Hoppa till innehållAftonbladetAftonbladet

Dagens namn: Iris

Ger pengar till M – får miljoner i sänkt skatt

Här är gänget som köpt regeringen

Regeringen med Elisabeth Svantesson (M) i spetsen fortsätter sitt skattesänkarmaraton. Skatten ska nu sänkas för riskkapitalister. Men det är vanliga människor som får betala. 300 miljoner kronor om året beräknas sänkningen kosta, något som ska finansieras med höjd skatt på alkohol och tobak.

Det handlar om att räkna riskkapitalisters vinster som kapital i stället för arbete. I Sverige beskattar vi nämligen arbete hårdare än kapital. Vi tar från arbetare och ger till miljardärer.

Snart ska dessa miljardärer få ännu större skattelättnader, nu på sina bonusar. Att regeringen kraftigt sänker skatten för sina vänner är dock ingen större överraskning. Det är de som gillar att donera pengar till Moderaterna.

Nordic Capitals partner Kristoffer Melinder skänkte en halv miljon kronor till Moderaterna under 2022 och 2023. Nu får han valuta för pengarna.

Det hela ser ut som ett beställningsjobb. Av miljardärer till moderater och sverigedemokrater som glatt går deras intressen. Det vore inte första gången.

Vi glömmer inte hur ordentligt lobbande från välfärdsföretag som tjänar pengar på våra skattekronor gjorde att Sverigedemokraterna bytte fot. Från att säga nej till vinster i välfärden, på våra barn och äldre, till att glatt säga ja. Det krävdes inte mer än några middagar och uppmärksamhet.

Just skattesänkningen för riskkapitalister går hand i hand med regeringens övriga politik. De har redan sänkt skatten på ISK-konton med 4,4 miljarder. Höginkomsttagare som betalar statlig inkomstskatt får den sänkt med 6 miljarder. De som har det gott ställt får det ännu bättre.

Manövern att istället höja skatten på alkohol och tobak för att finansiera skattesänkningarna kan se oskyldig ut. Det blir dyrare att vara ohälsosam. Men det är knappast målet för regeringen.

Samtidigt lever runt 200 000 barn i ekonomisk utsatthet. Barnfamiljer, ensamstående och pensionärer kämpar för att få ihop pengarna till mat, hyra och mediciner. Ingen av dessa får det lättare med regeringens politik. I stället blir läkemedel dyrare, hyror blir högre och det ekonomiska stödet för de mest utsatta allt sämre. Det om något skapar större problem med ohälsa och sjukdomar.

2,5 miljoner svenskar klassas i dag som behövande. Människor som behöver hjälp med det allra mest grundläggande. Som tandvård eller vinterkläder till barnen. Det är de som regeringen gladeligen trycker till med sina skattesänkningar för rika.