USA:s nästa president kanske blir en socialist
Därför besöker Zohran Mamdanis parti Sverige
Megan Romer ler brett.
– Föreställ dig hunden som jagar brevbäraren varje dag. Vad ska den göra när den faktiskt fångar honom? Det har vi rest till Sverige för att ta reda på, säger hon.
Megan Romer och Ashik Siddique leder Democratic Socialists of America, DSA. En rörelse som fungerar ungefär som ett parti, men verkar inom Demokraterna. De är i Sverige för att inspireras av Stockholms rödgröna styre.
Nästa vecka väntas DSA-kandidaten Zohran Mamdani vinna borgmästarvalet i New York City. President kan Mamdani inte bli eftersom han är född i Uganda.
New Yorks röda våg är ett tecken på något större. Människor världen över börjar leta efter alternativ till ett orättvist ekonomiskt system.
Vänsterpartiets Alexandra Mattsson, förskole- fritids- och fastighetsborgarråd, visar runt duon i Stockholms stadshus.
– I veckan stoppade jag en privat förskola som tänkte pressa in fler barn än reglerna tillåter, säger Mattsson stolt.
Megan Romer nickar igenkännande när Sveriges problem med privatiseringar kommer på tal.
– Det ser vi också i USA. Högern skär ned på resurserna till en verksamhet tills den slutar funka. Sedan pekar de och säger: ’kolla så dåligt det offentliga funkar, vi är tvungna att privatisera’, säger hon.
Det är slående hur lätt samtalet flyter. Trots helt olika världar pratar de om samma problem. Ojämlikhet, kostnadskris och en politik som tappat kontakten med vanligt folk.
Amerikanerna tillbringar fredagskvällen på en krog i centrala Stockholm, tillsammans med representanter från tyska Die Linke och norska Sosialistisk Venstreparti.
Ashik Siddique doppar en köttbulle i lingonsylt, lite skeptiskt. På DSA:s kongress för två månader sedan fattades ett viktigt beslut, berättar han.
Rörelsen siktar på att ställa upp med en presidentkandidat 2028.
– Demokraterna har inte visat något ledarskap. Vårt mål är att bli det nya alternativet till vänster. Den här tiden med ekonomiskt och socialt sönderfall kommer att fortsätta, och socialism är det enda hållbara alternativet till trumpism, menar Siddique.
Han sneglar på Mexikos socialistiska president Claudia Sheinbaum. Hon började som borgmästare i Mexiko City och nu leder hon landet.
Amerikanernas optimism är smittsam. De tror på sin rörelse. På människors förmåga att organisera sig. En socialistisk president i USA låter nästan som science fiction. Är det verkligen realistiskt?
Siddique ler.
– För ett år sedan trodde ingen, förutom möjligen Zohran själv, att vi kunde vinna borgmästarvalet. Kolla var vi är i dag.
Han har rätt. Så snabbt kan det gå. Men bara när någon vågar tro att det är möjligt.