Mot fluffig religion och våldsamma unga män
Humoristisk debut av Nanna Olasdotter Hallberg
Publicerad 2025-04-30


”Syndernas förlåtelse” av Nanna Olasdotter Hallberg
Tå av groda, tunga av hund, ben av ödla, ugglas vinge är bland det som ingår i häxornas brygd i Shakespeares tragedi ”Macbeth”. I sin debutroman blandar även Nanna Olasdotter Hallberg väldigt olika ingredienser med förtrollande resultat. ”Syndernas förlåtelse” utspelar sig på historisk mark, i Storkyrkan i Gamla stan i Stockholm. I kyrkan arbetar gamla trotjänare och original men det pågår även en inverkan på kyrkans eviga ordning.
Nya domprosten Malena Rossling anser att Gud är ett för stort ord för att användas. Gud må vara ute som ord men unga människor vill fortfarande gifta sig i kyrkan. Prästen Peter som varit nykter i flera år håller hårt i sin fasta tro, i kamp mot nya domprosten. 23-åriga Laura är ny som kyrkvaktmästare och hennes kortkorta kjol tänjer på gränsen. Att hon inte tror på Gud är dock inget minus i den nya inkluderande kyrka som domprosten vill lansera med yogapass och kristallhealing.
Nanna Olasdotter Hallbergs träffsäkra och provokativa driv som radiojournalist, kulturpoddare och programledare har gett henne hög status. Hennes humorpodd om den unga och hårt festande nepobabyn Punani_99 är en succé och hennes Instagram har lett till mycket snack om vad som är Punani och vad som är Nanna.
Som författare viktar Olasdotter Hallberg om mot det mer inkännande och mindre absurda tonläget. Hon riktar satiren mot fluffigt religiösa omskrivningar, mot unga män som pojkvännen Sebbe som slappar och dominerar med våld, mot kvinnlig anpassning. Överlag skriver hon som humorist om situationer och människor. Det gör framställningen bitvis överdrivet försonlig då Lauras reaktioner dessutom uteblir. Men Laura lever också i en egen sammansatt verklighet. Den mytologiska kvinnogestalten Dull Gret som dyker upp upprepade gånger i sin ljusa särk och leriga stövlar, vad vill hon Laura?
Som Stockholmsskildring är ”Syndernas förlåtelse” märkligt stämningsfull och mystisk. Det är nutid men tidigare århundraden tycks lagrade under mörka valv och i gränder. Laura tänker och känner med sina arbetskamrater men hon håller sig i bakgrunden och låta andra göra jobbet.
Romandebuten bygger på sju år av extrajobb som kyrkvaktmästare i Storkyrkan. Erfarenheten märks, i detaljer och i den där särskilda stämningen kring att på jobbet vara till hands utan att ha särskilt mycket att göra.
Lauras tudelning är väl fångad. Hon vill ha kul men håller till godo med det som bjuds och letar bara lite efter något som kan förändra hennes tillvaro drastiskt. Samtidigt är hon en sökare på jakt efter ansvar och en tro på vad som är rätt och fel. Själv mystisk och sammansatt är hon kanske representativ för tanken på religionen som något kollektivt, som en räddning från individualismen.
Café Bambino: Barnkändisar på Youtube och deras störda mammor
