Hoppa till innehållAftonbladetAftonbladet

Dagens namn: Torbjörn, Torleif

Vi samlades för att hedra de dödade i folkmordet

Glöm inte journalisterna som tystats av Israels bomber

Under helgens bokmässa i Göteborg arrangerade Bröd och rosor, vårt litterära sällskap för kvinnor och transpersoner med erfarenhet av rasism och migration, för andra året i rad en manifestation.

Tillsammans med kollegor och mässbesökare samlades vi för att hedra alla palestinska författare och journalister som mördats av Israel i Gaza sedan oktober 2023.

Listan över de nästan trehundra namnen – till vilka nya hela tiden läggs – tog en halvtimme att läsa. Vi förklarade våra döda kollegor närvarande i deras frånvaro. Vi sörjde de världar som gått förlorade och samlade kraft för att fortsätta kämpa mot det pågående folkmordet.

Till manifestationen kom aktivister med plakat som kritiserade svensk media, inklusive enskilda journalister, för deras rapportering om folkmordet i Gaza. Nu har kulturcheferna för Expressen, Dagens Nyheter och Göteborgs-Posten, valt att kritisera oss för deras närvaro.

Vår aktion handlade om att uppmärksamma, sörja och visa solidaritet med de journalister och författare som utplånats i folkmordet sedan oktober 2023. Människor vars namn inte återfinns på plakat, utan på listor över dödsoffer.

Därför vill vi använda vår replik för att ännu en gång påminna om vilka som inte längre kan skriva, tala eller vittna, för att de tystats av bomber.

Deras namn är:

 

Bröd och rosor:
Burcu Sahin
Kholod Saghir
Athena Farrokhzad
Judith Kiros
Donia Saleh
Merima Dizdarevic
Elnaz Baghlanian
Felicia Mulinari
Sanna Ghotbi
Balsam Karam

Fånga tidsandan eller glömma den
Fånga tidsandan eller glömma den
31:59