David Hasselhoff säljer Kitt på auktion

Legendariska bilen ryker: ”Allt ska bort”

Publicerad 2021-01-05

Nu kan du bli en äkta ”Knight rider”.

David Hasselhoff auktionerar ut bilikonen Kitt – och en hel massa annat.

– Allt ska bort, säger han på Twitter.

Bilen i ”Knight rider”.

I serien ”Knight rider” spelade David Hasselhoff rollen som Michael Knight – en tuffing som kämpade för det goda. Serien sändes i fyra år i början av 1980-talet. Den fick kultstatus och har visats på tv i flera omgångar.

Hasselhoffs karisma i all ära, men det de flesta minns är Kitt – en frän svart Pontiac Trans Am som styrdes med artificiell intelligens.

David Hasselhoff i ”Knight rider”.

Kitt, en förkortning av Knight industries two thousand, hade en inbyggd superdator från USA:s regering. Bilen var inte bara supersmart utan också supersnabb. Den kunde köra ljudlöst, skjuta laser, ställa medicinska diagnoser och förvandlas till cabriolet.

David Hasselhoff skriver att han personligen kommer leverera bilen till sin nya ägare.

Nu är ett fullt körbart exemplar av ikonen till salu. Säljaren är ingen mindre än David Hasselhoff själv. Nätauktionen pågår till 23 januari och i skrivande stund är budet uppe i 1,3 miljoner.

Är du ett stort Hasselhoff-fan men inte har över en miljon kronor på kontot så här efter jul finns det andra saker att buda hem.

”Hoffen” auktionerar ut allt från bokpaket, signerade foton, originalmanuskript, filmrekvisita, badbyxor och en massa ”Baywatch”-prylar.

Följ ämnen i artikeln