
Tre nyheter du inte får missa
- Fastnålat inlägg
Buss i olycka i centrala Stockholm
5 sept 2024Hans ÖstermanBuss i olycka i centrala StockholmEn buss krockade efter midnatt vid infarten till Klaratunneln i centrala Stockholm.
Räddningstjänsten larmades klockan 00.34 och har en större insats på platsen.
– Det är ingen brand, men stort läckage av drivmedel, säger Fredrik Hilmersson, ledningsoperatör vid räddningstjänsten.
Enligt första larmen var det en gasbuss som hade kört fast, dessutom på samma plats som vid den kraftiga explosionen 2019.
Det visade sig senare vara felaktigt.
– Det är diesel som har läckt ut, inte gas. Vi sanerar just nu, säger ledningsoperatör Lena Hoffman.
Enligt räddningstjänsten var föraren ensam ombord och klarade sig utan allvarliga skador.
Klaratunneln var avspärrad vid infarten från Centralbron under en knapp timme.
Barn misshandlade lärare med grön laser
Barn misshandlade lärare med grön laserTvå barn i femtonårsåldern misstänks ha riktat en grön laser mot en lärare på en skola i Karlstad.
– Lasern kan skada ögonen permanent beroende på vilken styrka det är, säger Lars Hedelin på polisen.
Läraren, en kvinna i femtioårsåldern, har fått någon typ av skador.
Barnen är misstänkta för misshandel och kommer att förhöras. Polisen har beslagtagit lasern.
Under onsdagskvällen inträffade en liknande incident i samma bostadsområde där några ungdomar riktade laser mot bussar. Det är okänt om det rör sig om samma personer.
– Ungarna förstår inte vilka konsekvenser det kan bli.
Tidöpartierna föreslår statliga lån till kärnkraft
Tidöpartierna föreslår statliga lån till kärnkraftRegeringen och SD vill bygga ny kärnkraft. Nu föreslås ett stödprogram som innebär stora statliga lån.
Staten kommer kunna låna ut pengar till statslåneränta till den som bygger för att sänka finansieringskostnaden.
Den som producerar ska även vara garanterad en minsta ersättning för elen som produceras genom prissäkringsavtal.
– Det är ett begränsat väl avvägt stöd för att göra något vi inte har gjort på väldigt länge, att bygga nya kärnkraftsreaktorer i Sverige, säger Niklas Wykman på en pressträff.
Stödet omfattar fyra nya reaktorer. Kostnaden beräknas till minst 400 miljarder och statens lån skulle då stå för 75 procent.
Man påkörd av en taxi
Man påkörd av en taxiEn man har blivit påkörd vid en korsning i Göteborg.
Mannen fördes till sjukhus med ambulans. Skadeläget är oklart.
Tömmer träsk på vatten i jakt på saknade soldater
Ett träsk dräneras i jakten på fyra försvunna amerikanska soldater. Foto: Litauens försvarsmaktTömmer träsk på vatten i jakt på saknade soldaterLitauens försvarsmakt skriver på torsdagsförmiddagen på X att de nu tömmer ett träsk på vatten, där de försvunna amerikanska soldaternas bandvagn har sjunkit.
Tidigare på dagen dementerade försvarsmakten att de fyra försvunna soldaterna var bekräftat döda.
”Räddningsoperationen på träningsområdet i Pabradė pågår - specialmaskiner dränerar träsket och gräver intensivt för att nå det förlorade fordonet. Ytterligare tung utrustning är på väg”, skriver man på X.
Volvo återkallar hybrider – ska inte laddas
Volvo återkallar hybrider – ska inte laddasVolvo Cars måste återkalla tiotusentals hybrider från åren 2020, 2021 och 2022. Enligt USA:s trafiksäkerhetsmyndighet NHTSA kan batteriet kortslutas.
”Ägare ombeds att inte ladda sina fordon förrän problemet åtgärdats”, heter det.
Enligt medier berörs runt 8 000 bilar i Sverige.
Volvo återkallar 73 000 bilar
Volvo återkallar 73 000 bilarVolvo Cars återkallar 73 000 laddhybrider. 8 000 av dem finns i Sverige, rapporterar Dagens Industri.
Anledning är att batterier kan kortsluta och det finns risk för att de börjar brinna.
Det handlar om laddhybrider av årsmodellen 2020-2022 och modellerna S60, V60, S90, V90, XC60 och XC90, enligt Carup.
Eurojackpot-miljardären är från Västra Götaland
Eurojackpot-miljardären är från Västra GötalandPersonen som har vunnit vinsten på 1,25 miljarder är bosatt i Västra Götaland.
Vinnaren brukade spela på sina turrader men valde i stället att spela på slumpade rader.
Det visade sig vara ett framgångsrecept – eftersom vinsten landade på 1 254 052 648 kronor.
– Personen var självklart chockad, säger Sofie Hodén på Svenska Spel Tur.
Raden som gav vinsten var 3, 11, 30, 35, 50 med stjärnnummer 4 och 5.
Sex turister döda när ubåt sjönk i Egypten
Sex turister döda när ubåt sjönk i EgyptenSex turister rapporteras ha dött när en ubåt för sightseeing under vattnet havererade i den egyptiska turistorten Hurghada, skriver brittiska Metro och BBC.
Nio turister ska vara skadade, varav fyra kritiskt.
Turisterna är av olika nationaliteter.
Enligt Metro ska 44 turister varit ombord när ubåten sjönk.
Ingen ny rättegång för flickmord i Landskrona
Ingen ny rättegång för flickmord i LandskronaDet blir ingen ny rättegång för mordet på 14-åriga Emilia som mördades i Landskrona i somras.
Emilias mamma, som hade överklagat straffet för en av de dömda drar nu tillbaka sitt överklagande, skriver HD-Sydsvenskan.
Därmed står straffet mot 15-åringen fast som dömdes till sluten ungdomsvård i två år och två månader. Även en 13-årig flicka var misstänkt i fallet men då hon var för ung för att åtalas kunde hon inte få någon påföljd.
Inga varningsskott när polis sköt man
Inga varningsskott när polis sköt manInget varningsskott avlossades i samband med ett tillslag utanför Karlshamn i tisdags.
Polisen har tidigare uppgett att de först sköt varningsskott innan verkanseld som träffade mannen men så var det inte.
Uppgiften dras nu tillbaka, rapporterar SVT Nyheter Blekinge.
– Vi vill räta ut den uppgiften. Det har inte skjutits något varningsskott, utan det sköts verkanseld direkt efter att mannen öppnade eld. Uppgiften om varningsskottet var felaktig. Vi beklagar naturligtvis det, säger polisens presstalesperson Thomas Johansson.
Insiderhärvan – fyra åtalas för grova brott
Fyra personer åtalas för grova insiderbrott, där en tilltalad hade en nyckelposition inom marknadsövervakning på Nasdaq Stockholmsbörsen. Arkivbild. Foto: Anders Wiklund/TTInsiderhärvan – fyra åtalas för grova brottMannen skulle övervaka suspekt handel på Nasdaq Stockholmsbörsen. I stället misstänks han ha fört information vidare till närstående personer – som gjorde flera miljoner kronor i vinst.
Nu åtalas fyra personer för grova insiderbrott, meddelar Ekobrottsmyndigheten.
Enligt åtalet uppgår de sammanlagda vinsterna till cirka 4,4 miljoner kronor. Utredningen har kunnat visa att huvudpersonen ”i viss mån” har fått ersättning för sina tips, enligt Pontus Hamilton, förundersökningsledare och statsåklagare vid Ekobrottsmyndigheten.
Pontus Hamilton konstaterar att det är allvarligt att det väcks åtal mot en person som har den här förtroendeställningen – och vars arbete har varit att hitta just den här typen av brottslighet.
– Den här tilltalade personen vet hur sådana här brott utreds och vad det är man tittar på. Det gör också att man naturligtvis kan skydda sig på olika sätt eller vidta de mått och steg som kan tänkas behövas för att man ska undgå upptäckt.
Alla åtalade förnekar brott.
Läs mer här
Systemuppdatering stoppade nationella prov
Skolverkets plattform för digitala nationella prov fick snabbt stängas, sedan elevuppgifter spridits. Arkivbild. Foto: Christine Olsson/TTSystemuppdatering stoppade nationella provDet var en systemuppdatering som orsakade felet i Skolverkets plattform för digitala nationella prov.
Felet tvingade myndigheten att ställa in vårens digitala nationella prov i plattformen.
Haveriet ledde till att elevers personuppgifter läckte till andra skolor, vilket inte får ske.
”Sedan felet upptäcktes har leverantören tillsammans med Skolverket arbetat intensivt för att identifiera och rätta till felet”, skriver Skolverket på sin hemsida.
I och med att felet är åtgärdat öppnar Skolverket provplattformen för de universitet som konstruerar och testar de digitala nationella proven. Däremot står beslutet fast att låta eleverna skriva de berörda proven på papper, eller i skolornas egna, lokala plattformar.
Stor insats mot Partihallarna
Stor insats mot PartihallarnaEtt 50-tal polisen slog till med myndighetspersoner vid företagen i Partihallarna i Göteborg i en planerad insats, skriver Göteborg-Posten.
– Det är en planerad arbetsplatsinspektion som vi gör i samverkan med andra myndigheter, säger polisens presstalesperson Thomas Fuxborg till tidningen.
Syftet med insatsen var att bland annat kontrollera arbetstillstånd.
Europeiska bilbolag faller efter tullbesked
Biltullarna från USA slår mot europeiska bilbolag som faller på börsen. Arkivbild. Foto: Janerik Henriksson/TTEuropeiska bilbolag faller efter tullbeskedEuropeiska bilaktier faller på torsdagen efter Donald Trumps besked om biltullar.
Tullarna på 25 procent riktar sig mot alla bilar som inte produceras i USA, och slår mot bilbolag världen över.
Ett europeiskt aktieindex för bilar och bildelar faller med 3,3 procent på förmiddagen. Volvo Cars backar med 6,5 procent på Stockholmsbörsen och i Frankfurt faller Mercedez-Benz med 4,5 procent, Porsche med 3,1 procent och Volkswagen med 2,6 procent.
På Tokyobörsen föll bland annat Mazda och Subaru, med 6 respektive 5 procent.
Kvinnor slogs utanför NK
Kvinnor slogs utanför NKPolisen larmades vid 04-tiden inatt om ett slagsmål utanför NK i Göteborg.
Enligt vittnesuppgifter till GP slogs en av kvinnorna ner till marken och slog i sitt bakhuvud och blödde från bakhuvudet.
– När polisen kommer fram till platsen har den nedslagna kvinnan, som är i 25-årsåldern, lyckats ta sig upp på fötter igen och den andra kvinnan går bort mot Irish Embassy, säger Thomas Fuxborg, polisens presstalesperson, till tidningen.
Kvinnan i 25-årsåldern fördes till sjukhus men skadeläget är okänt. Den andra kvinnan, som ä ri 40-årsåldern, omhändertogs för fylleri men misstänks även för misshandeln.
ANNONS
Tipsa oss
Vet du mer? Har du ett nyhetstips?
- Ring 08-411 11 11
- Skicka sms 71000
- E-posta tipsa@aftonbladet.se
- Har du extra känslig information? Använd SecureDrop
Om Tipsa!
På Aftonbladet söker vi ständigt efter nya vinklar. Och som läsare är du en viktig del av vårt nyhetsarbete. Med vår tjänst Tipsa! kan du lätt skicka in tips, bilder och video. I våra appar kan vi dessutom nå dig med lokala push-notiser och efterlysningar.
Vad händer med mitt tips?
Vi läser alla tips som skickas. Om vi bedömer ditt tips som intressant tar vi kontakt med dig via de kontaktvägar du lämnat. När du skickar din bild eller film till Aftonbladet ger du samtidigt ditt tillstånd till publicering.
Hur skyddas mina uppgifter?
Aftonbladet garanterar alla tipsare källskydd, en grundlagsskyddad rättighet enligt Tryckfrihetsförordningen. Alla tips skickas krypterade. Din identitet är skyddad hos oss men redaktionen kan komma att kontakta dig för ytterligare information kring ditt tips.
Vill du vara anonym också för redaktionen finns det flera andra vägar att kontakta oss: du kan ringa från ett dolt nummer eller maila oss från en tillfällig e-postadress, t ex hotmail eller gmail.
Får jag ersättning?
Aftonbladet betalar alltid för publicerade nyhetstips och nyhetsbilder/filmer som du äger eller har rätt att sälja. Vi betalar bara till den som är först med tipset eller till den som har ny information om en nyhet.
Beslut om ersättning ska utgå bestäms av tjänstgörande nyhetschef i samband med att tipset lämnas. Vi ersätter inte nyhetstips retroaktivt.
Storleken på ersättningen beror bland annat på dignitet eller hur unik nyheten är och vad den tillför rapporteringen.
När vi efterlyser bilder av mer allmän karaktär, t ex sommarbilder, som inte ingår i en nyhetsrapportering, utgår ingen ersättning.
När du skickar din bild till Aftonbladet ger du samtidigt ditt tillstånd till publicering/publiceringar.
Jag blev lovad ersättning. När får jag pengarna?
Arvoden för publicerade nyhetstips, bilder eller filmer betalas ut som lön så snart som möjligt.
Våra appar
Tack vare platstjänsten geolokalisering kan du i våra appar få push-notiser med lokala nyheter om händelser just där du befinner dig.
När en större nyhetshändelse inträffat i din närhet skickas en push-notis till dig när du använder Tipsa!
Vi kan samtidigt efterlysa din hjälp i nyhetsrapporteringen. Med dina egna bilder och upplysningar – från där det händer, när det händer.
Aftonbladets appar hittar du i Appstore och Google Play.
Bra att tänka på
- En nyhetshändelse kan vara dramatisk. Se till att du aldrig är i vägen för räddningspersonal eller polis. Utsätt inte dig själv eller andra för några risker. Tänk på den personliga integriteten. Var inte för närgången utan håll dig på behörigt avstånd.
- En bra nyhetsbild eller film vill vi publicera direkt. Med appens hjälp når du vår nyhetsredaktion snabbast och din bild eller live-film kan publiceras på Aftonbladet inom några minuter.
- Allmänna åsikter, teorier eller spekulationer är inte nyhetstips.