Om den vinner får vi lägga ner Sverige
Markus Larsson har lyssnat på låtarna i deltävling 2 i Melodifestivalen
Pop som sladdar in i en rysk folksång.
En cowboy från Piteå och en otäck buggchock.
Några frågor på det?

När tävlingen flyttar till Göteborg till helgen blir allt som vanligt lite mer udda.
Tack för det.
Det är inte lätt att bedöma musiken i Melodifestivalen. Ofta är låtarna så anonyma att man knappt kan skilja dem åt. Det är lite som att försöka gissa bildäck.
Upplevelsen kan jämföras med att hitta en enskild pingvin i en pingvinflock
Den där Kian därborta? Har den däckmodellen Nokian Hakka Blue 3 eller Continental? Och kan någon hitta en Audi med Michelin-gummi? Upplevelsen kan också jämföras med att hitta en enskild pingvin i en pingvinflock.
Men i den andra deltävlingen behöver ingen vara däckspecialist eller pingvin för att ha koll på musiken. Det mesta är ovanligt tydligt.
Klara Hammarström, artisten som bland har tagit brons i ponny -EM och vunnit ”Masked singer”, tävlar igen för fjärde gången. Förra gången hette bidraget ”Run to the hills”. Bidraget hade inget med Iron Maiden att göra, tvärtom. Men Hammarström uppträdde i en schlagerbrynja som, på förekommen anledning, fick smeknamnet Hummern.
Vilket vattenlevande djur som hon kommer att inspireras av i år återstår att se. Havet är djupt. Efter att ha lyssnat på låten ”On and on and on” gissar jag på bläckfisken. Tentaklerna spretar åt alla håll. Ett av låtens partier påminner om den ryska folklåten ”Kalinka”. Benet börjar i alla fall att rycka i riktningen kosack när tempot saktar ner och sakta ökar igen.
Det är å andra sidan mest galningar som vinner Melodifestivalen och Klara Hammarström satsar på guld
Det är dårskap. Men det är å andra sidan mest galningar som vinner Melodifestivalen och Klara Hammarström satsar på guld.
Den som letar efter en skräll kan säga ”howdy” till Fredrik Lundman. En cowboy från Piteå. Det räcker så. Bara det borde åtminstone kvalificera honom till finalkvalet. Själva bidraget, ”The heart of a swedish cowboy”, är dessutom inte lika parodisk som titeln låter. Det är whisky, tårar och en röst som är bredare än Edward Bloms matsalsbord på julafton. Kort sagt: en av de mest lyckade countryballaderna i Melodifestivalen hittills.
I övrigt försöker Kaliffa att slå Medina på deras egen hemmaplan. ”Salute” är ungefär som ”In i dimman”. Gånger 3000. En boom-boom-boombatisk fotbollsfest med extra mycket ”vamos, ey”.
De övriga kan vi ta nån annan gång. Jo, en sak. ”Supergruppen” Schlagerz återuppväcker en klassisk gammal genre: buggchocken. I ”Don Juan” låter det som att Bert Karlsson buggar med medlemmarna i Abba till ”100%” med Lotta Engberg & Triple & Touch.
Kul.
Om ”Don Juan” vinner på lördag måste regeringen lägga ner nåt igen.
Förslagsvis hela Sverige.
