Guide: Friidrotts-EM 2018 i Berlin

Foto: Jonas Ekströmer/TT
SPORTBLADET

De svenska rekorden har avlöst varandra 2018.

Nu reser den blågula landslagstruppen till EM för att slåss om medaljer på Olympiastadion i Berlin.

Här är allt du behöver veta om mästerskapet.

När avgörs friidrotts-EM 2018?

Mästerskapet pågår i knappt en vecka mellan den 6 och 12 augusti.

Var avgörs friidrotts-EM 2018?

Olympiastadion, Berlin, Tyskland.

Vilka tv-sänder friidrotts-EM 2018?

Friidrotts-EM 2018 i Berlin sänds direkt i SVT. Jacob Hård kommenterar tillsammans med experterna Carolina Klüft, Kajsa Bergqvist och Anders Gärderud.

Svenska truppen i friidrotts-EM:

Damer: Caroline Högardh, 3000 meter hinder, Anna Silvander, 1 500 meter, Matilda Hellqvist, 400 meter, Lovisa Lindh, 800 meter, Hanna Hermansson, 800 meter, Meraf Bahta, 5 000 och 10 000 meter, Charlotta Fougberg, 5 000 och 10 000 meter, Linn Nilsson, 5 000 meter, Isabellah Andersson, maraton, Hanna Lindholm, maraton, Mikaela Larsson, maraton, Cecilia Norrbom, maraton, Malin Starfelt, maraton, Elin Westerlund, 100 meter häck, Johanna Holmén, 400 meter häck, Erika Kinsey, höjdhopp, Sofie Skoog, höjdhopp, Lisa Gunnarsson, stavhopp, Angelica Bengtsson, stavhopp, Khaddi Sagnia, längdhopp, Fanny Roos, kula, Frida Åkerström, kula, Vanessa Kamga, diskus, Ida Storm, slägga, Sofi Flink, spjut, Bianca Salming, sjukamp.

Herrar: Isak Andersson, 400 meter, Henrik Larsson, 100 meter, Felix Svensson, 200 meter, Andreas Kramer, 800 meter, Kalle Berglund 1 500 meter, Johan Rogestedt, 1 500 meter, Elmar Engholm, 1 500 meter, Mikael Ekvall, maraton, Napoleon Solomon, 3 000 meter hinder, Armand Duplantis, stavhopp, Melker Svärd Jacobsson, stavhopp, Thobias Nilsson Montler, längdhopp, Michel Tornéus, längdhopp, Jiannis Smalios, spjut, Daniel Ståhl, diskus, Simon Pettersson, diskus, Axel Härstedt, diskus, Anders Eriksson, slägga, Fredrik Samuelsson, tiokamp, Marcus Nilsson, tiokamp.

Största svenska medaljhoppen:

Meraf Bahta, 5 000 och 10 000 meter

Har haft en turbulent uppladdning efter att ha dragit på sig tre missar i antidopningsorganisationen Wadas system för vistelserapportering. Förseelsen stoppar dock inte 29-åringen från att delta i EM – där hon är en av Sveriges stora medaljhopp. Bahta har ett EM-guld på 5 000 meter (2014) och är tredje bäst i Europa på distansen i år.

Armand Duplantis, stavhopp

Supertalangen ”Mondo” Duplantis är bara 18 år men världens tredje bästa stavhoppare i år. Han har slagit sitt eget juniorvärldsrekord (5,93) och besegrat världsstjärnorna Sam Kendricks (USA) och Renaud Lavillenie (Frankrike) under säsongen – och det är framför allt den sistnämnde som blir mannen att slå för att ro hem ett första EM-guld för svensken.

Daniel Ståhl, diskus

Hade en fantastisk fjolårssäsong där han kastade längst (71,29) i världen. I år har det dock varit en helt annan historia för ”Ståhlmannen”. 25-åringen drog visserligen till med ett imponerande årsbästa på 69,11 i Karlstads GP men har blandat och gett under året. Klart stabilast i Europa har annars regerande världsmästaren Andrius Gudzius varit. Litauern har kastat längre än Ståhl vid inte mindre än tre tillfällen i år med 69,59 som bästa notering.

Angelica Bengtsson, stavhopp

Kommer till Berlin fullpumpad med självförtroende efter ett nytt svenskt rekord (4,73) så sent som den 25:e juli i Karlstad. Men konkurrensen är hård i damernas stavhopp – inte mindre än fem europeiska konkurrenter har hoppat högre än Bengtsson under säsongen. Vassast har ryskan Anzhelika Sidorova (som tävlar under neutral flagg) varit med en toppnotering på 4,85.

Tidsprogram:

Måndag 6 augusti (kval och försök)

16.05: Slägga kval, grupp A (h)
Svenska deltagare: Anders Eriksson
16.30: 100 meter, försök (h)
Svenska deltagare: Henrik Larsson, Erik Hagberg och Dennis Leal
16.35: Längdhopp, kval (h)
Svenska deltagare: Michel Tornéus och Thobias Nilsson Montler
17.05: 400 meter häck, försök (h)
Svenska deltagare: Isak Andersson
17.30: Slägga, kval, grupp B (h)
17.35: Kula, kval, grupp A (h)
17.45: 100 meter, försök (d)
18.55: Kula, kval, grupp B (h)

Tisdag 7 augusti

Förmiddagspasset:
08.35: 50 kilometer gång (h+d)
Svenska deltagare: Anatole Ibáñez och Anders Hansson
09.30: Tiokamp 100 meter (h)
Svenska deltagare: Fredrik Samuelsson och Marcus Nilsson
09.40: Diskus, kval, grupp A (h)
Svenska deltagare: Daniel Ståhl och Axel Härstedt
10.00: 400 meter häck, försök (d)
Svenska deltagare: Johanna Holmén Svensson
10.10: Kula, kval (d)
Svenska deltagare: Fanny Roos, Frida Åkerström
10.30: Tiokamp, längdhopp (h)
Svenska deltagare: Fredrik Samuelsson och Marcus Nilsson
10.35: 400 meter, försök (h)
Svenska deltagare: Erik Martinsson
11.05: 800 meter försök (d)
Svenska deltagare: Lovisa Lindh och Hanna Hermansson
11.10: Diskus, kval, grupp B (h)
Svenska deltagare: Simon Pettersson
11.40: 3000 meter hinder, försök (h)
Svenska deltagare: Napoleon Solomon och Emil Blomberg
11.50: Tiokamp, kula (h)
Svenska deltagare: Fredrik Samuelsson och Marcus Nilsson

Eftermiddag:
18.30: Tiokamp, höjdhopp (h)
Svenska deltagare: Fredrik Samuelsson och Marcus Nilsson
18.45: Slägga, final (h)
19.05: 100 meter, semifinal (d)
19.05: Stavhopp, kval (d)
Svenska deltagare: Lisa Gunnarsson och Angelica Bengtsson
19.30: 100 meter, semifinal (h)
19.55: 400 meter häck, semifinal (h)
20.20: 10 000 meter, final (h)
20.33: Kula, final (h)
21.00: Tiokamp, 400 meter (h)
Svenska deltagare: Fredrik Samuelsson och Marcus Nilsson
21.30: 100 meter, final (d)
21.50: 100 meter, final (h)

Onsdag 8 augusti

Förmiddag:
09.35: Tiokamp, 110 meter häck (h)
Svenska deltagare: Fredrik Samuelsson och Marcus Nilsson
10.10: 100 meter häck, försök (d)
Svenska deltagare: Elin Westerlund
10.20: Tiokamp, diskus, grupp A (h)
Svenska deltagare: Fredrik Samuelsson och Marcus Nilsson
10.50: 200 meter, försök (h)
Svenska deltagare: Felix Svensson
11.05: Tresteg, kval (d)
11.30: 400 meter, försök (d)
Svenska deltagare: Matilda Hellqvist
11.40: Tiokamp, diskus grupp B (h)
Svenska deltagare: Fredrik Samuelsson och Marcus Nilsson
12.00: Tiokamp, stavhopp grupp A (h)
Svenska deltagare: Fredrik Samuelsson och Marcus Nilsson
12.05: 1500 meter, försök (h)
Svenska deltagare: Kalle Berglund, Johan Rogestedt och Elmar Engholm
13.00: Spjut, kval, grupp A (h)
13.15: Tiokamp, stavhopp, grupp B (h)
Svenska deltagare: Fredrik Samuelsson och Marcus Nilsson
14.25: Spjut, kval, grupp B (h)
Svenska deltagare: Jiannis Smalios

Eftermiddag:
17.50: Tiokamp, spjut, grupp A (h)
Svenska deltagare: Fredrik Samuelsson och Marcus Nilsson
18.25: Höjdhopp, kval (d)
Svenska deltagare: Sofie Skoog och Erika Kinsey
19.00: Tiokamp, spjut, grupp B (h)
Svenska deltagare: Fredrik Samuelsson och Marcus Nilsson
19.10: 400 meter häck, semifinal (d)
Svenska deltagare: Ev Johanna Holmén Svensson
19.35: 400 meter, semifinal (h)
19.45: Längdhopp, final (h)
Svenska deltagare: Michel Tornéus och Thobias Nilsson Montler
20.00: 800 meter, semifinal (d)
Svenska deltagare: Ev Hanna Hermansson och Lovisa Lindh
20.15: Kula, final (d)
Svenska deltagare: Ev Fanny Roos och Frida Åkerström
20.20: 200 meter, semifinal (h)
Svenska deltagare: Ev Felix Svensson
20.25: Diskus final (h)
Svenska deltagare: Ev Daniel Ståhl, Axel Härstedt och Simon Pettersson
20.45: 10 000 meter, final (d)
Svenska deltagare: Meraf Bahta och Charlotta Fougberg
21.35: Tiokamp, 1500 meter (h)
Svenska deltagare: Fredrik Samuelsson och Marcus Nilsson

Torsdag 9 augusti

Förmiddag:
09.30: Diskus, kval, grupp A (d)
Svenska deltagare: Vanessa Kamga
10.00: Sjukamp, 100 meter häck (d)
Svenska deltagare: Bianca Salming och Lisa Linnell
10.30: Längdhopp, kval (d)
Svenska deltagare: Khaddi Sagnia
10.50: Sjukamp, höjdhopp (d)
Svenska deltagare: Bianca Salming och Lisa Linnell
10.55: 110 meter häck, försök (h)
11.00: Diskus, kval, grupp B (d)
Svenska deltagare: Vanessa Kamga
11.30: 800 meter, försök (h)
Svenska deltagare: Andreas Kramer
12.30: Spjut, kval, grupp A (d)
14.00: Spjut, kval, grupp B (d)
Svenska deltagare: Sofi Flink

Eftermiddag:
19.15: Stavhopp, final (d)
Svenska deltagare: Ev Angelica Bengtsson och Lisa Gunnarsson
19.20: Sjukamp, kula (d)
Svenska deltagare: Bianca Salming och Lisa Linnell
19.25: 100 meter häck, semifinal (d)
Svenska deltagare: Ev Elin Westerlund
19.45: Höjdhopp, kval (h)
19.50: 400 meter, semifinal (d)
Svenska deltagare: Ev Matilda Hellqvist
20.15: 400 meter häck, final (h)
20.22: Spjut, final (h)
Svenska deltagare: Ev Jiannis Smalios
20.30: Sjukamp, 200 meter (d)
Svenska deltagare: Bianca Salming och Lisa Linnell
21.00: 200 meter, final (h)
21.20: 3000 meter hinder, final (h)
Svenska deltagare: Ev Napoleon Solomon och Emil Blomberg
21.50: 100 meter häck, final (d)
Svenska deltagare: Ev Elin Westerlund

Fredag 10 augusti

Förmiddag:
10.00: Slägga, kval grupp A (d)
Svenska deltagare: Ida Storm
10.50: Sjukamp, längdhopp (d)
Svenska deltagare: Bianca Salming och Lisa Linnell
11.15: Stavhopp, kval (h)
Svenska deltagare: Armand Duplantis och Melker Svärd Jacobsson
11.25: 200 meter, försök (d)
11.30: Slägga, kval, grupp B (d)
Svenska deltagare: Ida Storm
12.00: 1500 meter, försök (d)
Svenska deltagare: Anna Silvander och Hanna Hermansson
12.25: 3000 meter hinder, försök (d)
Svenska deltagare: Caroline Högardh
12.40: Tresteg, kval (h)
12.50: Sjukamp, spjut (d)
Svenska deltagare: Bianca Salming och Lisa Linnell
13.05: 4x400 meter, försök (h)
Svenska deltagare: Sverige
13.40: 4x400 meter, försök (d)
Svenska deltagare: Sverige
14.05: Sjukamp, spjut (d)
Svenska deltagare: Bianca Salming och Lisa Linnell

Eftermiddag:
19.10: 110 meter häck, semifinal (h)
19.20: Höjdhopp, final (d)
Svenska deltagare: Ev Sofie Skoog och Erika Kinsey
19.35: 800 meter, semifinal (d)
Svenska deltagare: Ev Lovisa Lindh och Hanna Hermansson
19.55: 200 meter, semifinal (d)
20.10: Tresteg, final (d)
20.20: Sjukamp, 800 meter (d)
Svenska deltagare: Bianca Salming och Lisa Linnell
20.25: Spjut, final (d)
Svenska deltagare: Ev Sofi Flink
20.50: 400 meter häck, final (d)
Svenska deltagare: Ev Johanna Holmén Svensson
21.05: 400 meter, final (h)
21.20: 800 meter, final (d)
Svenska deltagare: Ev Lovisa Lindh och Hanna Hermansson
21.35: 110 meter häck, final (h)
21.50: 1500 meter, final (h)
Svenska deltagare: Ev Kalle Berglund och Johan Rogestedt och Elmar Engholm

Lördag 11 augusti

Förmiddag:
09.05: 20 kilometer gång (d)
10.55: 20 kilometer gång (h)
Svenska deltagare: Perseus Karlström

Eftermiddag:
20.00: Höjdhopp, final (h)
20.05: Längdhopp, final (d)
Svenska deltagare: Ev Khaddi Sagnia
20.20: 400 meter, final (d)
Svenska deltagare: Ev Matilda Hellqvist
20.25: Diskus, final (d)
20.35: 800 meter, final (h)
Svenska deltagare: Ev Andreas Kramer
20.50: 200 meter, final (d)
21.00: 5000 meter, final (h)
21.30: 4x400 meter, final (d)
Svenska deltagare: Ev Sverige
21.50: 4x400 meter, final (h)
Svenska deltagare: Ev Sverige

Söndag 12 augusti

Förmiddag:
09.05: Marathon (d+h)
Svenska deltagare: Hanna Lindholm, Mikaela Larsson, Cecilia Norrbom, Malin Starfelt och Mikael Ekvall

Eftermiddag
19.10: Stavhopp, final (h)
Svenska deltagare: Ev Armand Duplantis och Melker Svärd Jacobsson
19.30: Slägga, final (d)
Svenska deltagare: Ev Ida Storm
19.30: 4x100 meter, försök (d)
Svenska deltagare: Sverige
19.50: 4x100 meter, försök (h)
Svenska deltagare: Sverige
20.05: Tresteg, final (h)
20.15: 3000 meter hinder, final (d)
Svenska deltagare: Ev Caroline Högardh
20.35: 1500 meter final (d)
Svenska deltagare: Ev Anna Silvander
20.55: 5000 meter final (d)
Svenska deltagare: Ev Meraf Bahta, Linn Nilsson och Charlotta Fougberg
21.20: 4x100 meter, final (d)
Svenska deltagare: Ev Sverige
21.35: 4x100 meter, final (h)
Svenska deltagare: Ev Sverige

ARTIKELN HANDLAR OM