Talande att Busch tycker Kristersson är "småsint"
Slänger M-ledaren under bussen
Det är inte så ofta man ser en vice statsminister kasta statsministern – sin chef – under bussen. Men det var precis vad Ebba Busch (KD) gjorde när hon medverkade i SVT:s ”30 minuter”.
Attacken var på många sätt anmärkningsvärd. Energiministern beskrev till och med Ulf Kristersson som ”småsint”.
Vad handlar kritiken om? Busch tycker att Moderaterna och Sverigedemokraterna har saboterat den energiuppgörelse som hon arbetat hårt för att få till.
Det är ingen liten anklagelse. Näringsliv, fackföreningar och elkonsumenter har alla krävt ett handslag över blockgränsen. Om inte spelreglerna står sig över mandatperioder uteblir nämligen investeringarna.
Blir dyrare
Ebba Busch har försökt nå en överenskommelse där villkoren för både kärnkraft och havsbaserad vindkraft ingår. Magdalena Andersson vill samma sak. De båda partiledarna har berömt varandras förmåga att ta ansvar i en svår tid.
Från Buschs sida är det så klart en ordentlig markering mot Ulf Kristersson, den småsinte.
Enligt Busch har M och SD varit mer intresserade av att behålla konflikt om kärnkraften i valrörelsen än att göra upp. De har valt partitaktiska intressen före svenska folkets.
Det kommer också göra elen dyrare, enligt Busch.
– Jag tror att prislappen påverkas, påpekade hon i SVT i torsdags.

Bekräftat av Busch
Varje gång kärnkraften används som ett slagträ i valrörelsen bör väljarna påminnas om att Ulf Kristersson och Jimmie Åkessons agerande leder till att skattebetalarnas kostnader går upp. Elproduktion försenas.
Magdalena Andersson kan framöver lugnt påpeka att en långsiktig uppgörelse redan hade kunnat vara på plats. Det är M och SD som nekar näringslivet den stabilitet som krävs.
Detta är ju nu också bekräftat flera gånger om av energiministern själv.
Kritik bubblar fram
Ännu en gång syns stora sprickor i regeringsunderlaget. I Dagens Nyheter luftar högt uppsatta KD-källor återigen sitt missnöje med Moderaternas ledarskap. De menar att det inte längre är uteslutet för KD att bli en del av en S-ledd regering.
Att så skulle bli fallet är osannolikt. Men att kritiken ens bubblar upp tyder på att Tidösamarbetet inte fungerar i avgörande frågor.
Det verkar finnas en undertryckt längtan bland KD-företrädare att få lämna barnbordet och i stället sätta sig vid ett där man kan göra överenskommelser som gynnar Sverige i stället för Ulf Kristersson.