Hoppa till innehållAftonbladetAftonbladet

Dagens namn: Josef, Josefina

A-Teens återförenas – gör spelning i Sverige

Första på över 20 år

Publicerad 2025-03-12 11.03

Fansen har längtat.

Nu är väntan över.

A-Teens är klara för Sverigespelning.

Drevet mot frisören, Adrien Brodys Oscars–tal och Kardashians hemliga barnbarn
Drevet mot frisören, Adrien Brodys Oscars–tal och Kardashians hemliga barnbarn
2:57

Tidigare i år återförenades gruppen i Chile. Nu är det dags för de svenska A-Teens-fansen att få uppleva dem på hemmaplan.

Under onsdagsförmiddagen stod det klart att gruppen är klar för Stockholm Pride i sommar. Spelningen blir deras första i huvudstaden på över 20 år.

A-Teens.

”Det här blir en känslosam återförening och vi är otroligt glada och stolta över att Stockholm Pride är värd för oss. Det här är en festival som står för allt vi tror på – glädje, acceptans och firandet av att vara sig själv. Det kommer att bli en magisk kväll”, skriver de på sin Instagram.

Förra året dök de upp i en mellanakt under Melodifestivalen och i kommentarsfältet är det många som jublar över beskedet om en ny spelning.

A-teens släppte en ny version av sin tidigare tolkning av ”Dancing queen” i fjol, vilket var deras första låtsläpp på 20 år.

Gruppen bildades 1998 och består av medlemmarna Marie Serneholt, Dhani Lennevald, Sara Lumholdt och Amit Paul.

36. Bisarra ryktet om Kardashian-barnet
36. Bisarra ryktet om Kardashian-barnet
39:25

Följ ämnen i artikeln