Guldbaggegalan

Guldbaggen 2021 – här är alla vinnare

Vinnaren Uje Brandelius: Jag vill be Rolf Lassgård om ursäkt

Av: 

Rosanna Berg

FILM

Kvällens stora vinnare blev ”Spring Uje spring” i regi av Henrik Schyffert.

Så var årets gala – här är en lista på alla vinnare.

Guldbaggegalan leds av David Sundin och Amie Bramme Sey.

De nominerade i urval:

Bästa film:

  • ”Charter” i regi av Amanda Kernell
  • ”Greta” i regi av Nathan Grossman
  • ”Orca” i regi av Josephine Bornebusch
  • ”Scheme birds” i regi av Ellen Fiske och Ellinor Hallin
  • ”Spring Uje spring” i regi av Henrik Schyffert

Bästa regi

  • Maria Bäck, för ”Psykos i Stockholm”
  • Nathan Grossman, för ”Greta”
  • Amanda Kernell för ”Charter”
  • Henrik Schyffert för ”Spring Uje spring”

Bästa kvinnliga huvudroll

  • Ane Dahl Torp, för rollen som Alice i ”Charter”
  • Irma von Platen, för rollen i ”Inland”
  • Josefin Neldén, för rollen som mamman i ”Psykos i Stockholm”
  • Josefine Stofkoper, för rollen som dottern i ”Psykos i Stockholm”

Bästa manliga huvudroll

  • Uje Brandelius, för rollen som Uje i ”Spring Uje spring”
  • Adel Darwish, för rollen som Monir i ”Ghabe”
  • Rolf Lassgård, för rollen som Marianne i ”Min pappa Marianne”
  • Johan Rheborg, för rollen som Claes i ”Orca”

Bästa manus

  • Josephine Bornebusch och Gunnar AK Järvstad för ”Orca”
  • Uje Brandelius för ”Spring Uje spring”
  • Maria Bäck för ”Psykos i Stockholm”
  • Amanda Kernell för ”Charter”

Bästa dokumentär:

  • ”Greta” i regi av Nathan Grossman
  • ”Idomeni” i regi av David Aronowitsch
  • ”Scheme birds” i regi av Ellen Fiske och Ellinor Hallin

Bästa manliga biroll

  • Ahmad Fadel för rollen som Farid i ”Ghabe”
  • Sverrir Gudnason för rollen som Mattias i ”Charter”
  • Erik Johansson för rollen som John i ”Orca”
  • Ville Virtanen för rollen som Johannus i ”Den längsta dagen”

Bästa kvinnliga biroll

  • Lena Endre för rollen som Eva i ”Min pappa Marianne”
  • Marie Göranzon för rollen som Margit Vanheden i ”Se upp för Jönssonligan”
  • Eva Melander för rollen som Lena i ”Inland”
  • Marianne Mörck för rollen som Lena-Sleva i ”Nelly Rapp – monsteragent”

Hedersguldbaggen

  • Sten Ljunggren

ANNONS

Vinterrea hos Ellos - Spara upp till 50% på tusentals varor! Få 20 % extra rabatt på rean - ange rabattkod: 455701

Extern länk från Ellos.se

Shoppa här!

Guldbaggegalan leds av David Sundin och Amie Bramme Sey.
Dilan Gwyn.
Cherrie.
Edward af Sillén.
Lancelot Ncube.
Lena Endre vinner årets kvinnliga biroll.
Ahmad Fadel vann bästa manliga biroll.
Sten Ljunggren får årets hedersguldbagge.
”Greta” vann årets dokumentär.
Alba August uppträdde.
Uje Brandelius – bästa manliga huvudroll i rollen som sig själv.
Alba August.
Rojda Sekersöz.
Claes Eriksson.
Ane Dahl Torp vann bästa kvinnliga huvudroll för rollen som Alice i ”Charter”.
Henrik Schyffert tar emot
Publisert:

LÄS VIDARE

En Guldbaggerysare mellan Charter och Spring Uje spring

ÄMNEN I ARTIKELN

Guldbaggegalan

Uje Brandelius

Amanda Kernell

Henrik Schyffert

Josephine Bornebusch

Lena Endre

Marianne Mörck