Hoppa till innehållAftonbladetAftonbladet

Dagens namn: Daniel, Daniela

Svenska speldominansen håller i sig: Arc Raiders i topp

Uppskattningen: Sålt sju miljoner

Publicerad 2025-12-03 08.07

Fyra veckor i rad har svenska ”Arc Raiders” legat i topp på Steam.

Förra veckan var andra- och tredjeplatsen också blågula.

Detta samtidigt som ”Battlefield 6” är i topp på den amerikanska marknaden.

Mirabell på Dreamhack: ”Trodde de pissade i stolarna typ”
Mirabell på Dreamhack: ”Trodde de pissade i stolarna typ”
1:25

Det tåls att upprepas: Svenska dator- och tv-spel fullständigt dominerar marknaden just nu.

Extraction-shootern ”Arc Raiders” har tagit spelvärlden med storm sedan lanseringen den 30 oktober.

Så pass att det varit det mest sålda spelet på spelplattformen Steam i just fyra veckor nu. Enligt en analys från Alinea Analytics närmar sig spelet sju miljoner sålda kopior över alla plattformar.

Allt pekar också på att trenden fortsätter, då 1,6 miljoner unika spelare loggade in på spelet den gångna helgen. Högst antal samtida spelare? Nära en halv miljon – och detta bara på Steam.

"Arc raiders" från svenska Embark har lockat många spelare sedan lansering.

Markus Rännare, Kristoffer Andersson, Kristoffer Freiholtz och Stefan Hanna är några av de som står bakom den nya svenska spelsuccén ”RV there yet?”.

Co-op-klättraren ”Peak”, gjort av svenska Landfall ihop med Aggro Crab, prisades som årets bästa multiplayer-spel på Golden Joystick Awards och har chans på en ny stor vinst om två veckor.

Vann bästa multiplayer

Den gulliga co-op-klättraren ”Peak”, utvecklat av svenska spelstudion Landfall ihop med amerikanska Aggro Crab, var förra veckan (mellan 16 och 23 november) det näst mest sålda spelet på Steam.

En del av uppståndelsen kan nog säkert härledas till att ”Peak” nyligen dels nominerades till årets bästa multiplayer-spelThe Game Awards, dels vann just det priset på Golden Joystick Awards.

”RV There yet?”, en osannolik svensk succé som skapades på blott åtta veckor, var det tredje mest sålda spelet på Steam samma period.

Exmilitären: Så verkliga är krigsspelen
Exmilitären: Så verkliga är krigsspelen
7:18

BF-dominans i USA

Hypen kring ”Battlefields” återkomst har inte heller lagt sig.

”Battlefield 6”, som delvis utvecklats av svenska Dice, är enligt Games Industry det mest sålda spelet i USA i år. Detta trots att det släpptes i oktober.

Inte nog med det har det redan passerat försäljningssiffrorna som ”Battlefield 1” dragit ihop, vilket gör det till den bästsäljande BF-titeln hos våra transatlantiska spelvänner någonsin.