Guide: Allt om friidrotts-VM i Doha 2019

avEmil Eiman-Roslund

På Khalifastadion avgörs ett av höstens största mästerskap.

Friidrotts-VM i Qatar som pågår mellan 27 september–6 oktober.

Där det största svenska guldhoppet är diskusstjärnan Daniel Ståhl.

Vad: Friidrotts-VM i qatariska Doha, utomhus.

Tv-tider: VM sänds på SVT, tävlingarna börjar oftast klockan 15.30 på eftermiddagen svensk tid och sista gren avgörs vissa dagar så sent som klockan 23.00 på kvällen.

När: 27 september–6 oktober.

Stjärnor: Elaine Thompson (Jamaica, 100 & 200 m), Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jamaica, 100 & 200 m), Maria Lasitskene (neutral flagg, höjdhopp), Sifan Hassan (Nederländerna, 1 500 m), Jakob Ingebrigtsen (Norge, 1 500 m), Timothy Cheruiyot (Kenya, 1 500 m), Karsten Warholm (Norge, 400 m häck), Armand Duplantis (Sverige, stavhopp), Daniel Ståhl (Sverige, diskus), Noah Lyles (USA, 200 m).

Svenskar: Än så länge har sexton atleter kvalificerat sig till världsmästerskapen: Angelica Bengtsson (stav), Cecilia Norrbom (maraton), Charlotta Fougberg (maraton), Erika Kinsey (höjdhopp), Fanny Roos (kula), Johanna Bäcklund (maraton), Michaela Meijer (stavhopp), Tilde Johansson (längd), Adhanom Abraha (maraton), Anatole Ibánez (gång 50 km), Andreas Kramer (800 m), Armand Duplantis (stavhopp), Daniel Ståhl (diskus), Perseus Karlström (gång 20 km), Thobias Nilsson Montler (längdhopp), Wictor Peterson (kula).

Fler svenskar kan bli uttagna.


Friidrotts-VM dag för dag

Tiderna är preliminära och kan ändras. Vissa grenars starttider saknas.

Fredag 27 september (SVT:s sändningsstart kl 17.15)

Kl 15.30: Längdkval, herrar. (Thobias Nilsson Montler) 15.35: 100 m herrar, försök. 15.40: kval slägga, damer. 16.10: kval 800 m, damer. 16.30: kval stavhopp, damer. (Angelica Bengtsson, Michaela Meijer) 17.40: kval höjdhopp, damer. (Erika Kinsey 18.00: försök 3 000 m hinder, damer. 18.25: kval tresteg, herrar. 18.55: försök 5 000 m, herrar. 19.30: försök 400 m häck, herrar. 22.59: maraton, damer (Charlotta Fougberg, Johanna Bäcklund, Cecilia Norrbom).

Höjdpunkter: Kvalstart för svenskorna Angelica Bengtsson, Michaela Meijer och Erika Kinsey i stav- respektive höjdhopp. När Michel Tornéus nu avslutat karriären är Thobias Nilsson Montler ende manlige blågule längdhoppare i VM.

Lördag 28 september (sändningsstart kl 17.00)

Kl 15.15: kval diskus, herrar. (Daniel Ståhl) 15.30: försök 100 m, damer. 16.05: försök 800 m, herrar. (Andreas Kramer) 16.30: kval stavhopp, herrar. (Armand Duplantis) 17.05: semifinal 400 m häck, herrar. 17.45: semifinal 100 m, herrar. 18.15: semifinal 800 m, damer. 18.25: final slägga, damer. 19:00: försök mixedstafett, 4x400 m. 19.40: final längd, herrar. (ev. Thobias Nilsson Montler) 20.10: final 10 000 m, damer. 21.15: final 100 m, herrar. 22.30: 50 km gång, herrar och damer. (Anatole Ibánez).

Höjdpunkter: Sveriges två största medaljhopp, Armand Duplantis och Daniel Ståhl, tar klivet in på Khalifastadion redan under mästerskapets andra dag med stavhopp- och diskuskval. Finalen på 100 meter har ett särskilt sus runt sig trots att Usain Bolt har slutat.

Söndag 29 september (sändningsstart kl 20.50)

Kl 19.05: försök 200 m, herrar. 19.40: final stavhopp, damer. (ev. Angelica Bengtsson och Michaela Meijer) 20.20: semifinal 100 m, damer. 20.45: final tresteg, herrar. 20.55: semifinal 800 m, herrar. (ev. Andreas Kramer) 21.35: final mixedstafett, 4x400 m. 22.20: final 100 m, damer. 22.30: 20 km gång, damer.

Höjdpunkter: Damernas final på 100 meter blir, om båda tar sig dit, en häftig duell mellan jamaicanskorna Elaine Thompson och Shelly-Ann Fraser-Pryce. Förhoppningen är att Angelica Bengtsson och Michaela Meijer finalhoppar i stavhopp.

Måndag 30 september (sändningsstart kl 17.15)

Kl 15.30: kval spjut, damer. 16.05: försök 200 m damer. 17.20: försök 400 m, damer. 19.05: försök 110 m häck, herrar. 19.30: final höjdhopp, damer. (ev. Erika Kinsey) 19.50: semifinal 200 m, herrar. 20.20: final 5000 m herrar. 20.25: final diskus, herrar. (ev. Daniel Ståhl) 20.50: final 3 000 m hinder damer. 21.10: final 800 m, damer. 21.40: final 400 m häck, herrar.

Höjdpunkter: Sveriges största guldchans i VM? Det är med största sannolikhet i diskusfinalen när Daniel Ståhl som stått för en makalös säsong kastar för guld, förutsatt att han klarar kvalet. Kinsey hoppar eventuellt i damernas höjdhoppsfinal.

Tisdag 1 oktober (sändningsstart kl 17.15)

Kl 15:30: kval slägga, herrar. 16.05: försök 400 m, herrar. 15.50: kval höjdhopp, herrar. 16.30: försök 400 m häck, damer. 17.15: försök 3 000 m hinder, herrar. 19.05: final stavhopp, herrar. (ev. Armand Duplantis) 19.50: semifinal 400 m, damer. 20.20: final spjut, damer. 20.35: semifinal 200 m, damer. 21.10: final 800 m, herrar. (ev. Andreas Kramer) 21.40: final 200 m, herrar.

Höjdpunkter: Ska Armand Duplantis flyga över sex meter igen och följa upp EM-guldet från förra sommaren med ett VM-guld? Medalj är i alla fall ett rimligt mål för svensken. Löftet på 200 meter, Noah Lyles, har i sommar sprungit det fjärde bästa genom tiderna på distansen, 19.50. Ska 22-åringen slå till med guld och ännu bättre tid?

Onsdag 2 oktober (sändningsstart kl 17.20)

Kl 15.35: tiokamp 100 m, herrar. 15.45: kval kula, damer. (Fanny Roos) 16.05: sjukamp 100 m häck, damer. 16.30: tiokamp längd, herrar. 16.35: försök 1 500 m, damer. 17.00: kval diskus, damer. 17.15: sjukamp höjdhopp, damer. 17.25: försök 5 000 m damer. 17.50: tiokamp kula, herrar. 18.25: semifinal 110 m häck, herrar. 19.30: sjukamp kula, damer. 19.35: semifinal 400 m, herrar. 19.40: tiokamp höjdhopp, herrar. 20.05: semifinal 400 m häck, herrar. 20.40: final slägga, herrar. 20.50: sjukamp 200 m, damer. 21.35: final 200 m, damer. 21.55: final 110 m häck, herrar. 22.15: tiokamp 400 m, herrar.

Höjdpunkter: Mångkamparna tar över arenan och gör detta till en grenhektisk dag, och Fannys Roos ska kvala i kula.

Torsdag 3 oktober (sändningsstart kl 17.20)

Kl 15.35: tiokamp 110 m häck, herrar. 15.40: kval tresteg, damer. 16.30: tiokamp diskus, herrar. 17.15: sjukamp längdhopp, damer. 18.05: tiokamp stavhopp, herrar. 18.20: kval kula, herrar. (Wictor Peterson) 19.10: sjukamp spjut, damer. 21.00: försök 1 500 m, herrar. 21.35: final kula, damer. (ev. Fanny Roos) 22.00: semifinal 1 500 m, damer. 22.10: tiokamp spjut, herrar. 22.50: final 400 m, damer. 23.05: sjukamp 800 m, damer. 23.05: tiokamp 1 500 m, herrar.

Höjdpunkter: Wictor Peterson kvalar i kula och sju- och och tiokampen avgörs.

Fredag 4 oktober (sändningsstart kl 20.55)

Kl 19.10: semifinal 1 500 m, herrar. 19.15: final höjdhopp, herrar. 19.40: försök 4x100 m, damer. 20.00: final diskus, damer. 20.05: försök 4x100 m, herrar. 20.30: final 400 m häck, damer. 20.45: final 3 000 m hinder, herrar. 21.20: final 400 m, herrar. 22.30: 20 km gång, herrar. (Perseus Karlström).

Höjdpunkter: Även om ingen svensk är en del av manlig höjdhoppselit för tillfället så gör den blågula framgångsrika historien att varje gång någon klappar i takt med publiken och gör sina pedantiska tics så rycker det till lite i magen när ribban gungandes ligger kvar.

Lördag 5 oktober (sändningsstart kl 17.15)

Kl 15.30: kval spjut, herrar. 16.15: försök 100 m häck, damer. 16.50: kval längdhopp, damer. (Tilde Johansson) 18.55: försök 4x400 m, damer. 19.05: final kula, herrar. (ev. Wictor Peterson). 19.25: försök 4x400 m, herrar. 19.35: final tresteg, damer. 19.55: final 1 500 m, damer. 20.25: final 5 000 m, damer. 21.05: final 4x100 m, damer. 21.15: final 4x100 m, herrar. 22.59: maraton, herrar (Adhanom Abraha).

Höjdpunkter: 18-årige talangen Tilde Johansson, som tog JEM-silver i längd, gör seniormästerskapsdebut i detta VM.

Söndag 6 oktober (sändningsstart kl 19.50)

Kl 18.05: semifinal 100 m häck, damer. 18.15: final längdhopp, damer. (ev. Tilde Johansson) 18.40: final 1 500 m, herrar. 18.55: final spjut, herrar. 19.00: 10 000 m, herrar. 19.50: final 100 m häck, damer. 20.15: final 4x400 m, damer. 20.30: final 4x400 m, herrar.

Höjdpunkter: Sista VM-dagen får vi kanske se Tilde Johansson hoppa i längdfinalen.

ARTIKELN HANDLAR OM