Skådespelaren Owain Rhys Davies är död
Känd från ”Twin Peaks”
Publicerad 2026-06-02 20.06
”Twin Peaks”-stjärnan Owain Rhys Davies har dött.
Det meddelar hans familj i ett inlägg på Instagram.
”Vi finner tröst i att veta hur älskad han var”, skriver de.

Den walesiske skådespelaren blev 44 år gammal.
I ett inlägg på Instagram skriver hans bror Rhodri och pappa Conway att han dog plötsligt i sitt hem.
”Denna nyhet kommer att vara en stor chock för alla. Även om det fortfarande finns frågor som inte har besvarats angående omständigheterna till hans död, förstår vi det i nuläget som att Owain gick bort plötsligt, naturligt och fridfullt”, skriver de i inlägget.
De skriver vidare att han kommer att vara saknad av många.
”Jag är oerhört stolt över att han, samtidigt som han var min bror, också var en bror för så många andra. Vi vet att den här förlusten kommer att kännas av väldigt många människor, och vi finner tröst i att veta hur älskad han var”.
Owain Rhys Davies var främst känd för sin roll som agent Wilson i tv-serien ”Twin Peaks: The Return”. Han har även synts i filmen ”Alice through the looking glass”.
untitled link