Åkesson borde inte bara be alla judar om ursäkt
Handlar fortfarande om ’vi och dom’
Publicerad 2025-06-26

Aftonbladets ledarsida är oberoende socialdemokratisk.
Jimmie Åkesson verkar vara nervös inför att Sverigedemokraterna ska offentliggöra andra delen av sin vitbok senare idag.
Den är menad att dokumentera partiets förflutna. Enligt uppgift kommer den visa att Jimmie Åkesson gick med i partiet när det var ”etnonationalistiskt”. Det vill säga idén att Sverige borde bestå av vita etniska svenskar.
Enligt en text från honom själv gick han med 1994. Det vill säga när partiet leddes av Anders Klarström, som hade samröre med nazister.
Det kanske är därför han i sitt tal i Almedalen i tisdags försökte be om ursäkt för sitt parti historia. Samtidigt som han försökte spela ner arvet.
– Det har funnits en tid då mitt parti huserade människor med antisemitiska föreställningar.
Ett märkligt sätt att beskriva ett parti som grundades av nazister.
– Jag beklagar djupast och jag ber om ursäkt för att mitt parti på den tiden kunde uppfattas som hotfullt och skrämmande för judar i Sverige, fortsatte han.
Att be om ursäkt för hur någon ”uppfattat” någonting är en så kallad icke-ursäkt.
Samma gamla SD
Det mesta tyder på att SD i grunden är samma parti med samma människosyn.
Det finns riktiga svenskar och främmande folk. Det finns lojala människor och förrädare. De yttre hoten och de inre.
Ett evigt vi och dom. Vilka som är ”dom” förändras över tid, baserat på vad som passar bäst för stunden.
Idag är deras främsta fiender muslimer och transpersoner. Muslimer som det yttre hotet, och hbtq-personer som det inre.
Fler ursäkter behövs
2024 pausade Richard Jomshof sina uppdrag i riksdagen efter att han hade delgivits misstanke om hets mot folkgrupp. Detta för att ha delat bilder som utmålade pakistanier som våldtäktsmän och flyktingar som islamister. Förundersökningen lades senare ner.
Efter riksdagsvalet 2022 sade SD-profilen Rebecka Fallenkvist ”Helg seger!”, vilket låter påfallande likt det nazistiska utropet ”Hell seger”.
Björn Söder sade 2023 att Pride ”legitimerar pedofili”.
I debatten om könstillhörighetslagen jämförde riksdagsledamoten Leonid Yurkovskiy transpersoner med djur. 2013 röstade hela partiet emot att avskaffa tvångssteriliseringarna av transpersoner.
Allt medan Jimmie Åkesson var partiledare.
Falsk ursäkt
Det här ett spel för gallerierna. En taktik för att slippa anklagelser om antisemitism.
Åkesson kommer låtsas som att vitboken rentvår dem från en historia som fortfarande lever.
Det här är kanske inte den sista vitboken som SD behöver skriva.
Vilken tycker du är Sverigedemokraternas värsta skandal? Chatta med skribenten här. Chatten börjar 09:00, men du kan skriva dina inlägg redan nu.
Denna chatt är stängd.
Ang. Gunnars inlägg. Jag skulle säga att kutymen bröts redan när det bildades en pakt mellan sex partier med enda syfte att utesluta ett annat parti från inflytande. Som man bäddar får man ligga.
PeterInget annat parti tycker att de andra är skyldiga att ge dem inflytande.
Signe Krantz26 juni09.29När SD inte la ner sin röst enligt typ 100-årig kutym i budgetomröstningen ställde de till det ordentligt för Sverige. Därefter ändrades dessa "spelregler". Om det är en skandal eller inte vet jag inte. Men skadligt!
GunnarDu har helt rätt. Bara där visade de att de ser demokratiska institutioner som verktyg som de kan använda för egen vinning, inte regler som finns till för allas bästa.
Signe Krantz26 juni09.23Den allra största skandalen är väl att det finns människor som tror att det kommer något vettigt ur en politik som gör skillnad på folk och folk. Ingenting har man lärt.
MickeDet är sorgligt och väldigt kortsiktigt. Enkla lösningar på svåra problem funkar inte. Hat och misstänksamhet leder bara till förtryck och kontroll. Jag hoppas att alla som röstar på SD kan se att de bara har problem, inga lösningar.
Signe Krantz26 juni09.22Den stora skandalen är såklart att SD är intimt lierad med organiserad brottslighet. MC-gängen verkar vara SD:s paramilitära gren och nog vore det intressant att få inblick i hur mycket av finansieringen som kommer från illegal verksamhet.
MickeJag tror inte att vi har hört det sista om det här. Jag vet inte om de får någon ekonomisk vinning av det, men kopplingarna till MC-gäng är oerhört allvarliga.
Signe Krantz26 juni09.20Jag röstar blankt för jag tycker alla politiker är lika korkade.
Men, varför är det så viktigt med förflutna hos olika partier? Känns som att majoriteten utav dagens partier har haft någon typ utav dålig bakgrund. Kolla t.ex rasbiologiinstitutet i Uppsala där alla partier var FÖR att starta det.
Känns som att det politik går ut på idag är bara ren smutskastning från alla håll o kanter och ingen kommer med några vettiga lösningar på dom riktiga problemen i samhället.
EMånga partier pratar för mycket om vad andra gör fel och inte nog om vad de vill göra rätt.
Men historia är relevant när den fortfarande lever. Och i SD:s fall är den mindre än 30 år gammal. Till skillnad från Rasbiologiska institutet som startade för mer än hundra år sedan finns det sverigedemokrater, bland annat Åkesson själv, som gick med när de nazistiska rötterna fortfarande var väldigt tydliga. Det är relevant.
Signe Krantz26 juni09.20