Ungdomen måste lära sig ”keep your bitches”
Tiktok-förbudet kunde ha blivit vår räddning
Generation Z har övergivit stora bokstäver. De ställer in mobilen så att den skippar versal inledning av meningar och namn. Och det finns tydligen en trend på Tiktok där man gör en grej av när man slår tillbaka till automatiska versaler, som en humoristisk markering att man är vuxen.
Töntar. Vill jag säga. Men jag är inte orolig. Som med så många andra trender så kommer det att dyka upp en konservativ motrörelse à la ”trad wife” och rädda versalerna från språkets belsebub: ungdomen. Versaler är ändå en så pass ”stark spelare” om vi leker att språket är ”Paradise hotel”.
Vad jag är mer orolig för är ungdomens brist på respekt för hjälpverb och konjunktioner – som de också har börjat strunta i. Det kryper i hela min kropp när jag läser rubriken ”Polisen beslagtagit 70 kilo dynamit”. Jag läser: ”Mannen ska bytt om till militärkläder”. Och ”Simon gett sin dammsugare en uppgradering”.
Viktigt meddelande: Kan ”har” vara snäll och komma till informationsdisken? Din oroliga huvudsats letar efter dig.
Småorden lyser med sin frånvaro på nyhetssajterna. När jag påtalar detta problem för en samling ”äldre” (läs: över 35) så får jag reaktionen ”Men du menar inte att folk skriver så medvetet?”.
Jo, det gör jag.
Men här går faktiskt gränsen
En kollega upplyser mig om att hennes tonårige son i vardagligt tal säger ”Jag träffade honom en timme sen”.
Utegångsförbud och noll skärmtid tills du lärt dig vikten av ordet ”för”, tack.
Alla känner till begreppet ”kill your darlings”: att stryka onödiga formuleringar. Jag vill mynta motsatsbegreppet: ”keep your bitches”. Kapa för guds skull inte nödvändiga ord.
Vi som samhälle måste gå samman och ruska om ungdomen i ett kollektivt språkligt shaken baby syndrome så att hjärnan faller på plats. För i den ängsliga samtiden där rädslan att förlora den yngre målgruppen är så stor, är språkvården ibland alldeles för tillåtande vad gäller föryngringen av ordbruket. Men här går faktiskt gränsen.
Vilka bär då ansvaret för detta? Är det svenskalärarna som hoppar över lektioner i meningsbyggnad? Är det Johan Pehrson som inte drar tillräckligt med pengar ur statskassan till barnens satslära? Jag vill nog ändå tro att det främst är den tidigare nämnda kinesiska kejsaren i var mans hand. Det korthuggna språket, det uppspeedade talet och det redan dokumenterade ställningstagandet att versaler är för boomers. Även om ungdomen är värddjuret i alla epidemier så måste de ha plockat upp parasiten från någon ökänd smittozon. Videovåldet? Den satanistiska musiken? MTV? Nä, år 2025 måste det självfallet vara Tiktoks fel.
Donald Trump gjorde oss alla en otjänst när han drog i nödbromsen för Tiktokförbudet i USA. Vi hade kanske kunnat vara räddade.
I själva verket: Nazikitsch och grabbarna i orten
