Hoppa till innehållAftonbladetAftonbladet

Dagens namn: Ivan, Vanja

KAJ: ”Vi har aldrig varit favorittippade i någonting”

Nerverna inför finalen • ”Leva på vatten och bröd”

Publicerad 2025-05-09

KAJ känner hur trycket stiger inför tisdagens semifinal i Eurovision.

– Vi har aldrig varit favorittippade i någonting i vårt liv tidigare, så det är nytt, säger Kevin Holmström.

Erektionsproblem och Biancas svar på röda mattan – här är veckans nöjessnackisar
Erektionsproblem och Biancas svar på röda mattan – här är veckans nöjessnackisar
4:51

Humortrion anlände redan förra fredagen till Basel i Schweiz. De tycker att staden är trevlig – men dyr.

– Man får kolla prislappen innan man lägger det i varukorgen, men hittills har vi nog hållit oss flytande... men det är klart att man ska veta var man svajpar kortet, för mitt i allt så blir det till att leva på vatten och bröd, säger Kevin Holmström och skrattar.

Hur mycket pengar går åt en dag?

– Vi har inte riktigt tid att köpa våra egna snacks och så där, det är andra som köper det åt oss så vi har faktiskt lite dålig koll. Men i går på kvällen hann vi faktiskt gå ut och kolla lite och ska du ha en vanlig banan och en Coca-cola så är det... inte riktigt dubbla priset, men nog får du lägga på 20 procent om du ska få dig mätt.

KAJ tog hem vinsten i Melodifestivalen och representerar därför Sverige i årets Eurovision song contest.

”Det kommer bli tajt”

Nu repar favorittippade KAJ för fullt inför tisdagens semifinal.

– Vi har försökt hålla huvudet kallt, nu känns det att det börjar närma sig, säger Kevin och fortsätter:

– Man börjar se andra artisters nummer och det kommer att bli tajt. Man ska inte titta för hårt på siffrorna för vad som helst kan hända i Eurovision. Vi måste verkligen bita i det och bjuda till, och det gör vi. Vi kör hundra procent för det finns så otroligt många fina nummer så det klart att spänningen stiger.

KAJ med sina plastgranar på scenen i Basel

Ändringen i numret: Plastgranar

Framträdandet håller på att slipas till perfektion – med förutsättningarna som getts. Bland flera ändringar i numret är det faktum att de tvingas ha plastgranar det som sticker ut.

– Det blev tyvärr inga riktiga granar eftersom det var sopning och städningsgrejer, och att de skulle barra, det var färskhetsproblem... det fanns en del saker som inte riktigt gick hela vägen. Vi har vänt upp och ner på hela världen och fått bästa substitutet vi kunde hitta, säger Kevin.

Är ni besvikna?

– Alltså, det är klart att äkta vara är äkta vara, men man måste på något vis kompromissa och mötas halvvägs.

Eurovision-finalen går av stapeln lördag den 17 maj.

Vem kan utmana KAJ?
Vem kan utmana KAJ?
1:08:08