bedömer ditt tips som intressant tar vi kontakt med dig via de kontaktvägar du lämnat. När du skickar din bild eller film till Aftonbladet ger du samtidigt ditt tillstånd till publicering.
 
Hur skyddas mina uppgifter?
Aftonbladet garanterar alla tipsare källskydd, en grundlagsskyddad rättighet enligt Tryckfrihetsförordningen. Alla tips skickas krypterade. Din identitet är skyddad hos oss men redaktionen kan komma att kontakta dig för ytterligare information kring ditt tips.

Vill du vara anonym också för redaktionen finns det flera andra vägar att kontakta oss: du kan ringa från ett dolt nummer eller maila oss från en tillfällig e-postadress, t ex hotmail eller gmail.
 
Får jag ersättning?
Aftonbladet betalar alltid för publicerade nyhetstips och nyhetsbilder/filmer som du äger eller har rätt att sälja. Vi betalar bara till den som är först med tipset eller till den som har ny information om en nyhet.

Beslut om ersättning ska utgå bestäms av tjänstgörande nyhetschef i samband med att tipset lämnas. Vi ersätter inte nyhetstips retroaktivt.

Storleken på ersättningen beror bland annat på dignitet eller hur unik nyheten är och vad den tillför rapporteringen.

När vi efterlyser bilder av mer allmän karaktär, t ex sommarbilder, som inte ingår i en nyhetsrapportering, utgår ingen ersättning.

När du skickar din bild till Aftonbladet ger du samtidigt ditt tillstånd till publicering/publiceringar.
 
Jag blev lovad ersättning. När får jag pengarna?
Arvoden för publicerade nyhetstips, bilder eller filmer betalas ut som lön så snart som möjligt.
 
Våra appar
Tack vare platstjänsten geolokalisering kan du i våra appar få push-notiser med lokala nyheter om händelser just där du befinner dig.

När en större nyhetshändelse inträffat i din närhet skickas en push-notis till dig när du använder Tipsa!

Vi kan samtidigt efterlysa din hjälp i nyhetsrapporteringen. Med dina egna bilder och upplysningar – från där det händer, när det händer.

Aftonbladets appar hittar du i Appstore och Google Play.
 
Bra att tänka på

  • En nyhetshändelse kan vara dramatisk. Se till att du aldrig är i vägen för räddningspersonal eller polis. Utsätt inte dig själv eller andra för några risker. Tänk på den personliga integriteten. Var inte för närgången utan håll dig på behörigt avstånd.
  • En bra nyhetsbild eller film vill vi publicera direkt. Med appens hjälp når du vår nyhetsredaktion snabbast och din bild eller live-film kan publiceras på Aftonbladet inom några minuter.
  • Allmänna åsikter, teorier eller spekulationer är inte nyhetstips.