Här är kvällens vinnare
Uppdaterad 2018-10-05 | Publicerad 2017-09-01
Årets Kristallengala hölls i Stockholm under fredagskvällen.
Här nedan ser du hela listan på alla vinnare under kvällen.
Vinnarna är markerade med fet stil bland de nominerade.
Årets barn- och ungdomsprogram:
Det stora experimentet, Viaplay
Geografens testamente - Europa, UR
Julkalendern: Selmas saga, SVT
En pappa på förskolan, SVT
Skavlan junior, SVT
Årets dokumentärprogram:
Say something, UR
Oscar och Greta och huset de byggde, SVT
Skolpojkarna, UR
I Trumpland med Filip och Fredrik, Kanal 5
Jag är Ingrid, SVT
Årets dokusåpa:
Bonde söker fru, TV4
Ex on the beach, Kanal 5
Paradise hotel, TV3
Det stora fågeläventyret, SVT
Allt för Sverige, SVT
Årets fakta- och aktualitetsprogram:
30 liv i veckan, SVT
Halvtid - partiledardueller, TV4
GW:s mord, TV4
PK-mannen, UR
Sveriges bästa hemtjänst, SVT
Årets granskning:
200 sekunder, Viafree/Aftonbladet
Dokument inifrån: Fallet Kevin, SVT
Uppdrag granskning: pojkarna från Fittja, SVT
Dokument inifrån: Ensamma mot IS, SVT
Kalla fakta: Slottsherren (SFV), granskning av fastighetsverket, TV4
Årets humorprogram:
Sommaren med släkten, Kanal 5
Swedish dicks, Viaplay/TV3
Halvvägs till himlen, TV4
Torpederna, Cmore
Trettiplus, SVT
Årets kvinnliga skådespelare i en tv-produktion:
Alexandra Rapaport, Kanal 5
Marie Richardsson, SVT
Ida Engvoll, TV4
Kajsa Enst, TV4
Petra Mede, SVT
Årets livsstilsprogram:
Historieätarna, SVT
Gatans kör, SVT
Mandelmanns gård, TV4
Sofias änglar, Kanal 5
Vem bor här?, SVT
Årets manliga skådespelare i en tv-produktion:
Filip Berg, Svartsjön, TV3
Allan Svensson, Gåsmamman, Kanal 5
Adam Pålsson, Innan vi dör, SVT
Torkel Petersson, Torpederna, Cmore
Ola Rapace, Farang, Cmore
Årets realityprogram:
Zero impact, UR
Wahlgrens värld, Kanal 5
Tjejer som oss, SVT
Unga mammor, Viafree/TV3
I huvudet på Gunde Svan, TV4
Årets tv-drama:
Svartsjön, TV3/Viaplay
Midnattssol, SVT
Innan vi dör, SVT
Bonusfamiljen, SVT
Rebecka Martinsson, TV4
Årets tv-personlighet:
Bianca Ingrosso & Pernilla Wahlgren, Kanal 5
Carina Bergfeldt, SVT
Gunnel & Maritta, Kanal 5
Julia & Milan, Viafree/TV3
Gustav & Marie Mandelmann, TV4
Årets underhållningsprogram:
Bytt är bytt, TV4
Jorden runt på 6 steg, Kanal 5
Så mycket bättre, TV4
Fråga Lund, SVT
Sveriges modigaste, TV3
Årets sport tv-profil:
André Pops, SVT
Isabel Boltenstern, Kanal 5
Anna Brolin, TV4
Frida Nordstrand, TV3
Årets program:
Parneviks, TV3,
Musikhjälpen, SVT
Mandelmanns gård, TV4
Wahlgrens värld, Kanal 5
Årets kvinnliga programledare:
Carina Berg, Kanal 5
Antonia ”Anty” Johnson, TV3
Clara Henry, SVT
Tilde De Paula Eby, TV4
Årets manliga programledare:
Måns Zelmerlöw och Alexander Wiberg, TV6
Kodjo Akolor, SVT
Filip och Fredrik, Kanal 5
David Hellenius, TV4