Hoppa till innehållAftonbladetAftonbladet

Dagens namn: Allan, Glenn

Sylvia Vrethammar firar 80 med konsert

Gästas av Lasse Åberg

Publicerad 2025-04-15 14.55

I år fyller Sylvia Vrethammar 80.

Det firar sångerskan med en födelsedagskonsert på Nya Cirkus i Stockholm 4 oktober.

Tv-svepet: Tre serier du inte får missa i vår
Tv-svepet: Tre serier du inte får missa i vår
4:26

På konserten, som har fått titeln ”Sylvia Vrethammar – 'Happy birthday'”, är Lasse Åberg gäst. Enligt ett pressmeddelande bjuds det under kvällens gång på bland annat jazz, brazil – ”och stjärnglans”. Kapellmästare är mångårige samarbetspartnern Magnus Lindgren.

Sylvia Vrethammar började sjunga i Rune Öfwermans trio 1967 och gjorde tv-debut året därpå. På Svensktoppen hamnade hon med låten ”En lärling på våran gård” – men det var ”Eviva Espana” som gjorde henne riktigt stor, både i Sverige och Storbritannien.

Sylvia Vrethammar fyller 80 i år. Det uppmärksammas med en födelsedagskonsert i oktober.

Hon fick dock mycket kritik för låten, som flera tyckte kunde tolkas som att hon hyllade diktatorn Franco, som då styrde i Spanien.

– Det hände att jag blev uppringd och så kunde jag höra hur någon sa ”fascist!” i telefon, berättade hon i TV4:s ”Så mycket bättre” 2012.

2013 tävlade Vrethammar i Melodifestivalen med låten ”Trivialitet”.

Biljetterna till födelsedagskonserten släpps 22 april.

41. Biancas kommentar om Lovisa Worge: "Inte en tia"
41. Biancas kommentar om Lovisa Worge: "Inte en tia"
37:28

Följ ämnen i artikeln